ElBaradei megnyugtatta Gyurcsányt Paks ügyében

Magyarországi tapasztalatai megerősítették abban, hogy hazánk elkötelezett a nukleáris biztonság mellett – jelentette ki Mohamed ElBaradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója hétfőn Budapesten. ElBaradei sajtótájékoztatója elmaradt, nyilatkozata híján csak a kormányszóvivő szavai és az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) közleménye alapján lehet következtetni arra, hogy miről folytak a tárgyalások.

MNO-összefoglaló
2005. 10. 10. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója, Mohamed ElBaradei az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatójának meghívására október 9-10. között hivatalos látogatást tett Magyarországon. A főigazgató budapesti látogatását a Külügyminisztérium és a szakmai kapcsolattartásért felelős Országos Atomenergia Hivatal szervezte.

A NAÜ főigazgatója hétfőn délelőtt a Parlamentben találkozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, aki kifejezte nagyrabecsülését a NAÜ tevékenysége iránt és gratulált a múlt pénteken odaítélt Béke Nobel-díjhoz. A megbeszélésen részt vett Somogyi Ferenc külügyminiszter is. Magyarország a jelentősebb nukleáris iparral rendelkező országok közül az elsők között vezette be az integrált biztosítéki rendszert, amelynek alkalmazása hazánkban 2004. novemberében kezdődött el – áll a az Országos Atomenergia Hivatal közleményében.

Batiz szerint elBaradei megnyugtató választ adott Paksról

A NAÜ főigazgatója a Parlamentben folytatott megbeszélésén hangsúlyozta, hogy milyen nagyra értékeli Magyarország úttörő szerepvállalását ezen a téren – olvasható a közleményben. „A paksi atomerőmű ügyét Gyurcsány Ferenc vetette fel hétfői budapesti találkozójukon Mohamed elBaradeinek, aki megnyugtató választ adott” – közölte a kormányszóvivő. Batiz András tájékoztatása szerint a kormányfő gratulált Mohamed El Baradeinek friss Nobel-békedíjához.

„A NAÜ Magyarországgal folytatott együttműködésében új feladatokat jelent majd a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbításáról és a kis és közepes aktivitású atomerőművi radioaktív hulladéktároló megvalósításáról meghozott szakmai döntések végrehajtása. A NAÜ főigazgatója és Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter megbeszélésein ezek a kérdések szerepeltek. A megbeszélésre az Atomerőművet Üzemeltetők Világszervezetének (WANO) Budapesten tartott közgyűlésén került sor, amelynek megnyitásán mindketten részt vettek. A NAÜ főigazgatója örömmel találkozott Sólyom László köztársasági elnökkel, a kettejük között kialakult konstruktív hangulatú eszmecsere minden bizonnyal alapérdeklődésük (ami a nemzetközi jog) hasonlóságának is köszönhető. A megbeszélésen szóba került az ENSZ Közgyűlése által 2005. áprilisában kidolgozott és elfogadott új egyezmény a nukleáris terrorista cselekmények megakadályozásáról, amelyet Magyarország nevében Sólyom László köztársasági elnök úr írt alá 2005. szeptember 14-én New York-ban.” – derül ki az OAH beszámolójából.

A sajtótájékoztató elmaradt

Az egyiptomi tudóst délelőtt a korábban kiadott programtól eltérően fogadta Gyurcsány Ferenc. A Magyar Rádió úgy tudja: a változások miatt maradt el a délutánra hirdetett sajtótájékoztató. Ebben – olvasható a radio.hu-n – közrejátszott környezete szerint a fáradtság is, hiszen a Nobel-békedíj pénteki bejelentését követően egész hétvégén hívták őt telefonon a világ minden tájáról, és mert az időpontok eltérnek, olykor éjjel is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.