Harold Pinter kapja idén az irodalmi Nobel-díjat

Harold Pinter brit író kapta ebben az évben az irodalmi Nobel-díjat – jelentették be a Svéd Királyi Tudományos Akadémián. Az akadémia azzal indokolta a döntést, hogy Pinter olyan író, aki színdarabjaiban feltárja a hétköznapok fecsegése alatt tátongó mélységeket, és behatol az elnyomás zárt térségeibe.

MNO
2005. 10. 13. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harold Pinter 1930. október 10-én született egy londoni zsidó családban. A drámaíró egyes források szerint portugál, más források szerint magyar származású. Pinter a Royal Academic of Dramatic Art, majd a Central School of Speech and Drama diákjaként színésznek készült, majd később feladva tanulmányait David Baron néven különböző társulatokhoz állt hivatásos színésznek.

Pinter 1957 óta ír drámákat. Első darabját, A szoba című egyfelvonásost a bristoli egyetem színháztudományi intézete mutatta be. Ugyanebben az évben született meg Az étellift című darabja, melyet csak évekkel később mutattak be. Első komoly sikerét A gondnok című hangjátékával aratta, melyet a BBC tűzött műsorra. Ezt követően televíziózással és filmezéssel is foglalkozott, és ezen a területen is komoly sikereket aratott, amit jelez, hogy kétszer is Oscar-díjra jelölték forgatókönyveiért. Többek között Elia Kazannal, Joseph Losey-val, illetve Karel Reisszel dolgozott együtt.

Legismertebb drámái a Hazatérés, a Csönd, a Régi idők, a Senkiföldje és az Árulás. Műveire jellemző, hogy általában szűk, változatlan térbe helyezi szereplőit, a hősök egy-egy szobában, vagy más zárt területen cselekszenek.

Pintert magánemberként a pacifista beállítottság jellemzi. Ismert, hogy tiltakozott az 1999-es szerbiai NATO-bombázás, az Egyesült Államok afganisztáni és iraki hadművelete ellen. 2005 tavaszán Wilfred Owen-díjat kapott egy 2003-as verseskötetéért, amely az iraki háború ellen szóló verseit tartalmazta.

Pinter október 10-én ünnepelte 75. születésnapját, és ebből az alkalomból Dublinban színházi fesztivált rendeztek a tiszteletére.

(Forrás: Reuters, Info Rádió, litera.hu, cnn.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.