Sajátosan készül az oktatási tárca az 1956-os forradalom 50. évfordulójának megünneplésére. A minisztérium az '56-os Intézettel és a Történelemtanárok Egyletével közösen meghirdetett, „Freedom Fighter 1956„ névre keresztelt játékra „invitálja” a fiatalokat; a versenyben a honlapon megtalálható pályázati felhívás szerint magyarországi és határon túli középiskolai csapatok vehetnek részt egy segítő tanárral együtt. A jelentkezés január 1-től indult, maga a játék október 23-ig tart – számol be az origo.
Az emlékév alkalmából kifejezetten a középiskolás korosztályt megcélzó honlapra (www.emlekezet.hu/56) látogatót jelenleg egy a rózsaszín vöröscsillagos tankon és a sportcipőt viselő, pólóján rőzsaszínű 56-os feliratot viselő, rasztás hajú fiú rajzán kívül csupán Magyar Bálint oktatási miniszter köszöntője várja, így a „Minden 56-ról” menüpontnál ugyanúgy nem talál semmit a weblapra látogató érdeklődő, mint a Galériában vagy a Hírek közt.
Az Oktatási Minisztérium sajtóirodája az origo megkérdésére elmondta: az anyagok feltöltése jelenleg is zajlik, és a jövőben is folyamatos lesz a frissítés. Az első forduló január 23-án egy interneten zajló kérdéssorozat lesz, majd havonta a weben közzétett feladat megoldását kell a játékban részt vevő diákcsapatoknak postán beküldeniük. A beérkezett pályaműveket zsűri fogja fordulónként értékelni. A sajtóiroda munkatársa az origo hírportál munkatársának kifejtette: céljuk az volt, hogy lendületes, színes, a fiatalok számára is vonzó játékkal ne merüljön unalomba egy újabb megemlékezés. A tárca sajtóirodáján elárulták, két oka is van annak, hogy miért nem magyar elnevezést adtak a játéknak. A magyarázat egyik fele szerint a név a híres Time-címlapot idézi, ahol a fegyverén kezét nyugtató sebesült magyar forradalmár képe volt látható ”Man of the year: Hungarian freedom fighter„ címmel. Másrészt az angol cím – az egész arculattal együtt – mindenekelőtt a tizenévesek ízlésvilágának szeretne megfelelni. A lényeg a figyelemfelkeltés volt, és az oktatási tárca stábja e mellett döntött – közölte a minisztérium munkatársa.
Egy az origo által megkérdezett játékkutató szerint a pályázat elnevezése és arculata is a 2000-től megjelenő szabadságharcos-gerilla játékműfajokra emlékeztet, jóllehet ezek számítógépes játékok, amelyek lényege általában az, hogy forradalmár-ellenállóként kell különféle feladatokat megoldani. Az origo kérésére mutatott is olyan játékot, amely szó szerint szintén a Freedom Fighter nevet viseli, és amelyben kelet-európai ellenállóként kell tevékenykedni a játékosnak. Az oktatási tárca pályázata során azonban csak a versengő csapatok feladatait teszik közzé az interneten, a feladatokat postán kell beküldeni, ami meglehetősen idejétmúltnak tűnik – tette hozzá a játékkutató. A szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet a prágai Ruzovy tank (rózsaszín tank) emlékművel mutatott hasonlóságra is.
Lopott logó?
A kormány az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójának szimbólumául a Magyar Polgári Média Egyesület logóját választotta. Az egyesület nyitott szemet stilizáló jelképe több honlapon is látható.
Az emlékév jelképe csak egy-két apróbb részletben tér el a Magyar Polgári Média Egyesület logójától. Az egyesület már több éve használja az '56-os, „lyukas”, nemzeti színű lobogót nyitott szemmel kombináló szimbólumot. Az emlékév jelképe pusztán annyiban tér el ettől, hogy a háttérben utcán vonuló tömeg, illetve a két évszám látható.
A fideszfrakcio.hu szerkesztőségének megkeresésére az egyesület vezetője úgy nyilatkozott, tőlük senki nem kért engedélyt arra, hogy az egyesület logójához feltűnően hasonló szimbólummal reklámozza a kormány az '56-os emlékévet. Hős Gábor hozzátette, annak ellenére, hogy a Magyar Polgári Média Egyesülethez nem érkezett megkeresés, az egyesület megtiszteltetésnek tartja, hogy jelképüket választották az emlékév szimbólumául.
(origo.hu, fideszfrakcio.hu)
A true crime sorozatok megszállottja volt a nő, aki gombával gyilkolta meg a családját + videó
