Magyarország és Ausztria között kitűnő baráti viszony van, ezt az is mutatja, hogy az új köztársasági elnök első útja hozzánk vezetett – mondta a nemzetközi sajtótájékoztatón az osztrák államfő. Heinz Fischer kíválónak nevezte a kereskedelmi és a politikai kapcsolatokat is.
Az osztrák elnök újságírói kérdésre válaszolva elmondta: tudja, hogy Magyarországnak az az érdeke, hogy Ausztria csökkentse a hét éves munkavállalási korlátozást, ugyanakkor Bécsnek nagyon komolyan meg kell vizsgálnia ezt a felvetést, egyeztetve erről a szociális partnerekkel, így döntés erről egyelőre nincs.
Sólyom László köztársasági elnök beszédében azt emelte ki, hogy Magyarország nagyon sokat vár jövőre az EU soros elnöki tisztségét betöltő Ausztriától. A jó kapcsolatokat mutatja – folytatta a magyar államfő – hogy szeptembertől Magyarország és Ausztria közös külképviseletet nyit Montenegróban, Podgoricában.
Az osztrák újságírók megkérdezték Sólyom Lászlótól, hogyan képzeli Magyarország azt, hogy a határon túli magyaroknak úti okmányt ad, amellyel elérhetnek az EU területére. Sólyom erre azt válaszolta, hogy erről egyelőre nincs döntés, az elképzeléseket most dolgozza ki a kormány.
A magyar köztársasági elnök délután Wolfgang Schüssel osztrák kancellárral tárgyalt, amelyről a felek már nem tájékoztatták az újságírókat. Az elnök találkozott még Andreas Kohl az Osztrák Nemzeti Tanács, vagyis az Alsóház elnökével, majd a Kincstári Múzeum megtekintésével ért véget Sólyom László köztársasági elnök bécsi programja – adta hírül az Info Rádió.
Bécsi lapok az államfői látogatásról
A Bécsbe látogató magyar államfő érkezésével az osztrák napilapok is foglalkoztak. A Kurier független újság többek közt Sólyom Lászlónak azt a kijelentését idézte, miszerint addig nem utazik az Egyesült Államokba, amíg ehhez ujjlenyomatot kell adnia. Az újság felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar köztársasági elnök szerint a terrorizmus elleni küzdelemmel összefüggésben új egyensúlyt kell kialakítani az önvédelem és a jogok tiszteletben tartása között.
Kiemelték, hogy az államfő elutasítja a pártok elkeseredett hatalmi harcát. A Der Standard című liberális napilap ismertette a magyar kormánynak azokat a terveit, amelyekkel könnyíteni szeretné a határon túli magyarok beutazását az uniós tagországokba. A lap emlékeztetett arra, hogy Sólyom László az APA osztrák hírügynökségnek tegnap adott interjújában a határokon túl élő magyarok státusának végleges rendezése mellett foglalt
állást – közölte a Magyar Rádió.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
