Nem használhatók fel Kulcsár lehallgatási jegyzőkönyvei?

Kulcsár Attila lehallgatása során több olyan beszélgetést rögzítettek, amelyek igazolják: a magukat áldozatként beállító befektetők közül többen pontosan tudták, milyen tranzakciókhoz asszisztálnak – értesült a Népszabadság. A lap szerint a lehallgatási jegyzőkönyvek zömét a bíróság előtt már nem használhatják fel: egy részüknek már csak a leirata létezik.

MNO
2005. 07. 06. 8:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap Kulcsár Attila számára is megkezdődött az iratismertetés; a húszmilliárdos sikkasztással gyanúsított bróker várhatóan a jövő hét végéig tanulmányozza az ügyben keletkezett iratokat. Zámbó Gyula ügyvéd szerint az első napon sem őt, sem védencét nem érte meglepetés – írja a Népszabadság, mely úgy tudja: az iratismertetés keretében a rendőrség azokat a dokumentumokat is a gyanúsított és védője elé tárta, amelyekből kiderül – de legalábbis kikövetkeztethető –, hogy pontosan mikortól és miért hallgatta le a titkosszolgálat Kulcsár telefonját.

Az iratok tanúsága szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal Szász Károly bántalmazása után a Pénzügyi Szervek Állami Felügyelete elnöke támadóinak felderítése érdekében kért és kapott miniszteri engedélyt telefonlehallgatásra. Mivel Szász a Pannonplast-ügyet sejtette bántalmazásának hátterében, a titkosszolgálat mindazoknak a telefonját ellenőrzés alá vonta, akik valamilyen módon összefüggésbe hozhatók voltak a cég PSZÁF által törvénytelennek minősített részvényfelvásárlásával. Mivel a tranzakciót Kulcsár bonyolította le, neve az elsők között került fel a lehallgatandók listájára – írja a lap.

A Népszabadság úgy tudja: a lehallgatások több olyan beszélgetést rögzítettek Kulcsár és egyes ügyfelei között, amelyek igazolják, hogy a magukat az alkusz áldozataiként beállító befektetők közül többen is pontosan tudták, milyen tranzakciókhoz asszisztálnak, és azt is, hogy a nekik juttatott extrahozam nagy valószínűséggel nem törvényes befektetésekből származik. Csakhogy a szóban forgó lehallgatási jegyzőkönyvek zömét a bíróság előtt már nem használhatják fel a hatóságok: egy részüknek már csak a leirata létezik, az eredeti hangfelvétel nem. (Rendőrségi és ügyészségi információk szerint a bíróságok csak akkor fogadják el a lehallgatási jegyzőkönyveket bizonyítékként, ha azoknak az eredeti hanganyaga is rendelkezésre áll.)

Vannak azonban olyan gyanúsítottak is, akik esetében akkor sem használhatók fel a titkosszolgálati anyagok, ha megvannak az eredeti hangfelvételek. A bírósági gyakorlat ugyanis megköveteli a célhoz kötöttséget. Ez azt jelenti, hogy például az objektumvédelemre kért lehallgatási engedélyt az ügyészség nem használhatja fel sikkasztás, pénzmosás vagy okirat-hamisítás bizonyítására. Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat irányító miniszterelnöki hivatali politikai államtitkár hónapokkal ezelőtt jelezte a Népszabadságnak adott interjújában, hogy emiatt törvénymódosítást kezdeményeznek – ez azonban eddig nem történt meg.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.