A világ egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoportja által minden hónapban kiadott vaskos európai feltörekvő piaci áttekintés júniusi számának Magyarországgal foglalkozó fejezete szerint a „borús„ középtávú stabilitási kilátások fő oka a krónikus költségvetési elcsúszás, a jelentős folyómérleg-deficit és az „egekbe szökő” külső kötelezettségek.
A folyó fizetési mérleg hiánya a kereskedelmi mérleg javulása miatt a tavalyi négy negyedévi 8,8 százalékos GDP-arányos szint után az idén várhatóan 8 százalék lesz, ez azonban még mindig „hatalmas„ hiány.
A befektetési csoport szerint a jelenlegi kamatkörnyezetben a magyar magánszektor a drága hazai hitel helyettesítésére devizában adósodik el, aminek mértéke ”kivételesen magas a térségben„. A cég adatai szerint a magánszektorbeli hitelfelvevők devizahitel-állománya áprilisban, 12 havi összevetésben 44 százalékkal nőtt, a forinthitel-állomány pedig alig 4 százalékkal. A GDP 45 százalékát elérő devizaadósság mintegy a háromszorosa a GDP-arányosan mért lengyel és török szintnek a Merrill Lynch adatai szerint.
A havi jelentés szerint a magyar költségvetés teljesítménye ”változatlanul rettenetes„, és ennek ismeretében aligha volt meglepő, hogy a Standard & Poor's a múlt hónapban leértékelte a forintadósságot.
A világ legnagyobb hitelminősítője – a Fitch Ratings hasonló lépése után – május 27-én rontotta a hosszú, illetve a rövid futamú szuverén forintadósság besorolását.
A Merrill Lynch keddi elemzése változatlanul hagyta az egész évre adott államháztartási deficit-előrejelzését, jóllehet maga is azt várja, hogy az éves hiányterv 96,4 százaléka már júniusra teljesül. Sőt: a bankcsoport elemzői szerint az idei deficitcél „elérhetetlen”, hacsak a kormány nem hajt végre „jelentős kirakat-átrendezést„. A cég 2005 végére 5,6 százalékos államháztartási hiányt jósol.
(ebroker.hu)

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével