MSZP: Csökken a szegénység

A Gyurcsány-kormány a szegények számának csökkenéséről beszél a Tárki felmérésére hivatkozva, miközben az elemzésből kiderül: bár 2003-hoz képest kevesebb szegény ember él Magyarországon, ám számuk magasabb, mint 2000-ben volt.

Kovács Zita
2005. 12. 29. 12:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 110 ezerrel csökkent a szegények száma Magyarországon 2003-hoz képest – közölte a Tárki elemzésre hivatkozva a szocialista Újhelyi István. Az MSZP alelnöke ezekből az adatokból az olvasta ki, hogy az elmúlt évek azt igazolták, hogy a kormány helyesen választotta meg az eszközöket a szegénység mérséklésére. Ezt a politikát folytatják jövőre is: 2006-ban 485 milliárd forintot fordít a költségvetés a családok és a gyerekek támogatására – tette hozzá a kormánypárti politikus budapesti sajtótájékoztatóján.

A Tárki a napokban hozta nyilvánosságra az idén ősszel készített háztartásmonitor vizsgálatát, mely szerint a munkajövedelmek egyenlőtlensége 2003 és 2005 között csökkent. A becslések szerint a szegények száma – az átlagjövedelem felét tekintve a küszöbnek – napjainkban Magyarországon 900 ezer és 1 millió 70 ezer között van. Ez a 2003-as szinthez képest mintegy 110 ezerrel kevesebb, de magasabb, mint 2000-ben volt – szerepel a Tárki előzetes adatai és főbb megállapításai között.

Mindezzel összecseng Gyurcsány Ferencnek a Népszavában adott karácsonyi nyilatkozata, melyben a miniszterelnök a hazai szegénység csökkenéséről beszélt, és arról, hogy csökkent a leggazdagabbak és a legnagyobb szükségben élők közötti jövedelemkülönbség.

Harrach Péter, a Fidesz szociálpolitikusa úgy véli: a kormányfő kampánycélokat szolgáló, meghamisított adatokra hivatkozik, miközben a szegénység terjed, és egyre mélyebb. „Elfelejtik megemlíteni, hogy a polgári kormány idején volt a legalacsonyabb a szegénység, amelyet a Tárki vizsgálata is elismert. A Medgyessy–Gyurcsány-kormány nem javított a legnehezebb sorsú emberek helyzetén, a szegénység mára jóval nagyobb, mint 2000-ben volt” – írja a képviselő sajtóközleményében.

A családpolitikai támogatás átalakítására tett intézkedésekkel éppen a legjobban rászoruló, az alacsony jövedelemből élő családok jártak a legrosszabbul. A Medgyessy–Gyurcsány-kormány ugyanis megszüntette a 13. havi családi pótlékot, a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményét, valamint jelentősen szűkítette a több gyermeket vállaló nagycsaládosok adókedvezményét is – áll a Fidesz közleményében.

A szegénység visszaszorításának két leghatékonyabb eszköze a minimálbér emelése, illetve az energia- és a gyógyszerárak növekedésének megfékezése. Amíg a polgári kormány két és félszeresére emelte a minimálbért, és nem engedte, hogy az infláció felett emelkedjenek gáz- és villanyárak, addig a szocialisták a polgári kormány döntéseitől elmaradó mértékű minimálbéremelés mellett hagyták elszabadulni az energiaárakat – tartalmazza a sajtóközlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.