Az 1902-ben íródott Gombaisme 2001-ben már egyszer újra a polcokra került. Anélkül, hogy a vásárló tudhatta volna, nem aktuális kézikönyvet vett meg, hanem száz évvel ezelőtti ismereteket, azaz tudománytörténeti érdekességet.
Úgy hírlik, most egy másik, hasonló gombahatározó jelent meg kalózkiadásban. Vajon kihez fordulhatunk, ha közveszélyes tartalmú könyvet találunk? És kit terhel a felelősség, ha az elavult kézikönyvet követve mérges gombát eszünk?
A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségtől megtudtuk: a felelősség mindenek előtt a könyv kiadójáé. A Felügyelőség a kiadványok tartalmát nem ellenőrzi. A Gazdasági Versenyhivatal pedig csak akkor lép közbe, ha a piaci verseny sérül.
De kihez forduljunk akkor, ha a kiadó ismeretlen? Nincs más hátra: marad a rendőrségi feljelentés, és ha a nyomozás felderítette a kiadót, akkor kezdődhet a büntetőper. A száz évvel ezelőtti gombahatározó példájánál maradva, kártérítést csak akkor kaphatunk, ha ezek után polgári peres eljárásban bizonyítjuk, hogy a gombaszedés során az elavult útmutató utasításait követtük.
(radio.hu)
Hungary FM: It's Time for Change in Brussels, for Patriots to Finally Replace the Likes of Von der Leyen!
