Csődtúrát indít a Fidesz

Hazánkban az elmúlt két évben olyan sok csőd alakult ki, hogy tavaly az Európai Unió átlagát is megelőztük. A Fidesz munkástagozata ezért országos csődtúrát indít, sorra felkeresve a bezárt vállalatokat – jelentette be Kontur Pál és Őry Csaba (Fidesz) a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium épülete előtt. A KSH legfrissebb adatai szerint a munkanélküliségi ráta ismét 7,2 százalékos.

Szilágyi Kata
2005. 09. 23. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon az elmúlt két évben olyan sok csőd alakult ki, hogy megelőztük Lengyelországot, Csehországot, és ezzel az elmúlt évben megvertük az Európai Unió átlagát. Ezért és a nagyarányú elbocsátások miatt a Fidesz munkás- és alkalmazotti tagozata csődtúrát indít – mondta az Info Rádiónak Kontur Pál, az ellenzéki párt munkástagozatának elnöke. Az országjárást a mai nappal indítják el, és mindenhová elmennek, ahol csődközeli helyzetben van egy vállalat vagy nagyarányú elbocsátások vannak – fejtette ki a politikus. – Felhívjuk a milliárdos kormány figyelmét, hogy ezeknek az embereknek a problémáját kötelességük megoldani – fogalmazott Kontur Pál.

Őry Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője arra emlékeztetett, hogy 400 ezer új munkahelyet ígért a Medgyessy-kormány, ezzel szemben ezt a számot a munkanélküliek számában értük el. – Folyton azt hangoztatja a kormány, hogy bővül a foglalkoztatás, ezzel szemben az adatok azt mutatják, hogy nagyjából ugyanazon a szinten vagyunk, mint négy évvel ezelőtt – hívta fel a figyelmet a politikus. Mint mondta, olyan gazdasági szemléletet kell teremteni, ahol a közép- és kisvállalkozások munkahelyeket tudnak létrehozni.

Ismét 7,2 százalékos a munkanélküliségi ráta

302,5 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma június-augusztus hónapokra, a munkanélküliségi ráta 7,2 százalékos volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből. A foglalkoztatottak száma 3 917 000 volt.

Tavaly ugyanebben az időszakban 56 ezer fővel kevesebb munkanélküli volt, a munkanélküliségi ráta pedig 5,9 százalékos. A foglalkoztatotti létszám idén június-augusztusban 13 ezer fővel haladta meg az előző év azonos időszakát. A munkanélküliek közül minden ötödik a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból kerül ki. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 19,7 százalék volt, szemben az előző évi 16,3 százalékkal.

A munkanélküliek 46,6 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, ez 2,1 százalékponttal haladta meg a tavalyi értéket. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,1 hónapnak felelt meg.

Az Eurostat által publikált harmonizált munkanélküliségi ráta júliusban az unióban 8,5 százalékos volt, Magyarországon 6,1 százalék – írja a KSH.

Fidesz: új munkahelyek helyett új munkanélküliek

A Fidesz szerint a KSH adatai azt mutatják, hogy semmilyen eredménye, hatása nincs a kormány fogadkozásainak a munkanélküliség csökkentésére, a foglalkoztatási helyzet javítására. – A nyáron nem csökkent az állástalanok száma, pedig ebben az időszakban elvileg az idénymunka-lehetőségek is javíthatnának a mérlegen. Tovább emelkedett a regisztrált munkanélküliek körében a pályakezdők aránya, ami azt jelenti, hogy minden ötödik fiatal pályakezdő állástalan. Ráadásul éppen most, az őszi időszakban regisztráltatják majd magukat fiatalok ezrei, akik az iskolából kikerülve azzal szembesültek, hogy a munkaerőpiacon nem tartanak rájuk igényt – írja közleményében Balsai István.

A foglalkoztatási bizottság fideszes elnöke szerint a szocialista kormányzás eredménye a 400 ezer új munkahely helyett több százezer új munkanélküli. – A szocialisták 2002-ben még azt vállalták, hogy tovább csökkentik a munkanélküliek számát. Terhek csökkentését ígérték, ennek ellenére több tucatszor emeltek adót és új adónemeket vezettek be. 2004-ben 100 milliárd forinttal, míg idén 45 milliárddal nőttek a vállalkozások nettó terhei. Ilyen körülmények között nem is várható a foglalkoztatottsági helyzet javulása – hangsúlyozza a politikus.

<Csizmár: A gazdasági aktivitás miatt nő a munkanélküliség

Csizmár Gábor munkaügyi miniszter szerint nincs olyan adat, amely alapján ne lehetne azt mondani, hogy nő a foglalkoztatottság Magyarországon. A tárcavezető a Távirati Irodával közölte, hogy három évvel ezelőtt 40 ezerrel kisebb volt a foglalkoztatottsági mutató. Csizmár úgy véli: azért nő a munkanélküliség az országban, mert növekszik a gazdasági aktivitás, és az eddigi inaktívak köréből jut utánpótláshoz a munkaerőpiac.

Batiz: Szeptember 30-ig készül el a jelentés a foglalkoztatásról

Batiz András is KSH adatait ismertette a mai kormányszóvivői tájékoztatón, ahol elhangzott, hogy a foglalkoztatást mintegy tizenháromezerrel bővült. A kormányszóvivő közölte: a munkanélküliségi ráta 7,2 százalékos volt, az uniós átlag 8,6 százalékos. Batiz kiemelte, hogy a kormányfő a foglalkoztatást nevezte a legnagyobb kihívásnak, és hogy az illetékes tárcavezető témával kapcsolatos jelentése szeptember 30-ig készül el.

Bernáth: az emberek érzése az, hogy egyre nehezebb munkát találni

Bernáth Ildikó fideszes képviselő, az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottságának alelnöke szerint ugyanakkor a statisztikai adatok az embereknek azt a érzését tükrözik vissza, hogy egyre nehezebb, egyre keservesebb ma munkát találni, hiszen a foglalkoztatottak száma nem változik, ugyanakkor a munka nélkül maradt emberek száma tendenciájában növekedést mutat. A Fidesz politikusa emlékeztetett: az a 400 ezer új munkahely, amelyet a szocialisták a választási kampányukban ígértek meg, nem jött létre. Bernáth Ildikó közölte, hogy 2002-ben a munkanélküliségi ráta 5,7 százalék volt, míg most ez a szám 7,2 százalék.

(Forrás: Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.