A Fővárosi Bíróság pénteki, másodfokú döntése értelmében a kormány jogellenesen távolította el állásából az elnökhelyettest. A bíróság a szakember felmentését és az azt követő egyéb munkajogi lépéseket is jogellenesnek ítélte. Mint ismert, korábban már hasonló jogerős ítélet született Mellár Tamás, volt KSH-elnök ügyében is, akit a kormányzat 2003. novemberében, szakmai indoklás nélkül menesztett. Várhatóan szeptemberben születhet első fokú döntés a KSH másik, Soós Lőrinccel egy időben menesztett alelnökének, Vukovich Gabriellának az ügyében is.
Soós Lőrinc korábban azzal érvelt a munkaügyi per megindításának okáról, hogy menesztésekor – a törvényi előírásoknak megfelelően – fel kellett volna ajánlani számára két köztisztviselői vezető beosztást, hiszen már 30 éve dolgozott köztisztviselőként. Az egyik felajánlott állást azonban nem fogadhatta el, mert az megváltoztatta volna a jogállását, a másikról pedig – mint mondta – tudni lehetett a „Draskovics-csomag” szövegértelmezéséből, hogy hamarosan megszűnik.
A menesztett KSH-vezetőket érintő, második jogerős döntést követően a volt alelnök elmondta: véleménye szerint innentől kezdve nagyon erősen korlátozott a jelenlegi KSH-elnökség legitimitása. A leváltások óta ugyanis már négy olyan bírósági döntés született különböző bíróságoktól, amelyek az ügyben teljesen azonos irányba mutatnak. Soós Lőrinc a hírügynökségnek azt is elmondta, hogy a döntés értelmében a jogerős döntés napjáig érvényes a KSH-s munkaviszonya – amit ki kell fizetni a számára. Emiatt viszont úgy vélte, hogy gyakorlatilag az adófizetők pénzének pocsékolása volt a kormányzat részéről megfellebbezni az első fokú ítéletet. Akkorra ugyanis már három bíróság mondta ki a menesztések jogellenességét, a fellebbezés ezért gyakorlatilag csak késleltette a jogerős döntést.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
