Minisztériumokat vonna össze, minisztereket menesztene még a választásokig a Gyurcsány-kormány a Világgazdaság értesülései szerint. A szocialisták évadnyitó frakcióülésén Gyurcsány Ferenc ugyanankkor még arról beszélt, hogy ebben a ciklusban már nem lesz semmilyen, a kormányzati struktúrát érintő változtatás.
Amint azt korábban az Magyar Nemzet Online is megírta, a kormányzat nagyon is úgy tűnik, hogy nem zárkózik el az SZDSZ kormányzat-karcsúsítási elképzelései elől. Emlékezetes: Kovács Kálmán informatikai miniszter a közelmúltban kijelentette: nincs szükség tíz minisztériumnál többre az SZDSZ szerint, s mint kiderült, a tárca nélküli miniszteri posztokat is felszámolnák. A helyzet pikantériája, hogy Kovács a kultúra és az oktatás vagy az egészségügyi és szociális „feladatok” összevonásának felvázolásán túl saját tárcáját sem kímélte: egy olyan minisztérium létrehozásáról is beszélt, amely a gazdaság, gazdasági növekedés, kutatás-fejlesztés, modern technológia, innováció, információs társadalom kérdéskörrel foglalkozna. Batiz András kormányszóvivő akkor az MNO-nak úgy nyilatkozott: nem tartja kizártnak a miniszteri létszám csökkentését, szerinte a takarékoskodás az euró bevezetését szolgálná.
A Világgazdaság mindezt megerősítve ma részleteket is csepegtet a koalíciós elképzelésekből, melyek értelmében az informatikai minisztériumot a gazdaságiba olvasztanák be, egy tárca lenne az oktatási és a kulturális, megszűnnének a tárca nélküli miniszteri posztok. Döntés ugyanakkor még nem született. Kormánypárti politikusok a lapnak kifejtették, a minisztériumok cikluson belüli összeolvasztása nem a létszámleépítések miatt hozna hasznot, a pénzköltés generálása szűnne meg. A lépés a jövő évi választásokra is kihatással lenne, hiszen több választónak „tetszene” a leépítés, mint ahányat személy szerint érintene.
Horn Gábor, az SZDSZ tegnapi rendkívüli frakcióülése után annyit mondott ez ügyben: nem kíván találgatásokba bocsátkozni a minisztériumok kapcsán.
Batiz nem tud tárcák megszüntetéséről
Nincs napirenden tárcák összevonását, vagy megszüntetését érintő javaslat, nincs tudomásom arról, hogy ilyen indítvány született volna – nyilatkozta Batiz András kormányszóvivő szerdán az MTI-nek a Világgazdaság információira válaszul.
A szóvivő hangsúlyozta: a kormány és a miniszterelnök elkötelezett amellett, hogy 2006-ban is az embereknél és a vállalkozásoknál maradjon több pénz, az államnál kevesebb. Szavai szerint „az állami vízfej és a bürokrácia” csökkentésére vonatkozó törekvés legalább két pontot tetten érhető a jövő évi büdzséről szóló javaslatban. Egyrészt a tárcák igazgatási költségei 2002-höz képest 35 százalékkal csökkennek reálértékben, másrészt, a működésükre fordítható keret 10 százalékkal szűkül az idei évivel összehasonlításban.

Ezt gondolják a magyarok az új pápáról – videó