Fidesz: A külügyminiszteri beszámoló cáfolja Gyurcsány hazug állításait

Sem 2001. szeptember 11-ikét, sem Orbán Viktor magatartását nem említi meg a miniszterelnök október eleji amerikai útjáról készített, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára által jóváhagyott úti beszámoló, így cáfolja azt a hazugságsorozatot, aminek az elmúlt három hétben tanúi lehettünk – mondta Németh Zsolt (Fidesz) sajtótájékoztatóján. Hárs Gábor (MSZP) szerint Németh Zsolt elfelejtette a külügyi munkát, azt a szokást, hogy nem szokás táviratokat nyilvánosságra hozni. • Péterfalvi: Aggályos a táviratok nyilvánossága

MNO
2005. 10. 28. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a szocialista párt közzétett egy nyilatkozatot, miszerint Gyurcsány Ferenc nem mondott semmi olyat a Bush találkozóval kapcsolatban, amit neki tulajdonítanak, és ezért a Fidesz kérjen tőle bocsánatot. Németh Zsolt pénteki sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet a Vasárnapi Hírekben október 9-én megjelent interjúra, amelyben Gyurcsány Ferenc azt fejtegette, hogy Bush elnök emlékszik a 2001-es időkre, és nemcsak az elnök, hanem a teljes amerikai kormányzat. Arra a kérdésre, hogy tapasztalata szerint Bush elnök ezt számon tartja-e, azt válaszolta: „teljes mértékben. S nemcsak az elnök, hanem az egész amerikai kormányzat. Magyarország nem megmagyarázhatóan viselkedett, a 2001-es történések beírták magukat az amerikaiak emlékezetébe” – adta hírül a Fidesz.hu

A kormányfő ezzel kapcsolatos második kijelentése alkalmával október 10-én a parlamentben már az mondta, a kritikát egyébként nem ő fogalmazta meg, hanem az Egyesült Államok. Egy héttel később a parlamentben Nagy Gábor Tamás kérdésére válaszolva Gyurcsány Ferenc azt jelentette ki: nem mondta, hogy a négyszemközti hivatalos tárgyaláson hangzott el az Egyesült Államok elnökének kritikája – közölte Németh Zsolt sajtótájékoztatóján.

– Tudomásunkra jutott, hogy a Külügyminisztérium elkészítette a Bush–Gyurcsány találkozóról, illetve a miniszterelnök amerikai útjáról az úti beszámolót, amely sem 2001. szeptember 11-ikét, sem Orbán Viktor magatartását meg sem említi – jelentette ki Németh Zsolt. Reméljük, hogy Gyurcsány Ferenc kampánystábja nem fogja módosítani a Külügyminisztériumnak a helyettes államtitkára által már jóváhagyott úti beszámolót, ami egyértelműen cáfolja azt a hazugságsorozatot, aminek az elmúlt három hétben tanúi lehettünk – tette hozzá a politikus.

Gyurcsány Ferenc diplomáciai tapasztalatlanságából fakadó baklövései nem először hozzák kellemetlen helyzetbe hazánkat külföldön. A miniszterelnök vatikáni látogatása során – az akkor már élete utolsó hónapjaiban járó – pápánál „mószerolta be” a történelmi magyar egyházakat. Akkor példátlan módon Angelo Sodano bíboros-államtitkár volt kénytelen utólagos közleményben helyreigazítani a magyar kormányfőt, felszólítva Gyurcsány Ferencet a magyar állam és a Szentszék kapcsolatait szabályozó úgynevezett vatikáni szerződés betartására – fűzte hozzá.

A politikus hangsúlyozta: úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc nem is érzékeli, hogy milyen károkat okoz Magyarország tekintélyének meggondolatlan kijelentéseivel. Mindannyian emlékszünk a szaúd-arábiai futballválogatott leterroristázására, a költségvetés számainak az Európai Unió felé történő meghamisítására vagy akár arra, hogy a miniszterelnök nemrég az EU közös álláspontjával szembemenve javasolta a vízumkényszer eltörlését Kínával szemben.

– A kör bezárult, Gyurcsány Ferenc krónikusan hazudik – szögezte le a fideszes politikus, majd hozzátette: a diplomáciai ámokfutás kategóriájába tartozik, hogy a külügyi tárca rejtjeltáviratokat hozott nyilvánosságra az amerikai út kapcsán – írja a Fidesz.hu.

Hárs Gábor szocialista országgyűlési képviselő szerint Németh Zsolt „hetet-havat” összehord, és egymással ellentétes dolgokat hoz össze, hogy negatív színben tüntesse fel a magyar külpolitikát – írja a Ma.hu a távirati irodára hivatkozva. A politikus kifejtette: utánanézett, és a kormányfő még nem hagyta jóvá az útinaplót, amely egyébként sem az országgyűlési képviselőknek szól, „amióta világ a világ, az ilyen jelentések a kormány tagjainak és illetékeseinek készülnek, munkájuk megkönnyítése céljából”.

A képviselő közlése szerint itt „fals kiszivárogtatásról” lehet szó, amelynek kivizsgálását kérte a Külügyminisztériumtól az elmúlt napok hasonló eseményeihez kapcsolódva, lásd a stockholmi távirat, amelynek Németh Zsolt a számát is tudta, illetve az iraki szállítások, amelyek nemzetbiztonsági kérdést is felvetnek.

Hárs Gábor megítélése szerint Németh Zsolt – aki négy évig a Külügyminisztérium politikai államtitkára volt – elfelejtette a külügyi munkát, azt a szokást, hogy nem szokás táviratokat nyilvánosságra hozni, különösen, amelyeket nem is láthatott volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.