Csaknem 110 ezerrel csökkent a szegények száma Magyarországon 2003-hoz képest – közölte a Tárki elemzésre hivatkozva a szocialista Újhelyi István. Az MSZP alelnöke ezekből az adatokból az olvasta ki, hogy az elmúlt évek azt igazolták, hogy a kormány helyesen választotta meg az eszközöket a szegénység mérséklésére. Ezt a politikát folytatják jövőre is: 2006-ban 485 milliárd forintot fordít a költségvetés a családok és a gyerekek támogatására – tette hozzá a kormánypárti politikus budapesti sajtótájékoztatóján.
A Tárki a napokban hozta nyilvánosságra az idén ősszel készített háztartásmonitor vizsgálatát, mely szerint a munkajövedelmek egyenlőtlensége 2003 és 2005 között csökkent. A becslések szerint a szegények száma – az átlagjövedelem felét tekintve a küszöbnek – napjainkban Magyarországon 900 ezer és 1 millió 70 ezer között van. Ez a 2003-as szinthez képest mintegy 110 ezerrel kevesebb, de magasabb, mint 2000-ben volt – szerepel a Tárki előzetes adatai és főbb megállapításai között.
Mindezzel összecseng Gyurcsány Ferencnek a Népszavában adott karácsonyi nyilatkozata, melyben a miniszterelnök a hazai szegénység csökkenéséről beszélt, és arról, hogy csökkent a leggazdagabbak és a legnagyobb szükségben élők közötti jövedelemkülönbség.
Harrach Péter, a Fidesz szociálpolitikusa úgy véli: a kormányfő kampánycélokat szolgáló, meghamisított adatokra hivatkozik, miközben a szegénység terjed, és egyre mélyebb. „Elfelejtik megemlíteni, hogy a polgári kormány idején volt a legalacsonyabb a szegénység, amelyet a Tárki vizsgálata is elismert. A Medgyessy–Gyurcsány-kormány nem javított a legnehezebb sorsú emberek helyzetén, a szegénység mára jóval nagyobb, mint 2000-ben volt” – írja a képviselő sajtóközleményében.
A családpolitikai támogatás átalakítására tett intézkedésekkel éppen a legjobban rászoruló, az alacsony jövedelemből élő családok jártak a legrosszabbul. A Medgyessy–Gyurcsány-kormány ugyanis megszüntette a 13. havi családi pótlékot, a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményét, valamint jelentősen szűkítette a több gyermeket vállaló nagycsaládosok adókedvezményét is – áll a Fidesz közleményében.
A szegénység visszaszorításának két leghatékonyabb eszköze a minimálbér emelése, illetve az energia- és a gyógyszerárak növekedésének megfékezése. Amíg a polgári kormány két és félszeresére emelte a minimálbért, és nem engedte, hogy az infláció felett emelkedjenek gáz- és villanyárak, addig a szocialisták a polgári kormány döntéseitől elmaradó mértékű minimálbéremelés mellett hagyták elszabadulni az energiaárakat – tartalmazza a sajtóközlemény.

Egy Soros-közeli cég bukkant fel Magyar Péter egymillió lépéses akciója mögött