Basescu: Az EU-nak szüksége van Romániára

Európának és a NATO-nak szüksége van Romániára, mivel az EU számára elengedhetetlen biztonságpolitikának éppen Románia a kulcsállama – mondta Traian Basescu román köztársasági elnök a Frankfurter Allgemeine Zeitungnek adott interjúban. Az SPD bízik magában – a FAZ a párt választási programját boncolgatja.

2005. 07. 06. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapnak Traian Basescu román köztársasági elnök adott interjút. Ebből megtudható, hogy egyszer s mindenkorra véget ért az a 15 esztendős gyakorlat, amikor Romániában csak mímelték és közben halogatták a reformokat. A román nép elérheti és el fogja érni, hogy 2007. január 1-jén az unió tagjává váljon.

Majd az olvasó megtudhatja, miért van szüksége a Európának és a NATO-nak Romániára. Egyrészt, mert a románok jó európaiak, másrészt az egész EU számára elengedhetetlen a megbízható biztonságpolitika, melynek éppen Románia a kulcsállama. Az ország most a NATO és az EU keleti szélén fekszik, határos a Fekete-tenger térségével, s szomszédságban található az egykor a Szovjetunió által uralt terület. Ezen a területen, az EU és a NATO határán, a Fekete-tenger északi medencéjében, Transznyisztriában, Osszétiában, Hegyi Karabahban, valamint Abháziában. a posztszovjet térség befagyott konfliktusai figyelhetők meg.

A kibővített Fekete-tengeri térség a Nyugat-Európába vezető híd szerepét tölti be a kábítószer- és embercsempészek számára. De éppen úgy híd a Transznyisztriából a Nyugat-Balkán, Afganisztán, Irak, vagy Afrika irányába folyó fegyvercsempészeknek. Létezik egy további fontos tényező, ebből a kibővített Fekete-tengeri térségből származik az EU-ban felhasznált energia fele. Románia tisztában van az Európával szembeni kötelességeivel, és azokat teljesíteni is fogja az EU és a NATO segítségével. Talán ezt másként látják az Atlanti-óceán partjánál fekvő országok, hiszen az a határ biztonságosnak tekinthető.

Basescu elfogadhatónak tartja, hogy Románia és Bulgária fölvétele után az unió egy bővítési szünetet tartson. De arra tekintettel, hogy Európának meg kell őriznie a békét Európában, a fontossági sorrendben a következő lépésnek a Nyugat-Balkánnak kell lennie. A térség politikusainak meg kell érteniük, hogy az európai kisebbségi jogok betartása, a szélsőségesség elutasítása, a regionális együttműködés az európai integráció elengedhetetlen előfeltétele. Európa mindaddig nem lesz biztonságos, amíg a nyugati Balkánt nem integrálják az európai elvárásokhoz.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Stefan Dietrich A búcsú manifesztuma című írásában boncolgatja az SPD választási programját.
Az SPD bízik magában. Nehéz eldönteni, hogy a bátorság, vagy a kétségbeesés, ami arra ösztönözte őket, hogy még egyszer hitelt igényeljenek arról a számláról, amit már eddig számtalanszor kiüríttettek.

Most ez a párt veszi a bátorságot, hogy programja középpontjába a bizalom kifejezést állítsa. Pedig azt a bizalmat, amit 1998-ban a választók megelőlegeztek és 2002-ben vonakodva meghosszabbítottak, már régen felélték. Vagy a manifesztum címe „Bizalom Németországban” azt jelentené, hogy az SPD bízik az országban és a kancellár szeretné még egyszer megpróbálni a kormányzást? Ebben az esetben érdemes lenne átgondolnia Schrödernek a szerepértelmezését, nem a népnek kell a jelenleg kormányzó pártok bizalmát elnyernie, hanem fordítva működik a demokrácia.

Ténylegesen úgy tűnik, ha valaki az SPD manifesztumának egyes szakaszait olvassa, mintha Németország meg sem érdemelné ezt a kormányt, mert nem értékelik eléggé a koalíció sikereit: „A gazdaság újra versenyképes, ... a munkaerőpiaci reformok már éreztetik hatásukat ... jelentős előrelépés történt az oktatásban és képzésben, ... és egyetlen korábbi kormány sem támogatta olyannyira a családokat, mint Gerhard Schröderé.”

A bevezető fejezet a valóság el nem ismerésének megdöbbentő dokumentuma. Miként kerülhetett ez az oly sikeres kabinet abba a helyzetbe, hogy nem tudja hogyan kormányozzon tovább? A manifesztumban nyújtott egyetlen magyarázat szerint olyan versenytársak tűntek fel, melyek politikai tévutakat propagálnak. „A szociális jégkorszak politikáját” egyrészt és „populista illúziókat” másik oldalról. Szerintük a parlamenti és parlamenten kívüli ellenzék zavaró akciói nélkül nem lenne semmilyen bajuk és a szociáldemokraták végre megkapnák az őket megillető elismerést. Most azonban még kapnak egy esélyt a választók, hogy méltónak bizonyuljanak az SPD-hez.

Egyszer s mindenkorra 24 pontban felsorolják „hogyan szeretnénk élni Németországban” jólétben, kellő mennyiségű munkával, egészséggel, képzettséggel, gyermekkel és biztonsággal ellátottan. A pártelnök Franz Müntefering „kívánj magadnak valamit” katalógusa így alig különbözik az „erkölcstelen” konkurencia ajánlataitól.

Az igazán szociáldemokrataság ebben a programban néhány alfejezetben található. Ahol nem csak azokat a pontokat sorolják fel, amelyek az elmúlt hét esztendős kormányzás alatt nem hozták el a kívánt sikert. Hanem végre olyanokat is felvetettek, melyek a vörös-zöld koalíciónak kormányon nem tűntek hasznosnak, mert teljesen szétrobbantották volna a költségvetést, és végleg megállították volna az amúgy is akadozó konjunktúrát. De a mostani manifesztum már ismét tele van az állami juttatások új jótéteményeinek ígéretével. Éppen ezért a választási kampányban most az SPD által produkált manifesztum egyúttal a párt mentális búcsúja a kormányzati felelősségtől – írja a lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.