Verheugen óv a csúcstalálkozó utáni eufóriától

Angela Merkel (CDU) az EU-költségvetésről szóló megállapodást, mint „az európai remény jelét” értékelte, a német szabad demokraták vezetője, Guido Westerwelle szerint azonban ez csak kisegítő megoldás – írja a Welt am Sonntag. A Focus idézi Günter Verheugent, az uniós bizottság alelnökét, aki szerint az EU válsága ezzel a csúcstalálkozóval még nem oldódott meg.

2005. 12. 19. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Peter Müller és Jan Rübel EU-megállapodás: Több pénz Németországnak című írásában lelkendezik a brüsszeli megegyezésről.

Angela Merkel (CDU) a megállapodást „az európai remény jelének” értékelte. Most már az EU más fontos problémának szentelheti a figyelmét, így az uniós alkotmánynak. Németország – mint a legnagyobb nettóbefizető – számára a kompromisszum pénzügyi könnyebbséget hoz magával – nyilatkozta a kancellárasszony. További 300 millió támogatást ért el Németország a strukturális problémákkal küzdő régióknak, ebből 225 millió esik Kelet-Németországra és 75 millió a bajor határrégiókra.

A brüsszeli megállapodás mindenekelőtt az unió cselekvőképességének bizonyítéka. Ez a képesség kérdőjeleződött meg az alkotmány franciák és hollandok általi elutasítását, valamint a luxemburgi csúcstalálkozó kudarcát követően – írja a lap.

Az unió összes kiadását, így a mezőgazdasági támogatásokat is 2008-ban, vagy 2009-ben felülvizsgálják majd. (Ekkor már tagként tartják a románok és bolgárok is a markukat.) Ezt a felülvizsgálati záradékot a britek vitték keresztül. Az uniós bizottság alelnöke, Günter Verheugen arra kívánja felhasználni ezt a záradékot, hogy a pénzt célzottan használják fel a gazdasági növekedés és a foglalkoztatás élénkítése érdekében. „A bizottság lehetősége, hogy javaslatot tegyen a költségvetés kijavítására, amivel jobban felkészülhet a jövő kihívásaira, mint a mostani esetben. Ekkor viszont a mezőgazdasági támogatásokat is nagyító alá veszik” – nyilatkozta Verheugen a lapnak. Az iparpolitikáért felelős biztos azzal dicsérte a kompromisszumot: „ezzel az eredménnyel megnyílt a válságból kivezető út.”

A kiadások felülvizsgálatára csak akkor kerülhet sor, ha az Európa Parlament hozzájárul. Az európai néppárt frakcióvezetője, Hans-Gert Pöttering (CDU), követelte, hogy egy új uniós bevételi forrást gondoljon ki, például egy saját EU adót. Ez azonban nem jelenthet további költségeket a polgárok számára. Verheugen szkepszissel tekint az uniós adó gondolatára.

Kritikusan nyilatkozott a megegyezésről a szabad demokraták vezetője, Guido Westerwelle. „Ez a kompromisszum egy kisegítő megoldás, de nem strukturális reform” – nyilatkozta a lapnak. Az államok nem bízhatják meg egyre újabb és újabb feladattokkal az uniót. „Sokkal karcsúbb unióra van szükségünk” – fogalmazott az ellenzéki párt elnöke. A 2008-2009-as viszonylag laza felülvizsgálati záradékot arra kell felhasználni, hogy az uniós költségevetés kiadási struktúráját végre megreformálják. Örömre ad okot, hogy a csúcstalálkozón a botrányt el lehetett kerülni. A szükséges strukturális reformot mindenféle kötelezettség nélkül elhalasztani azonban csak a drága idő elvesztegetése volt – vélekedett a liberális politikus.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin Verheugen óv a csúcstalálkozó eufóriától című írásában foglalkozik a brit elnökség örökségével és az osztrákok előtt álló feladatokról.

Günter Verheugen, az uniós bizottság alelnöke a pénzügyi kompromisszum után is rendkívül nehéz helyzetben látja az EU-t. „Az EU válsága ezzel a csúcstalálkozóval még nem oldódott meg” – nyilatkozta, hozzátéve: „az osztrák elnökségnek kell választ találni a megoldatlan kérdésekre. Ide tartozik mindenekelőtt, hogy még hány tagot tud az EU megemészteni?” Az unió helyzetét Verheugen úgy írta le: elmondható, hogy most gondolkodási szünetben található az EU. A jelen pillanatban azonban csak a szünet látszik – és nem a gondolkodás.“

Verheugen bírálta Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök megjegyzését, aki Angela Merkel kompromisszumkészségét és a lemondását a 100 millió eurós támogatásról azzal kommentálta: „a győzelem úgy ízlik, mint egy jó francia pezsgő“. Erre reagálva Verheugen úgy fogalmazott: „azt tanácsolnám a lengyeleknek, hogy mindig legyenek tisztában azzal, hogy a német kormány feltétlen támogatása nélkül nem lehettek volna 2004-ben uniós tagok.“

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Ne legyenek tabuk külföldiekkel kapcsolatban címmel ismerteti az osztrák kancellár televíziós interjúját.

Wolfgang Schüssel vasárnap a közszolgálati televízió Sajtóóra című műsorában támogatásáról biztosította koalíciós partnerének, a BZÖ-nek a kezdeményezését, és hangsúlyozta a külföldiekről folytatott reformpárbeszéd fontosságát. Schüssel megkerülte a választ, hogy kommentálja koalíciós partnerének, Jörg Haidernek a hosszú ideje munkanélküli külföldiek kiutasításáról szóló felvetését. Schüssel ugyanakkor maga is említett példákat arra, hogy hol tudna keményebb fellépést elképzelni. Említette többek között a külföldi partner családtagjainak bevándorlását. A jövőben a letelepedési jogra, a honosításra, és a munkavállalási engedélyre egységesen kell tekinteni. Schüssel problémaként említette a menedékkérőknek Európa többi államához képest magas számát is.

Szóba került az Ausztriában is növekvő szegénység is. Állítólag már egy millióan – a lakosság nyolcada – él a szegénységi küszöb alatt. Schüssel szerint Ausztria nem a boldogok szigete többé, hanem a „szorgalmasak szigete”, akiknek gyakorolniuk kell a szolidaritást. Nem tartja jó ötletnek a munkanélküliek minimál-jövedelmének elgondolását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.