Vannak bizonyos veszélyforrások a világgazdaságban – foglalta össze a helyzetet Klaus Schwab, a davosi Világgazdasági Fórum szervezője. A holnap kezdődő és vasárnapig tartó rendezvény 2340 résztvevőjének – köztük Angela Merkel német kancellárnak, Dominique de Villepin francia kormányfőnek, Condoleezza Rice amerikai külügyminiszternek és Gordon Brown brit pénzügyminiszternek – a szokásosnál is több problémát kell megvitatnia. A találkozót mindenekelőtt egy esetleges energiaválság rémképe árnyékolja be. A kőolajellátást a nigériai zavargások és az iráni helyzet bizonytalansága veszélyezteti, amelyek hatására a fekete arany világpiaci ára ismét közeledik a tavaly augusztusi csúcshoz.
Mint a Reuters emlékeztet, a világgazdaság nem tudná kezelni az ellátás tartós vagy jelentős mértékű visszaesését, mivel az OPEC tartalékkitermelési kapacitásai meglehetősen szűkösek. Irakból a kormányfő vezetésével népes delegációt várnak Davosba, több OPEC-tagország pedig energiaügyi miniszterével képviselteti magát. A politikusok mellett számos, az olajipart meghatározó üzleti vezető – például Jeroen van der Veer, a Royal Dutch Shell vezére – is jelen lesz, így minden feltétel adott egy energiaügyi „világkonferencia” megtartásához.
A kereskedelmi miniszterek (köztük Peter Mandelson uniós biztos) eközben a WTO keretében zajló liberalizációs tárgyalások ügyében igyekeznek majd haladást elérni. A legfontosabb országok vezetői most először ülnek tárgyalóasztalhoz azóta, hogy a csekély eredményt hozó decemberi hongkongi WTO-csúcson áprilisig adtak haladékot a végső egyezség megszülésére – mutat rá a Financial Times.
Ha mindezen témákat kimerítik a fórumon részt vevő politikai és gazdasági vezetők, akkor a madárinfluenza-járvány, az amerikai folyó fizetési mérleg krónikus hiánya, a dollár árfolyamával kapcsolatos aggodalmak, valamint az iráni és a dél-koreai nukleáris program kerülhet napirendre. Utóbbi témák megvitatásánál kulcsszerep vár Mohammed El-Baradei ENSZ-főellenőrre.
Forrás: Világgazdaság
Milliárdos büntetést kapott a Shein
