Az export értéke 7687 milliárd forintot (31 103 millió eurót), az importé pedig 8153 milliárd forintot (32 983 millió eurót) tett ki az év első nyolc hónapjában, ami forintban mérve a kivitelben 7, a behozatalban pedig 3 százalékos folyó áras növekedést jelent az egy évvel ezelőtti szinthez viszonyítva. Euróban számítva az export 10, az import pedig 6 százalékkal bővült; a kereskedelmi mérleg hiánya (1880 millió euró) 1060 millió euróval csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Idén az import első félévi növekedési ütemét jelentősen befolyásolták a 2004. évi folyamatok, amikor is előbb a csatlakozási elővásárlások, majd a csatlakozást követően a vámraktárakban tárolt közösségi származású áruk belföldiesítése (ún. átmeneti tételek elszámolása) jelentett egyszeri és összességükben jelentős értékű forgalmat. A magas bázisszint következtében az első hat hónapban szokatlanul alacsony importdinamika és szétnyíló export-import olló alakult ki. Júliusban és augusztusban már nem érvényesült ez a hatás, az export és az import értéke lényegében azonos mértékben bővült, ami az egyenleg romlását eredményezte ezekre a hónapokra. Augusztusban a behozatal növekedési üteme újra kétszámjegyűvé vált.
A behozatal forintárszintje az első nyolc hónapban lényegében változatlan maradt, a kivitelé 2 százalékkal mérséklődött. A cserearány közel 2 százalékkal romlott, amit jelentős részben az energiahordozók kereskedelmében tapasztalt határozott árszintnövekedés eredményezett. (Az energiahordozók árszintjének változása több mint 1 százalékponttal hatott a cserearányromlás irányába.) A forint a főbb devizákhoz viszonyítva több mint 3 százalékkal erősödött a bázisidőszakihoz képest, amelyen belül a meghatározó részaránnyal rendelkező euróhoz képest 3, a dollárhoz viszonyítva pedig 6 százalékos felértékelődés volt. A külkereskedelmi forgalom devizaárszintje exportban 1, importban pedig 3 százalékkal nőtt.
Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 5 százalékkal bővült, az onnan feladott behozatalé ezzel szemben 3 százalékkal mérséklődött. A régi tagállamok viszonylatában az export volumene 1 százalékkal nőtt, míg az import 5 százalékkal csökkent. A kivitel indexe a teljes külkereskedelmi forgalmunkból 10 százalékos részaránnyal rendelkező új tagállamok esetében is magasabban alakult a behozatalénál (136, illetve 109 százalék).
Az Európai Unión kívüli országokkal lebonyolított forgalomban a kivitel volumene 27, a behozatalé 19 százalékkal nőtt. A reláción belül az ázsiai országokból behozott, valamint az Európai Unión kívüli európai országokba kivitt termékek forintértéke egyaránt mintegy harmadával emelkedett.
(ksh.hu)

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak