Belső kapcsolatok révén privatizálják a Bábolna Rt. leánycégeit

Kereszttulajdonlások, sajátos banki hitelek és offshore cégek színesítik a Bábolna Rt. maradványainak, pontosabban a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft. és a Pannon Baromfi Kft. privatizációját. A szebb napokat is látott állami mezőgazdasági óriás életképes darabjaiért, illetve azok megszerzéséért sokan sokat tesznek, a jelek szerint a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt. és a végelszámoló Reorg Rt. bábáskodása mellett.

Magyar Nemzet
2005. 09. 15. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen lassan halad a korábban nyereséges egységekből összekovácsolt és csak új Bábolnaként emlegetett Bábolna Élelmiszer-ipari Rt. darabonkénti értékesítése. Csak két cég, a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft., valamint a Pannon Baromfi Kft. értékesítése van előrehaladott stádiumban, ebből is csak az előbbi cégnél lehet beszélni tényleges értékesítésről, ráadásul mindkét vállalkozás eladásához szükséges a Gazdasági Versenyhivatal hozzájárulása is.

A lassúság ellenére meglehetősen érdekesen zajlott a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft. értékesítése is. A kft. ugyanis létrehozott egy újabb céget, a Baromfi Invest Kft.-t, amelyben kisebbségi tulajdonosként szerepelt, a többségi rész a Washingtonban bejegyzett offshore cég, a Lorenson International LLc. tulajdonába került. Ezen offshore cég hazai képviselője Tagai Péter, aki egyben a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft. ügyvezető igazgatója. Később a Baromfi Invest Kft. megvásárolta az anyacég telepeit. Az előzményekről azt is tudni kell, hogy a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft. korábbi tulajdonosa a Bábolna Rt., valamint az Aviagen skót cég volt. A kft. privatizációja előtt a skótok eredeti 49 százalékos részesedésükből 37 százalékot eladtak a menedzsmentet képviselő offshore vállalkozásnak, ráadásul úgy, hogy közben az anyacég, a Bábolna Rt. nem élt elővásárlási jogával.

A Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft.-nél az offshore cég másik képviselője Vécsey László volt, aki egyúttal május óta a Pannon Baromfi Kft. ügyvezető igazgatója is, amelynek értékesítése szintén érdekes körülmények között zajlott.

Amikor a Bábolna Rt. végelszámolását megkezdte a Reorg Rt., az anyacég Pannon Baromfi Kft.-ben lévő üzletrészét a Baromfi Invest Kft.-nek adta el, méghozzá úgy, hogy a vételhez szükséges hitelt a Reorg Rt. járta ki a K&H Bank Rt.-nél a Baromfi Invest részére.

Ezek a tranzakciók ráadásul időben megelőzték a Pannon Baromfi Kft. tényleges privatizációját, amelynek 57,51 százalékát hirdették meg értékesítésre. A tenderen két pályázó indult, a Pannon Baromfitermelők Befektető Kft. és a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft. Az első pályázó cég a Pannon Baromfi Kft.-nek beszállító baromfitermelőkből és három magánszemélyből állt, akik közül az egyik Szép Imre, a Pannon Baromfi Kft. korábbi vezérigazgatója volt. Ők 620 millió forintos pályázattal indultak, vállalva, hogy 200 millió forintot készpénzben, 420 milliót pedig két éven belül a jegybanki alapkamattal növelve fizetnek ki a cégért. Itt kell megjegyezni azt is, hogy a pályázó tervei között szerepelt – erre a pályázati kiírás is módot adott –, hogy többek között az anyacég Pannon Baromfi Kft. felé fennálló tartozásait is beszámítják a vételárba.

A Pannon Baromfi Kft.-re jelentkező másik cég, a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft. 650 millió forintot ajánlott egy rendkívül érdekes konstrukció segítségével. A cég vállalta, hogy 50 millió forintot átutal az új Bábolnaként emlegetett Bábolna Élelmiszer-ipari Rt. részére, 600 millió forintot pedig a vállalatcsoporton belüli tartozás átvállalásával egyenlít ki. Ezt úgy érték el, hogy a Bábolna Takarmányipari Kft. a Bábolna Rt. felé meglévő közvetlen adósság-követelésállományából átadott 600 millió forintot a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft.-nek hároméves részletre, kamatmentesen. Azaz a vállalatcsoport tulajdonképpen saját megvásárlásához adott pénzt úgy, hogy közben az állami tulajdon magánkézbe vándorolt.

