Megszűnhet a regisztrációs adó

A személygépkocsik után egyes országokban kivetett regisztrációs adó fokozatos eltörlését javasolta az Európai Bizottság. Bevezetne viszont egy olyan új adófajtát, amely a káros szén-dioxid-kibocsátástól tenné függővé a befizetés mértékét.

MNO
2005. 07. 06. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács László adó- és vámügyi biztos a testület strasbourgi ülése után emlékeztetett rá, hogy jelenleg több – EU-szinten senki által nem szabályozott, és ezért erősen eltérő rendszerek alapján – (összesen tizenkét) tagállam is alkalmazza a regisztrációs adót. Ez szerinte torzítja az egységes piac működését, és megosztottságot idéz elő az autóiparban. A magyar EU-biztos egyúttal hangsúlyozta, hogy a bizottság által most elfogadott irányelvjavaslat „környezetbarát személygépkocsik vásárlására ösztönzi a fogyasztókat”.

A tervezet értelmében a regisztrációs adót ma még alkalmazó tagállamok öttől tíz évig terjedő átmeneti idő alatt fokozatosan le kell építsék annak beszedését, miközben ezzel arányosan növelhetik az éves gépkocsiforgalmi és esetleg más adókat. Ez utóbbiak esetében azonban a jogszabály hatálybalépése után új számítási mód lépne életbe, úgynevezett „szén-dioxid-összetevőt” építve az adóalap kiszámításába, aszerint differenciálva a járművek között, hogy milyen szintet ér el a kilométerenként kibocsátott szén-dioxid. Brüsszeli szándékok szerint 2008 végéig a regisztrációs és az éves gépjárműforgalmi adóból származó bevétel 25 százalékának, 2010-re pedig már felének a szén-dioxid alapú összetevőből kellene befolynia.

Mindaddig, amíg a regisztrációs adó fennáll, amennyiben valaki gépjárművét más tagállamban akarja újraregisztrálni, az eredeti befizetés egy részét a járműtulajdonosnak vissza kell adni. A bizottság ezzel kívánja kivédeni a jelenleg nem ritka kettős adóztatási kötelezettséget.

Az irányelvjavaslatot még meg kell vitatni a tagországok minisztereiből álló EU-tanácsnak, valamint – véleményezés céljából – az Európai Parlamentnek. A végső döntést az EU pénzügyminiszteri tanácsa hozza majd meg.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.