Választási megfontolások az adók körül

A kormány a választások előtt nem mer belevágni a több tíz, egyesek szerint százezeres nagyságrendű elbocsájtásokkal járó közszolgálati reformba, hiszen 2002-es választási győzelmében jelentős szerepet játszott a mintegy nyolcszázezer fős közszféra. Gazdasági szakemberek szerint azonban a szektor kiadásainak lefaragása nélkül nem csökkenthetők érdemben az adók.

Bákonyi Ádám
2005. 06. 24. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem reális az az elvárás, hogy rövid időn belül kétszázezer fővel
csökkenjen a közszférában foglalkoztatottak száma. Csak a következő néhány évben valósulhat meg a ma komoly versenyképességi hátrányt jelentő állami struktúra átalakítása – fogalmazott Veres János pénzügyminiszter kedden, amikor bejelentette: a következő évben nem kerül sor radikális adóreformra.

Gazdasági szakemberek szerint azonban amíg a közszféra kiadásait nem faragják le, nem csökkenthetők érdemben az adók. A PriveWaterhouseCoopers szakértője, Erdős Gabriella az Indexnek úgy nyilatkozott: az adóreform-bizottság azzal szembesítette a kormányt, hogy komoly lépéseket az elosztórendszerek reformja nélkül nem lehet tenni. Erdős, aki tagja volt a bizottságnak, ennek felismerését látja az elmúlt hónapok kormányzati hezitálása mögött.

Amíg nem mérséklődik legalább évi 300 milliárd forinttal a költségvetési kiadási oldala, addig az adókat nem lehet érdemben változtatni – véli Palócz Éva. A Kopint-Datorg Rt. tudományos vezérigazgató-helyettese szerint bármely, a versenyképesség szempontjából aggályos adónemhez nyúl hozzá a kormány, legalább ekkora összeg kiesését eredményező csökkentés kell ahhoz, hogy valóban érdemi változásról lehessen beszélni.

A versenyszféra egyes szakszervezeti vezetői az MNO-nak úgy fogalmaztak, hogy a kormány politikai megfontolásokból sem mer belekezdeni a költségvetési szektor átalakításába, amely több tíz, egyes vélemények szerint százezres elbocsájtásokkal járhat. A 2002-es választások során a közszférának tett ötven százalékos béremelési ígéret jelentősen hozzájárult a szocialisták győzelméhez, hiszen a szektor mintegy nyolcszázezer embernek ad munkát.

Az MSZP egyértelműen a béremelés önkormányzati választások előtti végrehajtásának köszönheti a helyhatósági választásokon aratott elsöprő győzelmét. Az elmúlt években a közszférát ért sérelmek – elbocsájtások, reálbérveszteség – miatt azonban jelentősen romlott a kormány megítélése a közalkalmazottak között, amit a kabinet nem akar fokozni a reformmal járó tömeges leépítésekkel.

A közszektor szakszervezetei már most aggódnak amiatt, hogy a költségvetésben idén minden eddiginél magasabb összeg áll az önkormányzati leépítések finanszírozására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.