A Pannon Baromfi Kft. tenderét a Bábolna Rt. végelszámolását végző Reorg Rt. első körben elutasította, és mindkét pályázatot érvénytelenítette. Rá egy hétre azonban licitet hirdetett mindkét cég részvételével, ugyanakkor feltételként szabta, hogy az érintettek a licitre 650 millió forint készpénzzel érkezzenek. Ezt a kitételt a termelőket és magánszemélyeket tömörítő első pályázói csoport az idő rövidsége miatt (alig egy hét állt rendelkezésre a pénz öszszegyűjtéséhez) nem tudta teljesíteni, és el sem ment a licitre, de észrevételeit jelezte a Reorg Rt.-nek. A nyertes így a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft. lett, amely a készpénz helyett a bábolnai követelés átvállalását bizonyító papírral érkezett.

Csakhogy az első pályázó cégben szereplő Szép Imrének mint volt vezérigazgatónak elővásárlási joga van a Pannon Baromfi Kft.-re, amit be is jelentett, miszerint élni kíván a lehetőséggel, és harminc napot kért a vásárláshoz szükséges összeg előteremtéséhez. Pontosabban a rendelkezésére álló harminc nap alatt bejelentette, hogy élni kíván elővásárlási jogával, és további harminc napot kért a szükséges fedezet előteremtéséhez. Kérését azonban elutasították. Jelenleg az ügyet az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. és annak felügyelőbizottsága vizsgálja.
Megkerestük az ügyben az ÁPV Rt.-t is, ahonnét azt a választ kaptuk, hogy a Pannon Baromfi Kft. üzletrészeinek értékesítését – a Bábolna Rt. reorganizációs programjának megfelelően – a Bábolna Élelmiszer-ipari Rt. végezte. A társaság tulajdonosa a Bábolna Rt., a végelszámoló a Reorg Rt. Az ÁPV Rt.-nek mint harmadfokú tulajdonosnak nincs közvetlen rendelkezési joga és információja az eladással kapcsolatban. A végelszámoló Reorg Rt. tájékoztatása szerint a Pannon Baromfi Kft. üzletrészeinek értékesítésére vonatkozó döntések a Bábolna Élelmiszer-ipari Rt. és leányvállalatai körében, az ide vonatkozó tartalmi és formai szempontok figyelembevételével születtek meg. A Reorg Rt. is tudomással bír arról, hogy Szép Imre az elővásárlási jogával kapcsolatban beadvánnyal élt az ÁPV Rt. felügyelőbizottságánál. Az ezzel kapcsolatos vizsgálat eredményéről Szép Imrét a felügyelőbizottságnak kell tájékoztatnia – állapította meg érdeklődésünkre a felszámoló cég.

Tízmilliárdos vagyonvesztés. A legfrissebb – az ÁPV Rt. 2004. évi tevékenységét ellenőrző – jelentésében az Állami Számvevőszék megállapította: a Bábolna Rt. érdekében tett állami intézkedések nem jártak eredménnyel. A különböző időpontokban elfogadott, egymástól független reorganizációs tervek nem valósultak meg, az ezzel kapcsolatos kifizetések nem érték el céljukat. A Bábolna Rt. kormányhatározatokkal vezényelt irányváltásának következménye a gyakori koncepcióváltás és az egymásnak ellentmondó határozatok meghozatala. Ennek pedig a Bábolna Rt. teljes vagyonának felélése, tízmilliárd forintot meghaladó állami adósság felhalmozása és a társaság végelszámolás útján történő megszüntetése lett az „eredménye”. A folyamatos tőkevesztésnek pedig végeredményben az állam a kárvallottja – állapította meg az ÁSZ. (H. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.