Az Alkotmánybíróság dönthet a zsidó kisebbség ügyében

Maradéktalanul bízom abban, hogy az Alkotmánybíróság mielőbbi döntésével zöld jelzést ad mozgalmunknak, és lehetővé teszi, hogy megkezdhessük aláírásgyűjtésünket a zsidóság bejegyzett nemzeti kisebbséggé nyilvánításáért – mondta Szegő András, a Zsidó Kisebbség Népi Kezdeményezés egyik alapítója a még októberben megkezdett, a zsidó közéletet megosztó akcióról.

Magyar Nemzet
2006. 01. 02. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A heves vitákat kiváltó, több magánszemély – többek között Szegő András vállalkozó és Deák Gábor könyvkiadó – által felkarolt kezdeményezés október 20-án vált ismertté. Akkor „robbant” a hír, hogy az Országos Választási Bizottság (OVB) hitelesítette azokat az aláírásgyűjtő íveket, amelyeken ha ezer érvényes aláírás gyűlik össze, a parlamentnek foglalkoznia kell a zsidóság kisebbségként történő bejegyzésének a kérdésével. Ha ez megtörténik, a honatyák akár olyan döntést is hozhatnának, hogy a zsidóságot fölveszik a nemzeti, illetve etnikai kisebbség sorába, ami azzal járna, hogy a 2006. őszi kisebbségi önkormányzati választások nyomán kiépülhetnének a zsidó kisebbségi kulturális autonómia intézményei. Az OVB döntése utáni óvási időszakban egy kilétét fel nem fedő személy kifogást nyújtott be az Alkotmánybírósághoz (AB). Az AB mindmáig nem hozta meg döntését.

A kezdeményezést elsőként a Feldmájer Péter vezette Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége utasította el. A tiltakozások tetőpontja az volt, amikor Kőbányai János, a Múlt és Jövő folyóirat főszerkesztője, valamint számos zsidó és nem zsidó közéleti személyiség – Heller Ágnes filozófustól kezdve Haraszti György történészig – közösen deklarálta rosszallását az akció miatt. Arra hivatkoztak, hogy a nemzeti kisebbségi létnek nincs hagyománya a magyarországi zsidók esetében, s ha ez a terv mégis megvalósulna, az a „zsidóság leválasztása volna a magyarságról”.

Szegő András a Magyar Nemzetnek kijelentette: szerinte nincs jogi akadálya az Alkotmánybíróság pozitív döntésének, ami, ha megszületik, 60 napon belül meglesz a szükséges ezernél is több támogató aláírás. Kérdésünkre, nem nyomasztja-e, hogy neves értelmiségiek sokasága ellenzi ezt, a vállalkozó azt felelte: a százezres zsidó közösségen belül száz személy ellenvéleménye nem feltétlenül tükröz többségi véleményt. Közbevetésünkre, hogy némelyek attól tartanak, ütőkártya kerülne a szélsőjobb kezébe, Szegő úgy felelt: „Erős meggyőződésem, hogy a mai magyar társadalom egyáltalán nem fogékony a szélsőjobboldali eszmék iránt. A létező – de a döntő többség által szellemi karanténban tartott – rasszista csoportocskák tevékenységét egyébként sem a valóság ösztönzi.”

Végül Szegő azt hangoztatta: ahogyan egy hazai szlovák, úgy egy magyarországi zsidó is érezheti magát párhuzamosan a magyarság tagjának; szerinte tehát nincs szó arról, hogy a kisebbségi autonómia a zsidók „visszaminősítéséhez” vezetne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.