Sólyom visszaküldte a törvényt a pártok ingatlan-használatáról

Sólyom László visszaküldte az Országgyűlésnek a pártok államiingatlan-használatáról szóló törvényt. A köztársasági elnök döntését azzal indokolta: a törvény a pártok esélyegyenlőségét biztosító, elvileg minden párt számára elérhető, nyitott szabályozást szüntet meg.

MNO
2005. 12. 30. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a pártok államiingatlan-használatáról szóló törvényt, mely a bizonyos politikai pártok rendelkezésére álló ingyenes ingatlanhasználatot szünteti meg, ugyanakkor a használt ingatlanokra bérleti szerződés megkötését teszi lehetővé. Egyúttal az így kibérelt ingatlanra vételi jogot enged a pártoknak, 15 éves részletfizetési kedvezménnyel, illetve bizonyos esetekben árengedménnyel. Jelenleg az 1998-ban országos listát állított és 2000-ben képviselőcsoporttal bíró pártok használnak ingyenesen ingatlant, és válnak a jelen törvénnyel jogosulttá a kedvezményes – lakott állapotban történő – vásárlásra. A kihirdetésre megküldött törvény egyszeri alkalomra szól, nem rendelkezik a később az Országgyűlésbe jutó pártokról.

A köztársasági elnök döntését azzal indokolta: a törvény egy, a pártok esélyegyenlőségét biztosító, elvileg minden párt számára elérhető, nyitott szabályozást szüntet meg, és az eddigi feltételes és határozott célhoz kötött juttatás helyett egyszeri, végleges anyagi támogatásban részesíti a kedvezményezett pártokat. Sólyom László ezzel nem tud egyetérteni, ezért megfontolásra és újratárgyalásra visszaküldte a törvényt az Országgyűlésnek – olvasható a Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján.
Az államfő döntését levélben tudatta Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével.

A törvényjavaslat – melyet Molnár Gyula (MSZP) és Bőhm András (SZDSZ) nyújtott be – kétharmados többséget igénylő részét a parlament az MSZP igen szavazataival sem fogadta el, mivel az SZDSZ is zömmel nemmel szavazott, illetve tartózkodott. A javaslat a szabad demokraták részéről csak két igen voksot kapott, holott egyik előterjesztője SZDSZ-es politikus. Az egyszerű többséget igénylő rész elfogadásához viszont elegendőnek bizonyultak az MSZP-s voksok – itt viszont csupán egy SZDSZ-es igen szavazat érkezett. A javaslat 168 igen, egy nem szavazatot kapot, 147 képviselő tartózkodott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.