Ellenőrizhetjük a felmutatott igazolvány valódiságát

Idén január 1-jétől bárki ellenőrizheti a neki felmutatott igazolvány valódiságát és érvényességét. A visszaélések elkerülése érdekében körözhetőek lettek, ha pedig elavult lakcímadatot tartalmaznak, akkor érvénytelenné válnak a személyi igazolványok.

MNO
2006. 01. 02. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány 2005 novemberében döntött a személyi igazolványok
körözhetővé tételéről. Korábban a rendőrségnek nem volt tudomása arról, ha valaki elvesztette a személyi igazolványát, vagy ellopták azt, mivel ez a tény nem került be a körözési jegyzékbe. Január elsejétő, az elvesztett vagy ellopott igazolványok bejelentése után a jegyző automatikusan elrendeli azok körözését, és ez a rendőrség körözési jegyzékében szerepelni fog – közölte a közleményében a Miniszterelnöki Hivatal.

A dokumentum szerint a polgárok adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény tavaly decemberi módosítása szintén csökkenti a visszaélések lehetőségét, és biztonságosabbá teszi a különböző jogügyleteket. Üzleti tranzakcióknál, vagy adásvételi szerződések elkészítésénél ugyanis mostantól bárki ellenőrizheti a másik fél személyi igazolványának vagy lakcímének hitelességét. Mindehhez elég lesz egy kérelemben megadni az igazolvány számát a BM Központi Hivatalánál vagy az interneten, az ügyfélkapun keresztül. A választ a hivatal legkésőbb 30 napon belül megadja, és abból kiderül, hogy a szóban forgó igazolvány valódi-e. A Belügyminisztérium csak a valódiságot és érvényességet igazolja vissza, illetve azt, hogy elvesztett, vagy esetleg lopott igazolványról van-e szó, más személyes adatot nem ad ki. A szolgáltatásért igazgatási szolgáltatási díjat, 2350 forintot kell fizetni, amiért öt lekérdezésre van lehetőség. Minden további lekérdezés darabonként 470 forintba kerül. Korábban is volt mód ilyen adatok lekérésére, de ezután a hivatalnak kötelessége lesz azokat kiadni, mérlegelési jogköre megszűnik.

A valótlan lakcímadat és a valótlan lakcímadatot igazoló okmányok
érvénytelenné nyilvánítása és az okmánynyilvántartás nyilvánossá
tétele várhatóan szintén hozzájárul az ügyletkötések biztonságának növekedéséhez. Fontos azonban tudni, hogy ha január 1-je után – például egy közúti ellenőrzésnél – kiderül, hogy az ember nem jelentkezett ki eladott lakásából, az akár 30 ezer forintos szabálysértési bírságot is jelenthet. Főként a diákok adminisztrációs terheit csökkenti a törvénymódosítás másik lényeges pontja, a tartózkodási hely érvényességi időtartamának meghosszabbítása. Az efféle bejelentések döntő többsége ugyanis diákoktól származik, akik nem a lakóhelyükön tanulnak. A módosítás értelmében az eddigi két év helyett mostantól
elegendő lesz ötévente meghosszabbítani a tartózkodási helyet – olvasható a Miniszterelnöki Hivatal közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.