Mádl Ferencnek igaza volt–alkotmányellenes a felsőoktatási tövény

Az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte az új felsőoktatási törvényt keddi ülésén. A testület megállapította, hogy a jogszabály egyes rendelkezései sértik a tanszabadságnak, illetve a tudományos élet szabadságának, valamint a felsőoktatási intézmények autonómiájának alkotmányban rögzített jogát.

MNO
2005. 10. 25. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felsőoktatási törvényt május 23-án fogadta el az Országgyűlés, 195 igen, 132 nem szavazattal. Mádl Ferenc akkori köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz küldte véleményezésre a törvényt. Az Alkotmánybíróság soron kívül megvizsgálta az indítványt, és megállapította, hogy az új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc által kifogásolt rendelkezései sértik a tanszabadságnak, a tudományos élet szabadságának, illetve a felsőoktatási intézmények autonómiájának alkotmányban rögzített jogát.

Az előző köztársasági elnök indítványa szerint a törvény egyes szabályai ellentétesek a tudományos élet szabadságával, amelyet az alkotmány kiemelten fontos alapjogként biztosít. A jogszabály ugyanis több olyan kérdést az újonnan létrehozandó irányító testületek hatáskörébe utal, amelyek a felsőoktatási intézményeken belül a tudomány kérdéseit közvetlenül érintik. Mádl Ferenc alkotmányellenesnek találta azokat a szabályokat is, amelyek a kormányt hatalmazzák fel azoknak a tudományágaknak a meghatározására, amelyekben doktori képzés folyhat. Kifogásolta továbbá, hogy a törvény az oktatási miniszter bizonyos fenntartói döntéseivel szemben nem biztosítja a bírósághoz fordulás jogát a felsőoktatási intézmények számára.

A döntés után László Boglár kormányszóvivő közölte, a miniszterelnök bizalma továbbra is töretlen Magyar Bálint oktatási miniszter iránt.

Az oktatási bizottság szocialista alelnöke szerint amúgy korrigálhatók azok pontok a felsőoktatási törvényben, amelyeket alkotmányellenesnek talált az Alkotmánybíróság. Szabó Zoltán közölte: amint megkapják az írásos határozatot, a minisztérium nekilát és alkotmányosan elfogadható formába önti a törvényt. Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint egyik bírósági kifogás sem érinti az új törvény lényegét. A politikus hangsúlyozta: még az őszi ciklusban módosíthatja és elfogadhatja a parlament ezeket a részeket, és életbe léphet a komoly reformlépést jelentő felsőoktatási törvény.

Nem megnyugtató az új felsőoktatási törvény 2006. januári hatályba léptetése – véli Pokorni Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa . Az új képzésre csak folyamatosan lehet átállni – hangsúlyozta a volt oktatási miniszter. Almássy Kornél, az MDF alelnöke azt mondta: pártja attól tart, hogy a történtek miatt nem indulhat el jövőre a bolognai reformfolyamat, azaz az áttérés a kétciklusú képzésre a hazai felsőoktatásban.

(FigyelőNet, Info Rádió, Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.