Bundabotrány: elkezdődött per

Kedden 10 órakor kezdődött Németország 1971 óta legnagyobb bundabotrányának a tárgyalása. A csalók kétmillió eurót meghaladó kárt okoztak a fogadóirodáknak. A gyanúsítottak között található játékvezető, játékos, fogadó, bártulajdonos. A 289 oldalas vádirat 170 tanút és 23 mérkőzést említ. Ítélethirdetés decemberben várható.

MNO
2005. 10. 18. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minden idők egyik legnagyobb német bundabotránya január végén robbant ki. Több játékvezető és játékos is érintett benne. A fogadási maffia mérkőzéseket vett a játékvezetőktől, a „biztos tippet” pedig különböző fogadóirodáknál megjátszották.

A 289 oldalas vádirat csoportosan elkövetett folytatólagos csalással vádolja a gyanúsítottakat. A fogadóirodák kára meghaladja a kétmillió eurót. Az értelmi szerző Ante Sapina aki – egyedüliként a gyanúsítottak közül – még előzetes letartóztatásban van. A Berlini Cafe King nevű kávéház volt a bundabotrány központja.

A vádiratban 170 tanút és 23 elcsalt mérkőzést neveztek meg. Ezeket 2004 áprilisa és decembere között rendezték. A találkozók között található a Paderborn–Hamburg kupameccs (2004. augusztus 21.), melyen Hoyzer játékvezető „ténykedésével” a hazai kiscsapat két vitatott tizenegyeshez jutott és 4-2-re nyert. A találkozó érdekessége, hogy a 30. percben még a Hamburg vezetett 2-0-ra. A két tizenegyest a 35. és a 82. percben ajándékozta Hoyzer a hazaiaknak.

Szintén érintett az ügyben Ante Sapina két testvére, ők hárman működtették a fogadási maffiát.

Jürgen Jansen játékvezető is gyanúsított. A 45 éves esseni bíróról bebizonyosodott, hogy szándékosan befolyásolta a Freiburg-Kaiserslautern, valamint az Unterhaching-Fürth bajnoki mérkőzéseket. Korábban a vesztegetési botrány fő gyanúsítottja, Hoyzer, valamint mások is terhelő vallomást tettek Jansenre. A nyomozás megállapította, hogy Hoyzer ajánlotta Sapinának Jürgen Jansent. Torsten Bittermann, a Dynamo játékosa hozta össze Sapinát Drezdában Wieland Zillerrel, a játékvezetők ellenőrével. Az egykori NDK-s FIFA-játékvezető (1994-ben ő vezette a Ferencváros–CSZKA Moszkva találkozót, amelyen a zöld-fehérek tizenegyesekkel jutottak tovább) a második ligában együtt töltött idő alatt barátkozott össze Jansennel.

Hoyzert a kapzsisága tette tönkre, ezt használta ki Ante Sapina, a csalás irányítója. A manipulált mérkőzésekért átadott 67 ezer euró melett 10 ezer euró fejpénzt kínált minden egyes beszervezettért Hoyzernek.

Szakértők szerint Robert Hoyzer akár tíz évet is kaphat, ügyvédje azonban maximum fél évet remél, mivel védence segíti a hatóságok munkáját.



Kronológia
Január 19.: A Német Labdarúgó Szövetségben (DFB) felmerül a gyanú, hogy a berlini játékvezető, Robert Hoyzer haszonszerzés reményében mérkőzéseket manipulált. A gyanú alapján a DFB ellenőrző bizottsága nyomozást indít Hoyzer ellen.

Január 21.: A játékvezetői testület elöljárói vitatják a Hoyzer elleni vádakat.

Január 22.: A DFB közli, hogy az ellenőrző bizottság megkezdte a vizsgálatot Hoyzer ellen. Az eredmények manipulásának gyanúja többek között a német kupa első fordulójában rendezett SC Paderborn-Hamburg mérkőzésre vonatkozik.

Január 23.: Theo Zwanziger, a DFB elnökségi tagja először beszél csalásról. Ezen kívül kijelenti, hogy a DFB játékvezetői közül egyesek figyelmesek lettek Hoyzers viselkedésére.

Január 24.: Először szólal meg Hoyzer és elmondja, hogy soha nem fogadott általa vezetett mérkőzésekre. A braunschweigi ügyészség elkezdi a nyomozást. Gerhard Mayer-Vorfelder DFB-elnök teljes fogadási tilalmat rendel el a játékosok, a játékvezetők, és a kluboknál dolgozó alkalmazottak számára. A Hamburg megóvja a Paderborn elleni kupameccset. Erwin Horak, egy fogadóiroda vezetője nem zárja ki, hogy kártérítési igénnyel lépnek fel Robert Hoyzer ellen.

Január 25.: Ismertté válik, hogy négy játékvezető (Lutz-Michael Fröhlich, Manuel Gräfe, Olaf Blumenstein és Felix Zwayer) adta a tippet a DFB-nek a Hoyzer-ügyben. Hoyzer megerősítette, hogy nem csalt. Felix Zwayer azt állítja, hogy a Rot-Weiß Essen–1. FC Köln (2:2) másodosztályú mérkőzés előtt felkérték, hogy ítéleteivel befolyásolja a találkozót.

Január 26.: A DFB feljelentést tesz Robert Hoyzer ellen. A bundabotrány szálai egy lehetséges horvát értelmi szerzőhöz vezetnek. Arminia Bielefeld menedzsere, Thomas von Heesen Dominik Marks játékvezetőt helyezi a tűzvonalba, szerinte a Hertha-Ostwestfalen amatőr mérkőzésen Marks bíráskodása mellett valószínűtlen eredmény született. Marks visszautasítja a vádat.

Január 27.: Robert Hoyzer bevallja, hogy manipulált mérkőzéseket. Hozzáteszi, hogy az ügynek még sok szereplője van.

Január 28.: Robert Hoyzert a berlini államügyészség Essenben elfogja és kihallgatja. A 26 éves sípmester vallomásában további játékvezetőket és játékosokat nevez meg. Hoyzer bevallja, hogy 67 ezer eurót kapott a mérkőzések manipulásáért. Este a rendőrség átvizsgál sok berlini épületet, többek között a botrány központjául szolgáló Café Kinget, és négy személyt őrizetbe vesz.

Január 29.: A berlini államügyészség megerősíti, hogy elfogatóparancsot adott ki három feltehetően horvát fogadó ellen. A DFB betekintési kérelemmel fordul a berlini államügyészséghez, hogy megnézhesse az aktákat.

Január 30.: Jürgen Jansen játékvezetőnek neve is felmerül az üggyel kapcsolatban.

Január 31.: A DFB Goetz Eilers vezetésével felállít egy bizottságot, amely feladata a bundabotrány teljeskörű kivizsgálása. Az SC Paderborn elismeri, hogy Thijs Waterink csapatkapitány a Hamburg elleni kupameccs előtt 10 ezer eurót kapott egy ismeretlen személytől. A Paderborns elnöke, Wilfried Finke megvádolja a Hamburg játékosait, hogy részesei voltak a csalásnak, ezt a Hamburg visszautasítja. Ignjac Kresic, a Dynamo Dresden kapusa elmondja, hogy a csapat 2003 júniusában egy győztes mérkőzés után 15 ezer eurót kapott egy ismeretlen „szponzortól”.

Február 1.: A rendőrségi nyomozás kibővül 40 fogadóra és 300 fogadásra, a berlini államügyészség pedig lehetővé teszi a DFB számára az iratok megtekintését.

Február 2.: A berlini államügyészség országosan házkutatásokat rendel el. reggel 6 és 11 óra 30 perc között 10 tartományban 32 különböző helyen 19 gyanúsítottnál csapak le, ám őrizetbe vétel nem történik.

Február 4.: Jürgen Jansen játékvezető egy passaui sajtótájékoztatón bizonygatja ártatlanságát.

Február 6.: Georg Koch, a második ligás éllovas MSV Duisburg kapusa elmondja, hogy az előző szezon utolsó játéknapján 20 ezer eurót ajánlottak fel neki, hogy a mérkőzést elcsalja. Akkoriban a kapus még az Energie Cottbus csapatában védett.

Február 10.: A DFB sportbírósága Hoyzer ellen kirívóan sportszerűtlen magatartás miatt eljárást indít. Hoyzer a kihallgatáson elmondja, több esetben megállapodott a fogadóirodák játékosaival, hogy manipulál mérkőzéseket a német kupában, a másodosztályban és a területi bajnokságban.

Február 11.: Az okozott kár összértéke meghaladja a kétmillió eurót. A Robert Hoyzer által elcsalt paderborni kupameccset a vesztes Hamburg megismételtetné.

Február 12.: Hoyzert Berlinben őrizetbe veszik.

Február 14.: Torsten Koop játékvezető ideiglenesen nem kap mérkőzést a DFB-től.

Február 15.: Meg kell ismételni a Hoyzer által manipulált Wacker Burghausen-LR Ahlen (0:1, 2004. október 22.) második ligás mérkőzést. A DFB eljárást indít Dominik Marks második ligás játékvezető ellen.

Február 25.: 13 nap előzetes letartóztatás után Hoyzert kiengedik.

Március 3.: A Dominik Marks által manipulált Hertha BSC Amatőr-Arminia Bielefeld Amatőr (2:1, 2004. augusztus 14.) meg kell ismételni.

Március 10.: A berlini államügyészség elfogatóparancsot ad ki a megvádolt Dominik Marks ellen, akit berlini otthonában őrizetbe vesznek.

Március 11.: A berlini államügyészség őrizetbe veszi az első játékost. A hatóság foganatosítja az egykori Bundesliga-játékos, Steffen Karl elleni elfogatóparancsot, aki jelenleg a területi bajnokságban szereplő Chemnitzer FC szolgálatában áll. Karl elleni vád: csoportosan elkövetett folytatólagos csalás.

Április 6.: A DFB ellenőrző bizottsága hathavi elzárást kér Torsten Koop játékvezetőre.

Április 7.: Thijs Waterink (SC Paderborn) a botrány első elítélt játékosa.

Április 21.: Befejeződtek az elcsalt mérkőzések miatti óvások.

Április 27.: Hoyzer 50 ezer eurós bírságot kap.

Április 29.: A DFB sportbírósága Torsten Koopot mindössze három havi elzárásra ítélte kirívóan sportszerutlen magatartás miatt.

Június 8.: Milan Sapina (Ante Sapina testvére) óvadék ellenében szabadlábon.

Június 29.: Jürgen Jansen játékvezető elleni eljárás a berlini államügyészség elé került.

Augusztus 27.: A drezdai játékvezető-ellenőr, Wieland Ziller öt hónapot kapott. Az egykori FIFA-játékvezető 2004 novemberében összesen 25 ezer eurót kapott Ante Sapinától.

(faz.net, Bild Online, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.