Nem a tavaly májusi bővítés okozta az Európai Unió gazdasági nehézségeit, azok sokkal régebbi keletűek – jelentette ki Kovács László, az Európai Bizottság adó- és vámügyi biztosa az Európai Unió jövőjéről és az európai alkotmányról rendezettnemzetközi konferencián.
A holnap folytatódó, kétnapos tanácskozást kezdődött a Liberális Fiatalok Egyesülete rendezi Budapesten.
Kovács kifejtette: éppen a bővítés vált a gazdasági nehézségek túszává. Nem volt annyi pénz a felzárkóztatásra, mint Írország, Görögország, Spanyolország és Portugália csatlakozása idején.
Kovács László derűlátóan beszélt az Európai Unió és az integráció jövőjéről, a közösség szerinte már nagyobb válságot is megélt, mint napjainkban. A politikus szerint az Európai Uniót meghatározó egyik legfontosabb kérdés, hogy Európa képes lesz-e megfelelő választ adni a globalizáció kihívásaira, sikeresen fel tudja-e venni a versenyt a világpiacon Amerikával, Kínával. Képes lesz-e megbirkózni a klímaváltozással, választ tud-e adni a szegénység, illetve a nemzetközi terrorizmus problémájára.
Somogyi Ferenc külügyminiszter azokról a véleményekről beszélt, melyek szerint számos nyugat-európai országban az egyre jobban érzékelhető szociális és gazdasági probléma akkor kezdett komollyá válni, amikor tíz új tagország csatlakozott az Unióhoz, de ez pusztán időbeli egybeesés, szerinte sincs ok-okozati összefüggés. Véleménye szerint a megrekedt alkotmányozási folyamatot az egységes kül- és biztonságpolitika lendítheti ki a holtpontról.
Jens-Peter Bonde európai parlamenti képviselő, a Függetlenség/Demokrácia képviselőcsoportjának elnöke az Európai Unió és intézményeinek átláthatóságát sürgette, hogy ne legyenek titkos és zárt munkacsoportok és dokumentumok, illetve az Európai Bizottság munkáját számon kérhessék az uniós polgárok.
(Forrás: Magyar Rádió)
Éljen a MÁV!
