Születőben a modern csodalista

Új „csodalista” van születendőben. Arra azonban, hogy mi lesz a modern világ új hét csodája, csak 2007 januárjában derül fény. A jelenleg még versenyben lévő hetvenhét csodajelölt közül a napokban választják ki azt a huszonegyet, amelyet ismét a nagyközönség ítélete elé bocsátanak. A versenyben jelenleg harmincharmadikként a budapesti Parlament is megtalálható.

MNO
2005. 12. 28. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint 2007. január elsejére megszületik a világ „új hét csodája”. A csodajelöltekről az ötletgazda elképzelései alapján immár öt éve zajlik a szavazás, most januárban ugyanakkor csak annyi fog kiderülni, hogy a jelenleg még versenyben lévő hetvenhét jelölt közül melyik lesz az a huszonegy ma is látható építmény, amely tovább verseng a szavazatokért. A versenyben lévő hetvenhét csodajelölt között harmincharmadikként a budapesti Parlament is megtalálható.

Az ötletgazda Bernard Weber svájci üzletember – filmproducer, múzeumi kurátor, felfedező és repülő – aki 2001-ben hozta létre alapítványát, amely azóta a csodalista összeállításával foglalkozik. A jelöltekre a kezdetektől fogva bárki szavazhatott e-mailben, ahogyan ezt tizenkilenc millióan meg is tették. Az élen végzett hetvenhét építmény közül ezekben a napokban egy zsűri választja ki viszont azt a huszonegyet, amelyet ismét a nagyközönség ítélete elé bocsátanak. A döntéshozó testületet Federico Mayor professzor, az UNESCO korábbi igazgatója irányítja. Amint a zsűri kihirdeti a döntőbe jutott huszonegy építmény listáját, világkampány indul a népszerűsítésükre, az Endemol tévétársaság pedig filmsorozatot készít a helyszínekről. A szavazással telő 2006-os év után, 2007. január elsején egy világszerte sugárzott élő tévéadás keretében nevezik majd meg a világ új hét csodáját.

A hetvenhét csodavárományos listáját bárki végigböngészheti a New 7 Wonders (N7W) hivatalos honlapján. Az élen e pillanatban a kínai nagy fal áll, a második a tibeti Potala-palota, a harmadik pedig az indiai Tádzs Mahal. A mostani első hétbe bejutott még a római Colosseum, a mexikói Chichen Itza piramisai, a Húsvét-sziget kőkolosszusai és a pisai ferde torony. Trónkövetelőnek tekinthető az Eiffel-torony, a perui Machu Picchu, a moszkvai Vörös tér, Sana'a városa Jemenben, akárcsak Versailles, a spanyol Alhambra, az Angkor Wat Kambodzsában, illetve a New York-i Szabadságszobor.

A listán felváltva bukkannak fel a klasszikus korok építményei és a modern idők presztízsházai. A jordániai Petra sziklatemplomai ugyanúgy megtalálhatók rajta, mint az Empire State Building, a Golden Gate híd vagy épp Gaudí befejezetlen Sagrada Familiája. Az athéni Akropolisz a sydney-i Operaházzal versenyez, a budapesti Parlament Kuala Lumpur ikertornyaival. Athén egyébként az új Panathinako stadiont is feljuttatta a listára; igaz, csak egygyel a sereghajtó Panama-csatorna előtt.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.