A miniszterelnök által tegnap bejelentett program egyes részei szakmailag nem vállalhatók – jelentette ki Varga Mihály (Fidesz) az Info Rádiónak. A polgári kormány pénzügyminisztere emlékeztetett arra: sok ilyen bejelentés volt már; Medgyessy Péter volt kormányfő 2003 nyarán, míg idén januárban Gyurcsány Ferenc tett hasonló kijelentést nagyarányú adócsökkentésről. – Ahhoz képest, hogy ezen (a programon) elvileg fél évig dolgoztak, nem túlságosan nagy eredmény született – fogalmazott Varga Mihály, aki szerint a legmagasabb áfakulcs és szja-kulcs csökkentésével kapcsolatos bejelentés ellentmond egy másik tegnapi kijelentésnek, miszerint a legalacsonyabb jövedelműek és az igazságosság szempontjait mérlegelték. – Ha valaki ismeri az áfarendszert, az tudja jól: az alapvető élelmiszerek, a gyógyászati segédeszközök pont a legalacsonyabb áfakategóriában vannak. A nyugdíjasokat és a családokat nem fogja érinteni a legfelső kulcs csökkentése – hangsúlyozta a Fidesz politikusa.
Varga Mihály szerint ugyanez a probléma a személyi jövedelemadó kulcsának csökkentésével is. – A 18 és a 38 százalékos adókulcs közül a 36-ra csökkenő legfelső kulcs megintcsak nem az alacsony jövedelműeket érinti. Paradox módon az érveivel ellentétes módosításra készül a miniszterelnök – szögezte le, hangsúlyozva: e lépésektől a magyar gazdaság versenyképessége sajnos nem tud megjavulni. – A 19 százalékos egységes adóval rendelkező Szlovákiával szemben a 20 százalékos áfakulcsunk és a 36 százalékos szjakulcsunk még mindig nagyon rontja a versenyképességet – fejtette ki a Fidesz alelnöke.
A kormány bejelentett adóváltoztatásai nem szolgálják a munkahelyek megtartását, és nem segítik új munkahelyek teremtését – jelentette ki Varga Mihály keddi sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a vállalkozásokat terhelő bér- és járulékterhek érdemben nem csökkennek. A jelenlegi adórendszernek három fő problémája van: nem munkabarát, nem családbarát és nem vállalkozásbarát. A kormány tegnap bejelentett intézkedései azonban ezen továbbra sem segítenek, a magyar gazdaság versenyképességet nem javítják – fűzte hozzá.
Úgy ítélte meg, hogy a kormány átvett a Fidesz korábban bejelentett adópolitikai javaslataiból néhány elemet. A Fidesz azt javasolta, hogy a tb-járulék 29-ről 24 százalékra csökkenjen, és törölje el a kormány az egészségügyi hozzájárulást. Örvendetes, hogy a kormány elindult ebbe az irányba, igaz csak két-három év múlva lesz érezhető valami a járulék csökkentéséből. A Fidesz azt is javasolta, hogy a hazai kis- és középvállalkozások terheinek csökkentése érdekében a társasági adó 16-ról 8 százalékra csökkenjen a 100 millió éves árbevétel alatti cégeknél. Tegnap elhangzott egy javaslat, hogy 5 millió forintos bevétel alatt egy 10 százalékos kulccsal adóznának a kisvállalkozók, ami szintén jó irányba tett lépés – mondta Varga Mihály. A kormány megfogadta a Fidesznek azt a tanácsát is, hogy az iparűzési adó 100 százalékát lehessen leírni a társasági adóalapból – tette hozzá.
Mint mondta, mindezek jó irányba tett lépések, de az ország versenyképességének a helyreállításához a Fidesz további javaslatait is érdemes lenne felhasználni: azaz a vállalkozók 50 millió forintos éves árbevételig választhassák az Egyszerűsített Vállalkozói Adózást; legyen önkéntes a 4 százalékos kötelező vállalkozói járulék; csökkenjenek 50 százalékkal cégalapítás költségei, és a forrásadó 25-ről 18 százalékra mérséklődjön. Hozzátette: a Fidesz sajnálja, hogy a kormány ismét elhalasztotta az érdemi adóreformot, és az intézkedésivel ismét nem a leginkább rászoruló rétegeket segíti – olvasható a Fidesz honlapján.
„Varga Mihály vagy nem olvasta a kormány javaslatait, vagy tudatosan félrebeszél” – vélekedett Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese, aki szerint a kormány átgondolt, következetes adócsökkentési tervezetet nyújtott be a parlament elé – írja a teletext.hu.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban