A felsőoktatási törvényt május 23-án fogadta el az Országgyűlés, 195 igen, 132 nem szavazattal. Mádl Ferenc akkori köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz küldte véleményezésre a törvényt. Az Alkotmánybíróság soron kívül megvizsgálta az indítványt, és megállapította, hogy az új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc által kifogásolt rendelkezései sértik a tanszabadságnak, a tudományos élet szabadságának, illetve a felsőoktatási intézmények autonómiájának alkotmányban rögzített jogát.
Az előző köztársasági elnök indítványa szerint a törvény egyes szabályai ellentétesek a tudományos élet szabadságával, amelyet az alkotmány kiemelten fontos alapjogként biztosít. A jogszabály ugyanis több olyan kérdést az újonnan létrehozandó irányító testületek hatáskörébe utal, amelyek a felsőoktatási intézményeken belül a tudomány kérdéseit közvetlenül érintik. Mádl Ferenc alkotmányellenesnek találta azokat a szabályokat is, amelyek a kormányt hatalmazzák fel azoknak a tudományágaknak a meghatározására, amelyekben doktori képzés folyhat. Kifogásolta továbbá, hogy a törvény az oktatási miniszter bizonyos fenntartói döntéseivel szemben nem biztosítja a bírósághoz fordulás jogát a felsőoktatási intézmények számára.
A döntés után László Boglár kormányszóvivő közölte, a miniszterelnök bizalma továbbra is töretlen Magyar Bálint oktatási miniszter iránt.
Az oktatási bizottság szocialista alelnöke szerint amúgy korrigálhatók azok pontok a felsőoktatási törvényben, amelyeket alkotmányellenesnek talált az Alkotmánybíróság. Szabó Zoltán közölte: amint megkapják az írásos határozatot, a minisztérium nekilát és alkotmányosan elfogadható formába önti a törvényt. Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint egyik bírósági kifogás sem érinti az új törvény lényegét. A politikus hangsúlyozta: még az őszi ciklusban módosíthatja és elfogadhatja a parlament ezeket a részeket, és életbe léphet a komoly reformlépést jelentő felsőoktatási törvény.
Nem megnyugtató az új felsőoktatási törvény 2006. januári hatályba léptetése – véli Pokorni Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa . Az új képzésre csak folyamatosan lehet átállni – hangsúlyozta a volt oktatási miniszter. Almássy Kornél, az MDF alelnöke azt mondta: pártja attól tart, hogy a történtek miatt nem indulhat el jövőre a bolognai reformfolyamat, azaz az áttérés a kétciklusú képzésre a hazai felsőoktatásban.
(FigyelőNet, Info Rádió, Magyar Rádió)
Norris egy magyar kedvencről beszélt, és ezt gondolja Piastri manőveréről
