Emberre veszélyes vírustörzs Törökországban

A madárinfluenza-vírus emberre is veszélyes variánsát, a H5N1-et azonosították Törökországban. Román mintákban kimutatták a madárinfluenza H5 vírusát. Az Európai Bizottság illetékese közölte: egyelőre nincs ok pánikra, de fel kell készülni egy esetleges járványra.

MNO-összeállítás
2005. 10. 13. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

H5 Romániában, H5N1 Törökországban

A H5 madárinfluenza-vírus emberre is veszélyes törzsét, a H5N1-et azonosították a Törökországban talált madártetemekben – számolt be ma Brüsszelben Markosz Kiprianu, az EU egészségügyi biztosa – jelentette az ORF osztrák televízió csütörtökön. Kipriánu elmondta: közvetlen kapcsolat van a törökországi kórokozó, illetve a Kínában, Mongóliában és Oroszországban talált vírusok között – tehát ezen az útvonalon haladva terjedthetett át a vírus Ázsiából Európába.

Az EU még hétfőn teljes importtilalmat rendelt el a Törökországból származó szárnyasokra, ma pedig betiltotta minden romániai élőszárnyas és baromfitermék importját, miután éjjel a román mintákban kimutatták a madárinfluenza H5 vírusát.

Mindeközben a madárinfluenza elleni oltóanyag készleteinek felhalmozására szólította fel az uniós tagországokat az Európai Bizottság. A testület illetékese közölte: egyelőre nincs ok pánikra, de fel kell készülni egy esetleges járványra. A bizottság egyben azt tanácsolja, hogy a biztonság kedvéért mindenki oltassa be magát a közönséges influenza ellen.

Romániában több patikában elfogyott a közönséges influenza elleni oltóanyag, miután a lakosok megrohamozták a gyógyszertárakat a vakcináért.

Az Info Rádió a román főállatorvos közlésére hivatkozva arról számolt be: három, a Duna-delta térségéről származó kacsatetemnél mutatták ki a vírust. Egy brüsszeli közlemény szerint egy állattenyésztő telepről érkezett mintákban van jelen a H5. Részletek a romániai helyzetről

A nemzetközi szakértők gyorstesztje mutatta ki a vírust

Tegnap még arról szóltak a hírek, hogy nem találtak madárinfluenza vírust a román szárnyasokban. Jakab Zsuzsanna, a stockholmi Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ (ECDC) igazgatója az Info Rádiónak elmondta: azok a minták, amelyeket a román hatóságok az angliai laboratótiumokba küldtek, negatívnak bizonyultak. Az állategészségügyi világszervezet azonban nem elégedett meg az eredményekkel, és egy szakértői csapatot küldött tegnap Romániába. – Ők a helyszínen saját maguk vettek mintákat, és gyorstesztekkel bevizsgálták azokat. Az eredmények azt mutatták, hogy jelen van a H5 vírus – számolt be Jakab Zsuzsanna, hozzátéve: ezek előzetes eredmények. – A szakértők ezeket a mintákat saját maguk vitték el tegnap éjszaka az angliai laboratóriumokba, és körülbelül 48 órán belül várható a végleges eredmény – mondta.

Nem terjed emberről emberre

Az igazgató beszámolt arról is: az ECDC koordinálja az egyes országok intézkedéseit, de ami nagyon fontos az az, hogy minden ország kidolgozza a saját felkészültségi tervét a humán járványra. Kiemelte: ettől külön kell választani a madárinfluenzát, mivel az a vírus, amely a madárinfluenzát okozza, elképzelhető, hogy ki fogja váltani a járványt az emberek közt, de erre egyelőre nincs semmi bizonyíték. – Ez a vírus jelenleg két lépést megtett afelé, hogy humán pandémiás vírussá alakuljon, de a harmadik lépést még nem tette meg, vagyis nem kezdett el emberről emberre hatékonyan terjedni. Ehhez az kell, hogy találkozzon egy humán influenzavírussal, és ez megadja azt a lehetőséget, hogy emberről emberre terjedjen – hangsúlyozta az igazgató.

