A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója, Mohamed ElBaradei az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatójának meghívására október 9-10. között hivatalos látogatást tett Magyarországon. A főigazgató budapesti látogatását a Külügyminisztérium és a szakmai kapcsolattartásért felelős Országos Atomenergia Hivatal szervezte.
A NAÜ főigazgatója hétfőn délelőtt a Parlamentben találkozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, aki kifejezte nagyrabecsülését a NAÜ tevékenysége iránt és gratulált a múlt pénteken odaítélt Béke Nobel-díjhoz. A megbeszélésen részt vett Somogyi Ferenc külügyminiszter is. Magyarország a jelentősebb nukleáris iparral rendelkező országok közül az elsők között vezette be az integrált biztosítéki rendszert, amelynek alkalmazása hazánkban 2004. novemberében kezdődött el – áll a az Országos Atomenergia Hivatal közleményében.
Batiz szerint elBaradei megnyugtató választ adott Paksról
A NAÜ főigazgatója a Parlamentben folytatott megbeszélésén hangsúlyozta, hogy milyen nagyra értékeli Magyarország úttörő szerepvállalását ezen a téren – olvasható a közleményben. „A paksi atomerőmű ügyét Gyurcsány Ferenc vetette fel hétfői budapesti találkozójukon Mohamed elBaradeinek, aki megnyugtató választ adott” – közölte a kormányszóvivő. Batiz András tájékoztatása szerint a kormányfő gratulált Mohamed El Baradeinek friss Nobel-békedíjához.
„A NAÜ Magyarországgal folytatott együttműködésében új feladatokat jelent majd a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbításáról és a kis és közepes aktivitású atomerőművi radioaktív hulladéktároló megvalósításáról meghozott szakmai döntések végrehajtása. A NAÜ főigazgatója és Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter megbeszélésein ezek a kérdések szerepeltek. A megbeszélésre az Atomerőművet Üzemeltetők Világszervezetének (WANO) Budapesten tartott közgyűlésén került sor, amelynek megnyitásán mindketten részt vettek. A NAÜ főigazgatója örömmel találkozott Sólyom László köztársasági elnökkel, a kettejük között kialakult konstruktív hangulatú eszmecsere minden bizonnyal alapérdeklődésük (ami a nemzetközi jog) hasonlóságának is köszönhető. A megbeszélésen szóba került az ENSZ Közgyűlése által 2005. áprilisában kidolgozott és elfogadott új egyezmény a nukleáris terrorista cselekmények megakadályozásáról, amelyet Magyarország nevében Sólyom László köztársasági elnök úr írt alá 2005. szeptember 14-én New York-ban.” – derül ki az OAH beszámolójából.
A sajtótájékoztató elmaradt
Az egyiptomi tudóst délelőtt a korábban kiadott programtól eltérően fogadta Gyurcsány Ferenc. A Magyar Rádió úgy tudja: a változások miatt maradt el a délutánra hirdetett sajtótájékoztató. Ebben – olvasható a radio.hu-n – közrejátszott környezete szerint a fáradtság is, hiszen a Nobel-békedíj pénteki bejelentését követően egész hétvégén hívták őt telefonon a világ minden tájáról, és mert az időpontok eltérnek, olykor éjjel is.
Magyar Péter egyedül maradt
