Az Országgyűlés elfogadta az általános forgalmi adóról szóló törvény módosítását – tudósít a Távirati Iroda. A határozati javaslatra 297 képviselő szavazott igennel, egy nemmel, tartózkodás pedig nem volt.
A parlament 299 igennel, tartózkodás és nem szavazat nélkül döntött arról is, hogy az Országgyűlés elnöke kérje a törvény sürgős kihirdetését a köztársaság elnökétől.
Az Országgyűlés elfogadta a Közbeszerzések Tanácsa, a Gazdasági Versenyhivatal, valamint a Magyar Távirati Iroda Részvénytársaság (MTI) 2004. évi tevékenységéről szóló beszámolóját.
Az Országgyűlés hétfőn Vadai Ágnes szocialista képviselőt választotta meg az Orbán-bizottság elnökévé.
Az azonnali kérdések órájában a Mol-részvények eladásáról, az egészségügyi ágazat bérnövekedésének biztosításáról, az élelmiszerminőség szigorúbb ellenőrzéséről, illetve a MÁV tulajdonában lévő ingatlanok eladásáról esett szó.
Lázár Mózes (Fidesz) szerint az ÁPV Rt. indokolatlanul gyorsan és meggondolatlanul adta el a Mol 11 százalékát kitevő részvénycsomagot, hiszen az akkori 6500 forintos részvényár most több mint 20 ezer forintot ér. Úgy vélte, az eladásról szóló ÁSZ-jelentés is igazolja a „felelőtlenséget”, és az ügyet ki kell vizsgálni.
A kancelláriaminiszter válaszában azt mondta, hogy a témáról a kormány a 2004-es zárszámadás keddi parlamenti vitáján ismerteti álláspontját. Kiss Péter közölte, utánanéz a kérdésnek, de a pénzügyi tárca szerint az értékesítés maga is hatást gyakorolt a részvényár emelkedésére.
Csáky András (MDF) azt tudakolta, az egészségügyi ágazatban kialakult „tarthatatlan helyzet” miatt mi lesz a szeptember 1-től az ágazatban esedékes 4,5 százalékos béremeléssel, illetve az alapdíj növeléssel. Válaszában Rácz Jenő egészségügyi miniszter kiemelte: a pénzek eljuttatását garantálják, ugyanakkor az emelés csak a közalkalmazottakra és a bérek kétharmad részét kitevő illetményekre vonatkozik, azokra, akiknek a juttatása nem éri el az illetménytáblán nekik járó összeget.
Magda Sándor (MSZP) szigorúbb és gyakoribb ellenőrzést sürgetett az élelmiszer eredet- és minőség biztosítására. Úgy vélte, a jelenlegi bírságnál jóval nagyobb, visszatartó erejű büntetésre, a vétkes üzletek hosszabb idejű bezárására van szükség. Pásztohy András, az FVM államtitkára ígéretet tett az ellenőrzések további fokozására, a szankciók szigorítására, és hogy folytatják az ÁNTSZ, a tisztiorvosi szolgálat és a fogyasztóvédelem közös kommandós ellenőrzését.
A fideszes Fónagy János szerint a MÁV vagyonának, ingatlanjainak további kiárusítására készül a kormány és a nyolc évre meghirdetett tíz pontos reformprogram nélkülözi a konkrét intézkedéseket, csak „önreklám, propaganda”, kivéve az eladható tárgyak elkülönítését. Az ellenzéki képviselő aggodalmát fejezte ki, hogy eladják a Máv Cargót, „szétszedik” a vasúttársaság oktatási hálózatát, ingatlanjait „kiárusítják”.
A MÁV-nál mintegy 25 ezer ingatlan van, az elmúlt három évben 467 darabot adtak el, idén 170 darabot terveznek – közölte válaszában a gazdasági és közlekedési államtitkár. Dióssy Gábor hozzátette: csak olyan MÁV-ingatlanokat értékesítenek, amelyeket nem tudnak jól hasznosítani, és nem tartoznak a vasút üzemhez.