A magas olajár, a gabona-túltermelés és a növekvő széndioxid-kibocsátás mind a zöldüzemanyagok mellett szólnak. Az ötlet nem új, állítólag már Henry Ford és Rudolf Diesel is növényi energiával hajtott autókat álmodott meg, de akkor elvetették ezt a megoldást. Napjainkban a mezőgazdaság problémái is ösztönzőleg hatnak a bioüzemanyagok elterjesztésére – írja a Magyar Rádió honlapja.
Brazília már a 70-es években úgy döntött, hogy függetleníti magát a külföldi olajtól, főként azért, mert a cukrot nem tudták eladni, és a farmerek tönkrementek volna, ha nem állnak át az alkoholgyártásra. A 80-as években 4,5 millió brazil sofőr már alkoholt tankolt. A harmadik ok környezetünk és az egészségünk, hiszen a rohamosan növekvő széndioxid-kibocsátás fő okozója – az unióban legalábbis – a közúti szállítás.
Az Egyesült Államokban a bioüzemanyagok bevezetésének fő ösztökélője a szmog volt. A bioalkohol tulajdonképpen etilalkohol, előállítható például búzából, kukoricából, burgonyából vagy cukorrépából. Kétféleképpen lehet fölhasználni a közlekedésben: az egyik lehetőség, ha tisztán a benzinhez keverik. A másik lehetőség, hogy a bioalkoholt oktánszámjavító adalékanyagként keverik az üzemanyaghoz. Hazánkban a Mol idén nyártól a 95-ös benzinhez már kever bioadalékot.
Az Európai Unió azt vállalta, hogy 2010-re az összes energiaforrás 12 százaléka megújuló energiaforrás lesz. Ez természetesen nem csak a folyékony üzemanyagokat jelenti, ide tartozik többek között a szél- és a napenergia, valamint a biomassza felhasználása is. Magyarország a 12 százalékhoz képest 3,6 százalékot vállalt.
Magyarország egy nemrég elfogadott országgyűlési határozatban arra tett ígéretet, hogy 2007-re két százalékban, 2010-re pedig négy százalékban bioüzemanyagot használ. A Magyar Demokrata Fórum szerint mindez kevés, úgy látják, hogy a kormány nem támogatja a megújuló energiaforrások arányának növelését, ezért parlamenti vitanapot is kezdeményeztek az ügyben.
Gőgös Zoltán, a megújuló energiaforrások hasznosításáért felelős miniszterelnöki megbízott a Magyar Rádiónak elmondta, hogy tervezik a célszámok emelését, de mivel a zöldüzemanyagok esetében az állam elesik a jövedéki adóbevételektől, mérlegelni kell, hogy mit bír el a költségvetés. Lengyel Zoltán, a Fidesz képviselője úgy látja, hogy a lehető legtöbb bioüzemanyagot kell előállítani, és támogatják az erről szóló vitanap megtartását.
(Magyar Rádió)
Oroszország és Ukrajna újra foglyokat cserélt
