A munkások csaknem harmada feketén dolgozott azon a három budapesti építkezésen, amelyen tegnap tartottak munkaügyi razziát. Az ellenőrök az elmúlt három hónapban országszerte már csaknem 800 millió forint bírságot szabtak ki feketemunka miatt – számol be a Népszabadság. Az Autóker Holding Rt. által épített Marina part lakóparkban idén már másodjára tartottak ellenőrzést, melynek során kiderült, az építkezésen 56 külföldi dolgozott, közülük tizenegynek nem volt munkavállalási engedélye, egynek pedig lejárt a tartózkodási engedélye. A 197 magyar dolgozó közül 91-nek nem volt írásos munkaszerződése, és nem volt bejelentve az EMMÁ-ba sem – közölte az ellenőrzés eredményét Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) elnöke. A munkaidő-nyilvántartást 77 dolgozó esetében nem vezette pontosan munkaadója.
A XI. kerületben két további építkezésen vizsgálódott tegnap délután az OMMF, a rendőrség és a határőrség: 36 munkáltató 189 dolgozójának munkaviszonyát ellenőrizték. Az ott dolgozó 69 külföldi állampolgárból négynek nem volt munkavállalási engedélye. – A magyar munkavállalók közül 42-en dolgoztak feketén, bejelentés nélkül, továbbá 67 dolgozó munkaidő-nyilvántartásánál bukkantunk szabálytalanságokra – közölte Gerőfi László, az OMMF Fővárosi Felügyelőségének igazgatóhelyettese. A három helyszínen összesen 16 millió forint bírságot szabtak ki súlyos munkaügyi szabálytalanságokért, a külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásáért pedig több mint négymilliót.
Hamarosan szervezetileg is elválik majd egymástól az OMMF két alaptevékenysége: szeptember 15-től a közép-magyarországi régióban megalakul a Fővárosi és Pest Megyei Munkabiztonsági Felügyelőség, illetve a Fővárosi és Pest Megyei Munkaügyi Felügyelőség – cikkezik a Népszabadság. A munkaügyi ellenőrök számát százzal emelik: az első ötven munkatársat augusztustól alkalmazza a szervezet, közülük 23 kiképzése már be is fejeződött. Októberben további ötven dolgozót vehet fel az OMMF. Az elnök szerint a hat-hétszázmillió forintba kerülő létszámbővítés révén évente legalább 35 ezer feketefoglalkoztatást tudnak feltárni, amely legalizálva hat-hétmilliárd forint bevételt jelenthet a költségvetésnek.
A júliusban elrendelt, a feketemunka feltárását célzó vizsgálat során eddig háromezer munkáltatónál, 10534 munkavállalót érintően állapítottunk meg szabálytalanságokat – közölte Papp István elnök. A 654 illegális külföldi munkavállaló miatt 186 millió, a bejelentés nélkül foglalkoztatott magyar állampolgárok miatt pedig 600 millió forint munkaügyi bírságot szabtak ki a felügyelők az elmúlt három hónapban.
(Népszabadság)
Magyarország nem a legszegényebb az EU-ban
