Várhatóan a jövő héten hozza meg ítéletét az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a fájlcserélő szoftverek ügyében. A pert a nagy zenei kiadók és a hollywoodi filmstúdiók kezdeményezték, és azt kívánják elérni, hogy a bíróság állapítsa meg a fejlesztők, többek között a Grokster és StreamCast Network felelősségét, és kötelezze azokat kártérítés megfizetésére.
Korábban a fellebbviteli bíróság a kiadók ellen foglalt állást, és kijelentette, hogy a p2p-hálózatok nem felelősek a szerzői jogok megsértéséért. Ennek ellenére elképzelhető, hogy a Legfelsőbb Bíróság a fejlesztő cégek felelősségét állapítja meg, amivel megpecsételné a szoftverek sorsát.
Az ítélet jelentősen befolyásolja a technológia jövőbeni felhasználását is, és szakértők szerint az ügy az utóbbi évek egyik legfontosabb szerzői jogi perének számít majd. Az Amerikai Lemezkiadó Szövetség (RIAA) és az Amerikai Filmipari Szövetség (MPAA) továbbra is elítéli a p2p-szoftverek fejlesztőit és az illegális másolatokat terjesztő személyeket, akik szerintük havonta több millió dolláros kárt okoznak. Ha ebben a konkrét esetben a jogvédők álláspontja diadalmaskodik, akkor minden eddiginél szigorúbb megszorítások várhatók a felhasználók ellen is.
Az utóbbi hetekben Magyarországon is megszaporodtak a kalózmásolatok elleni akciók, és már-már rendszeresnek számítanak a DVD-másolók letartóztatásai. Ennek ellenére semmi nem utal arra, hogy a hatósági akciók tartósan jelentősebb hatást gyakorolnának a hazai fájlcserélésre vagy a kalózmásolatok terjesztésére, ám egy kedvezőtlen amerikai ítélet az európai országokban, köztük Magyarországon is éreztetné hatását.
(Forrás: Reggel)

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat