Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Benjamin Triebe A mandátumot megnyerte, a képviselői helyet elveszítette című írásában foglalkozik a német választási rendszer abszurditásaival.
A Bundestag választásokon a CDU észak-rajna-vesztfáliai képviselője, Cajus Julius Caesar megőrizte listás mandátumát, de a drezdai választási eredmények függvényében valószínűleg egy Saar-vidéki CDU-jelöltnek lesz köteles azt átadni, vagy lehet, hogy pártja teljesen elveszíti azt.
Szeptember 18-a a történelmi nevet viselő Cajus Julius Caesar számára maga volt a megtestesült idegbaj. Nemcsak azért, mert rá kellett ébrednie, hogy a megcélzott CDU/CSU-FDP többségből nem lesz semmi, hanem saját sorsa miatt is volt oka az aggodalomra. Az 54 esztendős erdész a 136-os (Bad Salzuflen környéki ) hagyományosan SPD-re voksoló választókörzetben indult. A tartományi listán csak a 34. helyre jutott, így amikor a választókörzetében vereséget szenvedett, úgy tűnt, vége az 1998 óta tartó képviselőségének. Majd hajnali negyed háromkor megérkezett az örömhír, Caesar mégis bekerül a parlamentbe.
Valószínűleg korán örült – írja a Der Spiegel. Az oerlinghauseni illetőségű képviselő szinte biztosan el fogja ma veszíteni mandátumát, s ez ellen szinte semmit sem tehet. Elég, ha a mai drezdai voksoláson 9409-n, vagy ennél többen a CDU-ra szavaznak (2002-ben a CDU pártlistájára mintegy 55 000 adták szavazatukat) – mutat rá a lap.
A Bundestag választásokon az egyes tartományok tesznek ki egy elszámolási körzetet, a pártlistákra leadott voksokat az úgynevezett Haare-Niemeyer eljárással hasonlítják össze. Ezután állapítják meg, hogy a választókörzetben megszerzett mandátumokhoz még hány listás képviselői helyet kaphat egy párt.
Cajus Julius Caesar olyan rossz helyet kapott a CDU tartományi listáján, hogy már ez a néhány kereszténydemokratákra leadott drezdai voks kilökheti őt a parlamentből. A szavazati arányok eltolódása miatt az 54 éves Lippe-völgyi erdész helyét valószínűleg egy 50 esztendős, saarbrückeni kereszténydemokrata háziasszony, Anette Hübinger foglalhatja el.
Hübingerből viszont csak akkor lesz képviselő, ha ma a CDU nem kap 41 000-nél több szavazatot, ami szintén valószínűtlen. Ha a CDU képes hozni a 2002-es eredményét, akkor ez a kóbor mandátum már Szászországba vándorol, ahol viszont a kiváló szeptember 18-i szereplés miatt egyszerűen felszívódik. Így, paradox módon a CDU-nak akkor sem lesz több képviselője a Bundestagban, ha Drezdában győzne a jelöltjük. Sőt, ha presztízs- szempontoktól eltekintünk, számukra a legjobb lenne, ha a párt gyengén szerepelne, és a Baloldali Párt jelöltje győzne, mert akkor a képviselői helyük a listán biztosított, s így a koalíciós pókerben nem erősödne az SPD súlya.
Nem véletlen, hogy Caesar, ha valami csoda folytán mégis képviselő maradhatna, akkor első lépésként a választási rendszer egyszerűsítésére dolgozna ki javaslatokat – írja a lap.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi lapban Klaus Höfler, Petra Sieder és Ernst Sittinger ÖVP-KPÖ: „Mint a hidegháborúban” című tudósításában mutatja be a mai stájerországi tartományi választások előtti utolsó kampányrendezvényeken történteket.
Drámai felhívásokkal és a bécsi prominensek masszív felvonultatásával fordultak be a stájer pártok a választási kampány célegyenesébe. A legnagyobb feltűnésről a kommunisták (KPÖ) listavezetője, Ernest Kaltenegger gondoskodott, aki egészpályás letámadást alkalmazott az ÖVP ellen: ők a „hidegháború stílusában keltettek félelmet a kommunistáktól”, a legkevésbé méltányos eszközökkel harcoltak ellenük. Kaltenegger szerint „a KPÖ programját, mint politikai pornográfiát kezelték és kiszemezgették belőle a legkeményebb részeket”. Holott a forradalmi retorikával megfogalmazott programban pusztán „filozófiai elmélkedések” találhatóak. Kaltenegger ezért kizárta, hogy Waltraud Klasnicot, vagy más néppárti politikust tartományfőnökké válasszanak. Ugyanakkor a kommunista politikus a szocialista jelölt Franz Voves támogatását elképzelhetőnek nevezte. A KPÖ választási célja a tartományi gyűlésbe kerülés. Kormányzati pozícióról Kaltenegger nem kíván gondolkodni – írja a lap.
A néppárti ellentámadás a legmagasabb szintről érkezett, Wolfgang Schüssel kancellár az összes néppárti kormánytaggal kapcsolódott be a választási küzdelem hajrájába, beszédében az emlékév gondolataihoz kapcsolódott. (Ötven éve vonultak ki a megszálló csapatok Ausztriából, és akkor nyerte vissza az alpesi köztársaság a függetlenségét. a szerk.) Tanulni kell a történelemből és „világos határvonalakat kell húzni”, a nemzetiszocializmussal szemben éppen úgy, mint a kommunizmussal. „A KPÖ kormányzati részvétele megmérgezné a gazdasági konjunktúrát” – óvott Schüssel.
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán