Harmadikként a világon Magyarországon fejlesztettek ki védőoltást a madárinfluenza ellen. A védőoltás humán tesztelése egy-két héten belül megkezdődik, a százötven kísérleti alany egyike Bujdosó László tisztifőorvos lesz. A teszt első eredményei a beoltást követő negyedik héten lesznek meg, ekkor vesznek ugyanis vérmintát a kísérleti alanyoktól – írja az Index internetes lap.
Egyelőre a rettegett H5N1 nem terjed emberről emberre, így nem lehet feltérképezni terjedési sebességét, illetve irányát. Az ÁNTSZ kommunikációs osztályán azt közölté az Indexszel, hogy Magyarországon elegendő kapacitás van akár tízmillió egységnyi oltóanyag, azaz a teljes lakosság beoltásához szükséges mennyiség legyártására. A lakosságot prioritási listák alapján oltanák be, elsőként az egészségügyben dolgozókat és az időseket.
Európához közel a vírus
A madárinfluenza immár két éve tartja állandó rettegésben a világ közegészségügyi szakembereit. A WHO szakértői már tavaly és tavaly előtt is az I. világháború utáni spanyolnáthajárványhoz hasonló méretű világjárvány lehetőségére figyelmeztettek.
Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO adatai szerint a vírus eddig csak Délkelet-Ázsiában terjedt át madárról emberre, és akkor is csak olyan esetekben, amikor a megfertőzött személy közvetlenül érintkezett a fertőzött csirkékkel, általában a madarak levágásakor.
Augusztusban Európához minden eddiginél közelebb tört ki madárinfluenza-járvány. Az elzárt szibériai körzetekből költöző madarak terjesztették nyugati irányba a vírust, ami a múlt héten eljutott Európa földrajzi határán innenre, az Urál-hegység nyugati oldalára is.
Aggályok a költöző madarak miatt Magyarországon is
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy tervezik-e a speciálisan elzárható kórházi helyek számának bővítését Magyarországon. Jelenleg csak a János kórház trópusi fertőző osztályán áll rendelkezésre két fekvőhely.
Bár a vírus még madárról emberre sem terjedt át, a költöző madarak miatt komoly aggályokat okoz. A H5N1 vírus a vadkacsákban például tünetmentesen tenyészik, így észrevétlenül terjedhet.
Kicsi az esélye annak, hogy Oroszországból vándorló madarak Magyarország irányába terjesszék a vírust – mondták el az Index érdeklődésére az ELTE Természettudományi Karának szakértői. A szibériai fajok többsége ugyanis nem jut el Európa nyugati részére. Néhány faj eljuthat ugyan Magyarországra, a szakértők szerint tehát az elvi lehetőség megvan, de nem látnak sok esélyt rá, hogy ilyen módon érkezzen hazánkba a vírus.
Nyugaton készülnek a világméretű járványra
A nemzetközi aggodalom mértékére jellemző, hogy a brit kormány már januárban részletes terveket dolgozott ki a madárinfluenza elleni védekezésre. Londonban tömeges evakuálásokat, városok karanténba zárását tervezték, sőt, a halálos áldozatok várható számát figyelembe véve felfújható hullaházak beszerzésével készültek a becslések szerint világszerte akár egymilliárd áldozat halálát is okozni képes járványra.
Mivel a szakértők arra számítanak, hogy a madárinfluenza-vírus hamarosan emberi influenzavírussá alakul, és így emberről emberre is képes lesz terjedni, az osztrák főváros kórházai megkezdték a felkészülést egy esetleges járványra. Bécs mind a tizenöt kórháza két hétre elegendő mennyiséget vásárolt abból a szerből, amely hatásos lehet az influenza kezelésében.
(Index)

Újabb információk a megrázó balesetről, melyben egy fiatal lány életét vesztette Bakonypéterd határában