Morgan Stanley: Tíz százalék fölé is emelkedhet a hiány

A határozott hiánylefaragási ígéretek ellenére jelentős felfelé mutató kockázatokat látunk a 2006-os költségvetési hiány kapcsán. Az euróbevezetés szempontjából releváns ESA-95 szerinti hiány jövőre a GDP 10 százaléka fölé is emelkedhet – olvasható a Morgan Stanley londoni szakértőjének elemzésében.

MNO
2005. 10. 27. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oliver Weeks elemző a jövő évi igen magas, akár 10 százalék feletti államháztartási hiány lehetőségét egyrészt azzal indokolja, hogy a hivatalos, 4,7 százalékos célba nem számolták bele sem a Gripen-beszerzések (a GDP mintegy 0,5 százaléka), sem az autópálya-építések költségvetési terheit (a PM utalásai szerint a közvetlen költségvetési teher, mintegy 40 milliárd forint benne van a büdzsében).

Weeks szerint emellett az emelheti jelentősen a tényleges hiányszámot, hogy az új kormány „átvállalja„ a régi kormány „adósságait”, azaz azokat a garanciavállalásokat, hiteleket is beállítja az aktuális hiány kereteibe, amelyek ott egyébként nem szerepelnek (például a MÁV adósságátvállalása és számos hasonló lépés). A londoni elemző szerint annak ellenére, hogy a pénzforgalmi szemléletű hiány 2006-ban a tervek szerint 46 százalékkal nő (de utal rá, hogy bizonyos adóbevételi tervek túlzottan optimistának tűnnek), a tényleges fiskális keresleti hatás a gazdaságra lényegesen visszafogottabb lehet a hiányszámok által elsőre sugalltaknál. A hatás mértékét Weeks a GDP 1 százaléka környékére tette (jegybanki augusztusi inflációs jelentés: 0,8 százalék).

Jövőre a GDP arányában 8,8 százalékos folyó fizetési mérleg hiányt vár az elemző (az idei 9 százalék körüli szint után). Néhány nappal ezelőtt már megjelentetett egy elemzést a szakértő arról, hogy milyen tényezők járulhatnak hozzá a hiány finanszírozásához. Ehhez most újabb tételek adódhatnak. Weeks szerint az ajánlatok alapján az látszik, hogy a Budapest Airport Rt. privatizációján a befutó mintegy 2 milliárd eurónyi összeget fizethet (mintegy 500 milliárd forint), emellett az esélyes magyarországi Hankook-beruházás külföldi működőtőke-beáramlás címén további 500 millió eurós (nem adóssággeneráló) finanszírozási tételt jelent. Weeks várakozásai szerint a most bejelentett 500 millió eurós állami devizakötvény-kibocsátás után a jövő év elején további devizakötvény-kibocsátások jöhetnek.

Forrás: portfolio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.