Miniszterek repülhetnek, tárcák szűnhetnek meg

Még a választásokig csökkentené a minisztériumok és a tárcavezetők számát a Gyurcsány-kormány – erősítette meg a Világgazdaság értesülése az MNO-n korábban e témában közölt cikk tartalmát. A kormány úgy tűnik, nem zárkózik el az SZDSZ karcsúsító törekvéseitől, ám arról, hogy kiket kellene elküldeni, s mely tárcákat vonnák össze még vitáznak.

MNO
2005. 10. 26. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minisztériumokat vonna össze, minisztereket menesztene még a választásokig a Gyurcsány-kormány a Világgazdaság értesülései szerint. A szocialisták évadnyitó frakcióülésén Gyurcsány Ferenc ugyanankkor még arról beszélt, hogy ebben a ciklusban már nem lesz semmilyen, a kormányzati struktúrát érintő változtatás.

Amint azt korábban az Magyar Nemzet Online is megírta, a kormányzat nagyon is úgy tűnik, hogy nem zárkózik el az SZDSZ kormányzat-karcsúsítási elképzelései elől. Emlékezetes: Kovács Kálmán informatikai miniszter a közelmúltban kijelentette: nincs szükség tíz minisztériumnál többre az SZDSZ szerint, s mint kiderült, a tárca nélküli miniszteri posztokat is felszámolnák. A helyzet pikantériája, hogy Kovács a kultúra és az oktatás vagy az egészségügyi és szociális „feladatok” összevonásának felvázolásán túl saját tárcáját sem kímélte: egy olyan minisztérium létrehozásáról is beszélt, amely a gazdaság, gazdasági növekedés, kutatás-fejlesztés, modern technológia, innováció, információs társadalom kérdéskörrel foglalkozna. Batiz András kormányszóvivő akkor az MNO-nak úgy nyilatkozott: nem tartja kizártnak a miniszteri létszám csökkentését, szerinte a takarékoskodás az euró bevezetését szolgálná.

A Világgazdaság mindezt megerősítve ma részleteket is csepegtet a koalíciós elképzelésekből, melyek értelmében az informatikai minisztériumot a gazdaságiba olvasztanák be, egy tárca lenne az oktatási és a kulturális, megszűnnének a tárca nélküli miniszteri posztok. Döntés ugyanakkor még nem született. Kormánypárti politikusok a lapnak kifejtették, a minisztériumok cikluson belüli összeolvasztása nem a létszámleépítések miatt hozna hasznot, a pénzköltés generálása szűnne meg. A lépés a jövő évi választásokra is kihatással lenne, hiszen több választónak „tetszene” a leépítés, mint ahányat személy szerint érintene.

Horn Gábor, az SZDSZ tegnapi rendkívüli frakcióülése után annyit mondott ez ügyben: nem kíván találgatásokba bocsátkozni a minisztériumok kapcsán.

Batiz nem tud tárcák megszüntetéséről

Nincs napirenden tárcák összevonását, vagy megszüntetését érintő javaslat, nincs tudomásom arról, hogy ilyen indítvány született volna – nyilatkozta Batiz András kormányszóvivő szerdán az MTI-nek a Világgazdaság információira válaszul.
A szóvivő hangsúlyozta: a kormány és a miniszterelnök elkötelezett amellett, hogy 2006-ban is az embereknél és a vállalkozásoknál maradjon több pénz, az államnál kevesebb. Szavai szerint „az állami vízfej és a bürokrácia” csökkentésére vonatkozó törekvés legalább két pontot tetten érhető a jövő évi büdzséről szóló javaslatban. Egyrészt a tárcák igazgatási költségei 2002-höz képest 35 százalékkal csökkennek reálértékben, másrészt, a működésükre fordítható keret 10 százalékkal szűkül az idei évivel összehasonlításban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.