Szeptemberben született meg az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti bormegállapodás, amely heves vitákhoz vezetett. A dokumentum alapján az EU megengedi, hogy az USA az európai szabványok szerint nem megfelelően előállított borait is exportálhassa Európába, míg a másik fél elfogadta a földrajzi nevek védelmére vonatkozó előírásokat.
A német termelők ellenzik az amerikai borkészítési módok tolerálását. Jásdi István, a Független Magyar Bortermelők Szövetsége (Vindependent) elnöke is úgy véli, súlyos versenyképességi problémák merülhetnek fel. Kiemelte: az Egyesült Államokban vizezik a bort, mivel a musthoz hozzáadott víz aránya a 35 százalékot is elérheti, így a bor is olcsóbb lesz. Jásdi ismertette, hogy a tengerentúlon olyan beavatkozásokat is végezhetnek, amelyek Európában nem engedélyezettek.
Harcz Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium illetékes osztályvezetője szerint a megegyezés túlmutat önmagán, mert nélküle az egész borkereskedelem leállhatott volna. Harcz közölte, hogy a tokaji szempontjából megnyugtatóan rendeződött a helyzet.
Jásdi István is sikeresnek ítéli a tokaji bor kérdésének rendezését, ám szerinte a megállapodás révén jelentősen növelheti exportját a az Egyesült Államok, és ez komoly következményekkel járhat. Jásdi úgy véli, a magyar szakmai szervezeteknek a németekéhez hasonló álláspontot kellene megfogalmazniuk.
(Forrás: Világgazdaság)
Kocsis Máté: A Tisza Párt a régi bevándorláspárti tábor új köntösben
