Czékmán Imre főkonzul nem tudja elképzelni, hogy valóságalapja lehet annak a televíziós információnak, miszerint öt évvel ezelőtt lehallgató berendezéseket telepítettek a kassai magyar konzulátus falaiba. A főkonzul elmondta: nem győzték meg a késő este közvetített riporttal sem.
Mint tegnap este hírül adtuk, az egyik szlovák kereskedelmi televízió, a Markiza egy építőipari kivitelezővel készített riportot sugárzott. A férfi, aki állítása szerint néhány éve részt vett a főkonzulátus irodáinak felújításában, úgy nyilatkozott: a szlovák titkosszolgálat két ügynöke megjelenet nála, és meggyőzték, hogy a „poloskatelepítés” Szlovákia érdeke, ezért a felújítás alatt beengedte a főkonzulátus helyiségeibe a szolgálat technikusait. Közölte továbbá, hogy a szakemberek a magyar főkonzul lakószobájába telepítettek lehallgató berendezést.
Az épület felújítása valóban megtörtént öt évvel ezelőtt, ám a
konzulátus beköltözése előtt elvégezték a misszió biztonságához szükséges munkákat. – Semmi okom feltételezni, hogy szakembereink nem vették volna észre a szlovák titkosszolgálat berendezését – tette hozzá a kassai magyar főkonzul. Arra a kérdésre, hogy tesznek-e feljelentést, Czékmán elmondta: nem szeretnék megterhelni a két ország kapcsolatait ezzel az esettel.
A Külügyminisztérium kedd délelőtt közleményben tudatta: a főkonzulátus szeptember elején jelzést kapott egy szlovák kereskedelmi televíziótól a magyar képviseletre állítólagosan telepített lehallgató készülékekről. „A főkonzul jelzése alapján a Külügyminisztérium az illetékes magyar szervhez fordult, amely haladéktalanul helyszíni vizsgálatot végzett a kassai főkonzulátuson. A helyszíni vizsgálat megállapította, hogy a főkonzulátus épületében 2000-ben egy szlovák cég telepített vagyonvédelmi rendszert. A vagyonvédelmi rendszer vizsgálata megkezdődött, eddig nem nyert bizonyítást, hogy ez a rendszer lehallgatásra alkalmas lenne” – írja Szabó Ferenc helyettes szóvivő, hangsúlyozva: miután NATO tagállamok nemzetbiztonsági szolgálatai esetében egymás elleni műveletek nem megengedettek, ezért a magyar fél nem is feltételezi, hogy ez esetben erről lenne szó. – Az azonban nem kizárható, hogy szlovák belpolitikai motivációk állnak a nem bizonyított bejelentés mögött – teszi hozzá, megjegyezve: az ügy kapcsán az illetékes magyar hatóság felvette a kapcsolatot szlovák partnerével.
A szlovák tévének nyilatkozó politikusok, biztonságpolitikai szakértők megdöbbenéssel fogadták a hírt. Robert Kalinak, a parlament védelmi bizottságának elnöke szerint büntetőjogi eljárást kell indítani – a titkosszolgálat igazgatója úgy moshatja tisztára ügynökeit, ha feloldja őket hallgatási kötelezettségük alól – vélekedett.
– Ha igaz, hogy a szlovák titkosszolgálat poloskákat telepített a magyar főkonzulátus épületébe, bebizonyosodik, hogy van egy különleges vonása a szlovák politikának: a magyarfóbia, az a meggyőződés, hogy Magyarország valamilyen módon mégiscsak ellenséges állam – mondta Ivo Samson elemző.
A Markiza televízió annak a liberális új polgári szövetségnek a szócsöve, amelynek elnökét, Pavol Ruskot váltóbotránya miatt nemrégiben menesztettek a kormányból. Ez az összefüggés, illetve a bosszú lehetősége azért sem teljesen megalapozatlan, mert a poloska-telepítés szemtanúja csak most jelentkezett, s arra nem adott magyarázatot, hogy eddig miért hallgatott.
Titkosszolgálati ellenőrzést sürget a szakbizottság MKP-s alelnöke
Köteles László a szlovák parlament titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottságának MKP-s alelnöke kedden délelőtt a további lépésekről tárgyalt a bizottság elnökével. Véleményük szerint először a szlovák titkosszolgálatnak kell lépnie az ügy tisztázása érdekében. „Javaslatunk az, hogy mindenképpen a szervezeten belül kell ellenőrizni, előfordulhatott-e ilyen, véleményem szerint törvényellenes, a diplomáciai alapelveit két lábbal felrúgó cselekmény. Utána pedig, hogyha ez nem bizonyosodik be, akkor a szervezet kötelezettsége az, hogy mindenképpen, akár bírósági úton is elégtételt kérjen” – közölte a politikus.
Köteles László szerint egyébként nagyon valószínűtlen, hogy az azonos katonai tömbökhöz tartozó Szlovákia és Magyarország között ilyen eset előfordulhasson. A titkosszolgálatokat ellenőrző parlamenti bizottság alelnökeként úgy tudja, nagyon is jó a két ország együttműködése e tekintetben is. Ám az is igaz, hogy a '90-es években, vagyis a meciari érában voltak magyar ügyei a szlovák titkosszolgálatnak, s ezek a mai napig nincsenek lezárva.
(radio.hu, MNO)
Norris egy magyar kedvencről beszélt, és ezt gondolja Piastri manőveréről
