Ronda nő volt Kleopátra?

Karvalyorr, feltűnően kiálló áll, mélyen ülő szemek, görbe láb, alacsony termet – a kutatások mai állása szerint ezek voltak a főbb külső jegyei a Római Birodalom szexideáljának tartott Kleopátrájának, aki a tudósok szerint leginkább elbűvölő hangjával és erős személyiségével vette le a lábáról a férfiakat.

Tar Zsuzsanna
2005. 08. 26. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre kevesebb titkot tud megőrizni magának az ókori Egyiptom, hiszen miután a kutatók rájöttek, hogy a fáraók sírjának feltárásából már több babér nem terem, most úgy döntöttek: mélyebbre ásnak az arheológia tudományában is. Első lépésként rekonstruálták a szépséges Nofretiti arcmását, majd a modern technológia segítségével következett a fiatalon meggyilkolt Tutanhamon fáraó. Aztán eljött az ideje, hogy megmutassák a világnak a vonzónak tartott Kleopátrát, aki nem egy férfiszívet tört össze a Római Birodalom ideje alatt.

Az egyiptomi királyné az antik kor egyik legszebb asszonyaként vonult be a történelembe, és a mai kor embere leginkább a különféle mozifilmek útján alakíthatott ki egy bizonyos képet Kleopátráról, amelyekben többek között Sophia Loren és Elizabeth Tailor keltették életre a legendát. Mindezt annak ellenére tették a rendezők, hogy a kutatók már korábban is jelezték: szerintük az uralkodó nem igazán tűnt ki szépségével az akkori idők női közül. Az eredmények pedig azt bizonyítják, hogy vagy a mostani emberek ízlésvilága különbözik a rómaiéktól vagy nem csupán a szépség érdekelte a szerelmes férfiakat, ugyanis a korabeli ábrázolások bizonyítják: a királynő alacsony volt, karvalyorral és görbe lábakkal „megáldva”. Az igazi bizonyíték Kleopátra csúfságáról azonban a közelmúltban egy feltárás során került elő, amikor is több, időszámításunk előtti 35 évből származó bronz pénzérmén egy iszonyúan ronda nőt ábrázoltak. Mint kiderült: ő nem volt más, mint a legendás szépségű Kleopátra. Az érméken látható uralkodónak valóban görbe orra, erősen kiugró álla és mélyen ülő szemei voltak.

A milánói katolikus egyetem egyik munkatársa szerint Kleopárta nemhogy szép nem volt, de még csak szimpatikus sem. A szakember szerint a kirélynőnek tudós ábrázata volt, s ezt támasztja alá az is, hogy állítólag több nyelven is folyékonyan beszélt. A kutatók szerint Kleopárta ezért főleg magabiztosságával, előadásmódjával, öltözködésével és rendkívüli intelligenciájával vívta ki a férfiak figyelmét, főleg Julius Caesarét és Marcus Antoniusét, akik el is hagyták miatta feleségüket – olvasható az utro.ru-n.

Az origo.hu Múlt-kor történelmi portálja szerint a királynő mindig azon ügyeskedett, hogy Egyiptomnak függetlenséget, szabad mozgásteret biztosítson. Ezt hosszú időn keresztül meg is oldotta a nagyhatalmú Róma nagyhatalmú férfiainak elcsábításával. De Rómában hataloméhesnek és számítónak tartották, későbbi ábrázolása is ilyképpen alakult. Kleopátra arcát – mint előtte és utána annyi másét – elfedi a manipuláció, a propaganda, aminek Octavianus (Augustus) nagymestere volt, lehetséges, hogy a nagy orr legendája is tőle származik. Ám a nagy orr jelezhette egy uralkodó határozottságát, erejét is, egyfajta szimbóluma lehetett a hatalomnak, mint Egyiptom kettős koronája. Egy azonban biztos: a királynő széles látókörű asszony volt, aki nagy hatást gyakorolt kortársaira és örök időkre nyomot hagyott a történelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.