A Legfelsőbb Bíróság büntetőtanácsa szerint szokatlan büntetést szabott ki az első és a másodfokú bíróság a Bencsik-ügyben. Sajtórágalmazásért ugyanis legfeljebb pénzbüntetést ró ki az igazságszolgáltatás.
A rágalmazási per úgy került az LB elé, hogy Bencsik András és Bertók László a jogerős ítélet felülvizsgálatát kérték. A Pesti Központi Kerületi Bíróság Cserni János vezette tanácsa tavaly január 24-én Bencsik András főszerkesztőt 10 hónap végrehajtható szabadságvesztésre, Bertók László újságírót pedig 8 hónap felfüggesztett fogházra ítélte. A Pest Megyei Bíróság ezt tavaly júliusban annyiban változtatta meg, hogy Bencsik büntetését 2 évi próbaidőre felfüggesztette.
Bertók László cikkét – Mécs Imre 1957-ben tett vallomásával együtt – 2001 őszén jelentette meg a Magyar Demokrata. A szerző azt írta: Mécs mindenkit feladott, nem kis részben emiatt végeztek ki négy embert. Ugyenebben a lapszámban cikket írt Bencsik is, azt állítva, hogy a társaira valló Mécs többet érdemelt volna annál, mint hogy kifütyülték a november 4-i megemlékezésen.
Az LB szerint Bencsik publicisztikája vélemény, s nem büntethető. Bertók kommentárja valótlan tényállítás, de nem minősül jelentős érdeksérelmet okozónak, Mécs társadalmi elfogadottsága ugyanis nem kérdőjeleződött meg. A jogerős ítéletből törölték, hogy a rágalmazást „nagy köztiszteletben álló ember” sérelmére követték el. A bíró szerint minden ember becsülete egyformán védendő. Bencsik szigorú, de méltányos döntésnek nevezte a 60, illetve 20 ezer forintos büntetést. Mécs az ügyvédjével együtt azonnal távozott a bíróság épületéből.
Cserni bíró lemondott. Cserni János, aki a közelmúltban több jobboldali újságíró ellen is elmarasztaló ítéletet hozott, lemondott a Fővárosi Bíróság (FB) elnöki titkárságának vezetői tisztségéről, amit Gatter László elnök elfogadott – értesült a Magyar Nemzet. Az FB sajtótitkárságának munkatársa megerősítette Cserni lemondását, ám annak okáról és körülményeiről nem kívánt bővebb tájékoztatást adni. – Cserni János mint az FB büntetőkollégiumának tagja a továbbiakban bíróként fog szolgálatot teljesíteni – fogalmazott a bíróság illetékese. A szabadságát töltő Cserni Jánost – akitől az ítéleteivel kapcsolatban megjelent bírálatok miatt már korábban elvonták a médiával kapcsolatos büntetőügyek tárgyalását – nem sikerült a Magyar Nemzetnek megszólaltatnia.