Magyarország a tavalyi 28-ról a 40. helyre esett vissza a Heritage Foundation (a The Wall Street Journallel közösen készített) gazdasági szabadságot rangsoroló 2006-os felmérésében.
A Heritage Foundation és a The Wall Street Journal 157 országra kiterjedő elemzése a kereskedelem, a fiskális terhek, a kormányzati beavatkozás, a monetáris politika, a külföldi befektetések, a pénzügyi szféra, az ár- és bérszabályozás, a tulajdonjogok, az üzleti szabályozási környezet, valamint a feketepiac nagysága alapján mérte fel az egyes gazdaságok szabadsági fokát. Minden tényezőt 1 és 5 között pontoztak, ahol az 1 jelenti a legnagyobb szabadságot. Miután Magyarország idei pontszáma a fiskális teher és a monetáris politika területén romlott, és csak a kereskedelem esetében javult (köszönhetően az uniós politika átvételének), összességében a tavalyi 2,4 után 2,44 pontot ért el. Ezzel a magyar gazdaság ötvenketted magával „többnyire szabadnak” minősült; 20 ország gazdasága bizonyult „szabadnak”, 73 volt „többnyire nem szabad”, 12 pedig „elnyomott”.
A The Wall Street Journal cikke megjegyzi, hogy míg a többnyire nem szabad gazdaságokban az egy főre jutó átlagos GDP 4058, addig az elnyomottakében némileg több, 4239 dollár. Többnyire nem szabadból többnyire szabaddá válni azonban már megéri; utóbbi kategóriában az átlagos GDP 13 530 dollár. Szabad gazdaságban élni pedig már valódi jólétet jelent, 30 ezer dollárnál is magasabb egy főre eső GDP-vel.
A világ gazdaságilag legnyitottabb régiója, Észak-Amerika és Európa az első húsz hely közül 15-öt birtokol. Az idén nyerte el a szabad státust Ausztria, Németország és Ciprus, rajtuk kívül további 30 javított pontszámán (a legnagyobb mértékben Románia). A régióban tíz ország megítélése romlott – hazánk mellett Észtországé, Svájcé és Ukrajnáé – olvasható a Világgazdaságban.
GAZDASÁGI SZABADSÁG
SZABAD
1. Hongkong
2. Szingapúr
3. Írország
7. Észtország
9. Egyesült Államok
19. Németország
TÖBBNYIRE SZABAD
21. Csehország
27. Japán
34. Szlovákia
40. Magyarország
41. Lengyelország
TÖBBNYIRE NEM SZABAD
92. Románia
99. Ukrajna
111. Kína
122. Oroszország
ELNYOMOTT
152. Venezuela
157. Észak-Korea
(Világgazdaság nyomán)
Seremet Sándor: Jermak és Zelenszkij között jelentős az összhang
