Gazdasági konzultáció: egykulcsos adó, 16 százalékos járulék

A Fidesz által kezdeményezett gazdasági konzultáció elnöke 16 százalékos járulékot és egykulcsos jövedelemadót javasolt. Matolcsy György szerint az egyeztetés-sorozat résztvevői ilyen feltételek mellett tudnák megtartani jelenlegi munkahelyeiket és újakat teremteni. – A vállalkozásoknak elegük van a rejtőzködésből, s az adóhatóságtól való folyamatos rettegéstől – közölte a korábbi gazdasági miniszter.

MNO
2006. 01. 13. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adókatarzisra vágynak a vállalkozók – foglalta össze a Gazdasági Konzultáció (GK) eredményét Matolcsy György, a konzultáció vezetője. A gazdasági konzultációban részt vett vállalkozások egyebek mellett 16 százalékos járulékok, egykulcsos jövedelemadó mellett tudnák megtartani jelenlegi munkahelyeiket és újakat teremteni. – A magyar gazdaság ugyan nem csupa seb, de a Gazdasági Konzultáció során sok problémára összesítve derült fény – jelentette ki Matolcsy. A konzultáció nem gazdaságpolitikai program, hanem csak a vállalkozói szféra igényeit összegyűjtő és szintetizáló fórum. A javaslatoknak ezért még át kell menniük a pártok és döntéshozók szűrőjén, s csak azok után érhetnek tényleges tetté.

Átadják

Az összegyűjtött javaslatokat vasárnap ünnepélyes körülmények között adják át Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének, a konzultáció kezdeményezőjének – mondta Matolcsy. A kiadványt a későbbiekben eljuttatják a pártoknak, s a döntéshozásban érintetteknek. – A GK szervezői szeretnék, hogy a javaslatok szakértők által átdolgozott részletei minden párt gazdasági programjában megjelennének. Üzleti alternatíva született, ez még nem gazdaságpolitika, és a politika dolga, hogy kezdjen valamit ezekkel a javaslatokkal – tette hozzá a korábbi gazdasági miniszter.

Felezzék meg!

Cséfalvay Zoltán, a konzultáció szóvivője elmondta: a vállalkozók és vállalkozások összességében jelentős járulékcsökkentést, a bürokrácia, az adminisztrációs terhek mérséklődését, patrióta gazdaságpolitikát, valamint egy Kárpát-medencei gazdasági övezet megteremtését várják. A vállalkozásoknak elegük van a rejtőzködésből, s az adóhatóságtól való folyamatos rettegéstől. Tiszta viszonyokat akarnak az adózásban.

Ugyanakkor szerintük iszonyatos terhet jelent számukra a munkavállalónként 29 plusz 3 százalékos társadalombiztosítási járulék, s ennek 16 százalékra csökkentését szeretnék kérni a kormánytól. Ebben az esetben több százezer új munkahely létesülhet. Matolcsy a FigyelőNet kérdésre sem közölte, hogy a kieső bevételt miként pótolnák az amúgy is rossz helyzetben levő szociális ellátórendszerek. Szerinte ez a pártok és a politikai döntéshozók feladata kitalálni.

Kiszámíthatóság

Az állam működését a kiszámíthatóság felé kell eltolni, valamint csökkenteni kell a bürokráciát – szól a vállalkozók és érdekképviseleteik véleménye. Ehhez szorosan kapcsolódik a másik javaslat: az államnak el kell törülnie azokat a résztvevők által „kisadóknak„ nevezett befizetési forrásokat, amelyek nem hoznak legalább 2,5 milliárdos állami bevételt. Ez alatt az összeg alatt ugyanis – vélik a vállalkozók – az adóval járó adminisztráció elviszi a bevételt.

Feltőkésítés

A hazai vállalkozások ezen túl feltőkítésre vágynak, és a tőkét az államtól várják. Matolcsy szerint ehhez vissza nem térítendő támogatásokra van szükség, vagyis egy, a Széchenyi tervhez hasonló kezdeményezésre.

Ugyanis a magyar vállalkozók jelenleg három versenyhelyzettel kell egyszerre megbirkózzanak. Ezekből az egyik a tőkeverseny. A külföldi, nagy tőkeerővel rendelkező vállalakozásokkal nehezen veszik fel a versenyt a magyar vállalkozások. A másik verseny, amivel a hazai vállalkozóknak meg kell birkózniuk: a regionális adóverseny. Ebben is egyenlő feltételeket szeretnének a kedvezőbb adókulcsokkal dolgozó szlovák, román és balti országokból érkező versenytársaikkal.

Csökkentenének

A gazdaság szereplői mindenekelőtt saját terheiket csökkentenék, s nem foglalkoznak az állam fenntarthatóságával. Az legyen a politikusok dolga – összegezte a résztvevők véleményét Matolcsy. Az erőteljes államháztartási bevételt csökkentő javaslatok nyomán az államháztartási hiány mértékét firtató kérdésre az elnök elmondta: az üzleti élet szereplőit alapvetően nem érdekli, hogy az állam milyen egyéb szempontokat vesz figyelembe. Hozzátette: a gazdasági konzultáció jelentősége egyebek mellett az, hogy ”talán először„ összefogta a különböző érdekvédelmi szervezetek véleményét.

Cséfalvay Zoltán hozzáfűzte: a kormány ötéves adóreform-programja mintegy ezermilliárd forintba kerül. Úgy vélik, hogy az ismertetett javaslatok ezt nem növelnék, csak a reform szerkezetét változtatnák meg. Matolcsy György azt reméli, hogy bármely párt alakít kormányt 2006-ban, merít majd ezekből a javaslatokból.

Forrás: FigyelőNet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.