Bujdosó László országos tiszti főorvos szintén azt hangsúlyozta: nincs veszélyben a magyarországi lakosság a Romániában kimutatott vírus miatt, mert a H5 nem terjed emberről emberre. A tiszti főorvos továbbra is állategészségügyi problémának tartja az ügyet, és hozzátette: a terjedés megakadályozására a védőoltás a legfőbb eszköz. Bujdosó László szerint egyelőre semmi nem indokolja a lakosság megelőző oltását.

Nincs vakcina az emberről emberre terjedő variánsra

Az emberről emberre terjedő vírusvariánsra egyelőre nincs vakcina, mert ez a vírusváltozat még nem létezik, ám ha esetleg megjelenik, Magyarország 7-10 hét alatt képes az oltóanyagot kifejleszteni – jelentette ki a távirati irodának Rácz Jenő egészségügyi miniszter, aki elmondta azt is: a jelenlegi oltóanyagot – ami nem erre a variánsra készül –, ha a humánkísérletek eredménnyel járnak, azoknak kell beadni, akik közvetlenül érintkeznek szárnyasokkal; a lakosság tömeges oltására nincs szükség. A miniszter még tegnap közölte: tíz napon belül meg lehet mondani, hogy hatásos-e a magyar oltóanyag, és ha igen, megkezdődhet a gyártás.

Határzár és megelőzési terv

Süth Miklós országos főállatorvos ma teljes határzárat rendelt el, vagyis semmilyen baromfiterméket (illetve élő szárnyast) nem lehet behozni a magyar–román határon. Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség szóvivője szerkesztőségünknek elmondta: az élő baromfi, vadon élő és tenyésztett madár, illeve az ezekből készült termékek (a tollat is beleértve) beléptetését meg kell tagadni, még személypoggyászként is. Abban az esetben, ha a szállítmány mellé érvényes állategészségügyi igazolást csatolnak, a nagylaki határátkelőnél – másutt nem – beléptetik a rakományt, de csak fertőtlenítés után. Sipos Jenő elmondta azt is: nem jellemző, hogy a személyforgalomban hoznának be szárnyasokat, de mától az utasforgalmat is ellenőrzik.

Magyarországon aktualizálták a madárinfluenzával kapcsolatos megelőzési tervet, amelynek döntő részén feloldották a titokvédelmi minősítést, így még ezen a héten a lakosság számára is megismerhető lesz – jelentette be tegnap Rácz Jenő egészségügyi miniszter. A szaktárca mai közleménye szerint péntektől a minisztérium honlapján olvasható lesz az esetleges világjárvány idejére készült ún. pandémiás terv lakosságra vonatkozó része. A szaktárca hangsúlyozza: az Európai Unióból az országos főállatorvos kapott értesítést a román mintákat illetően, a humán-egészségügyi jelentési rendszeren keresztül nem érkezett jelzés. Ennek következtében Magyarországon a már bejelentett intézkedéseken túl további intézkedésekre nincs szükség. Magyarország már az elmúlt hét végén végrehajtotta azokat az intézkedéseket, amelyeket az EU most javasol – közölte a minisztérium.

Gógl: módosítani kell a költségvetést

Gógl Árpád, a Fidesz szakpolitikusa szerint módosítani kell a költségvetést, mivel a madárinfluenzával kapcsolatos várható kiadásokra nem különítettek el forrásokat. A politikus közleményében hangsúlyozza: a jövő évi költségvetésben a járványügyi és tisztiorvosi kassza 2,6 milliárddal kisebb, a gyógyító-megelőző kassza pedig 30 milliárddal kisebb.

Pánikhangulat Csehországban

Csehországban, ahol korábban beszereztek bizonyos mennyiségű speciális gyógyszert madárinfluenza ellen, elfogytak a készletek. Problémát okoz az is, hogy Csehországnak nincs olyan gyógyszere, amit kisgyermekek is használhatnának – hangzott el az Info Rádióban. Rácz Jenő ezzel kapcsolatban a távirati irodának hangsúlyozta: a hazánk által megrendelt és készletezett gyógyszer nem megelőzésre szolgál, hanem egy általános vírusellenes szer, ami a vírus szaporodását gátolja, ám tartós szedése károsíthatja az egészséget, illetve a vírus egy idő után képes a hatóanyag ellen védekezni – hangzott el az Info Rádióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.