Jeszenszky: Amerikában többen kedvelik Orbánt, mint utódját

Bush elnök vagy Colin Powell külügyminiszter biztosan nem neheztelt Orbánra Csurka István nyilatkozata kapcsán – fejti ki a Magyar Hírlapnak Jeszenszky Géza, aki szerint szó sem volt arról, hogy büntetnék Orbán Viktort amerikai látogatása idején. Szerinte megtévesztés azt sugallni, hogy az amerikai kormány közvetlenül a terrortámadások után éppen Magyarországgal tudott foglalkozni.

MNO
2005. 10. 27. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikában többen kedvelik Orbán Viktort, mint mai utódját – véli Jeszenszky Géza. A volt külügyminiszter és washingtoni magyar nagykövet úgy látja, voltak és vannak Amerikában, akik nagyra tartják a volt magyar miniszterelnököt, míg mások nem kedvelik. Jeszenkszky a Magyar Hírlapnak adott nyilatkozatában kifejti, véleménye szerint Bush elnök vagy Colin Powell külügyminiszter biztosan nem neheztelt Orbánra Csurka István nyilatkozata kapcsán. „Azt is megkockáztatom, hogy Amerikában többen kedvelik Orbánt, mint mai utódját. Az egyetlen törést a magyar-amerikai kapcsolatokban a Gripen-döntés jelentette, azt viszont a nagykövetség minden lehetséges módon igyekezett kezelni” – fogalmazott a volt nagykövet, aki szerint szó sem volt arról, hogy büntetnék Orbán Viktort amerikai látogatása idején, Bush elnöknek egyszerűen túl zsúfolt volt a programja egy túl későn javasolt konkrét időpont elfogadásához.

A közvélemény-kutatások alapján egyébként a Fehér Házban Fidesz-győzelmet vártak a 2002-es választásokon, és később örömmel fogadták volna a Fidesz elnökét. Jeszenszky Géza szerint ugyanakkor megtévesztés azt sugallni, hogy az érintett időszakban, közvetlenül a terrortámadások után, az amerikai kormány Magyarországgal tudott foglalkozni.

Jeszenszky Géza úgy látja, a washingtoni jelentések közzétételével a Külügy megsértette az érvényes rendelkezéseket is, mivel nincs tudomása arról, hogy feloldották volna ezeknek az iratoknak a titkosságát. A volt nagykövet úgy látja, az összes jelentés közzététele pedig egyenesen ellehetetlenítené a diplomáciai munkát, s azzal hivatásos diplomataként Somogyi Ferenc külügyminiszter sem értene egyet, hogy minden nagykövetnek attól kelljen félnie, bármikor nyilvánosságra hozhatják a táviratait. A diplomáciai partnerek ezek után biztosan meggondolnák, miről beszélnek előttünk – véli Jeszenszky.

(Magyar Hírlap)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.