Senkit nem érdekel a téli olimpia?

Több százezer jegy eladatlan a torinói téli olimpiai játékokra. Az eddigi eladási eredmények a szervezőket is sokkolták, akik Olaszországban televíziós kampányt indítottak a játékok népszerűsítése érdekében. Az olimpiára való utazások iránti magyarországi érdeklődés gyakorlatilag nulla.

MNO
2006. 01. 05. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesebb mint 40 nap van hátra a torinói téli olimpiai játékok február 10-ei kezdetéig, de még mindig több százezer eladatlan jegy van az értékesítőknél, és a jelek szerint szabad szállodai szobát se lesz nehéz találni a 2500 sportolót, tízezer újságírót és egymillió sportszeretőt váró olaszországi városban. Bár sokak szerint az eladások a következő hetekben felgyorsulnak, a jelek nem kedvezőek, ugyanis a 2002-es játékokat rendező egyesült államokbeli Salt Lake City egy hónappal a nyitás előtt már 95 százalékos eladási aránynál járt, az 1998-ban olimpiai várossá vált Nagano pedig 89 százaléknál, miközben a torinói szervezőbizottság csupán 60 százaléknyi eladott jegyet tud felmutatni. Az összes eseményre lehet még jegyet kapni, még a népszerűségi versenyt tradicionálisan vezető női műkorcsolya döntőjére is. A kiábrándító eladási adatok a szervezőket is sokkolták, akik Olaszországban televíziós kampányt indítottak a játékok népszerűsítése érdekében. Sokak szerint azonban a hirdetésekkel egy kicsit elkésett a város, amely költségtakarékossági okokból épp a marketingkiadásokat fogta vissza az utóbbi időben.

Az eddig 15 milliárd dollárba kerülő, 16 napos torinói olimpia népszerűtlenségét több okkal lehet magyarázni. Nem tett jót az olimpiának a nyári játékokon kirobbant doppingbotrány-sorozat, és az olaszországi rendezőknek a római kormány Egyesült Államokat támogató külpolitikája miatt külön fel kell készülniük a fokozott terrorveszélyre is. Torinóban a rendvédelmi erőknek figyelemmel kell kísérniük a globalizációellenes politikai csoportokat is, a szinte minden nemzetközi eseményen megjelenő tüntetők ugyanis már bejelentették, hogy a játékok megzavarására készülnek. Az amerikai sportrajongók közül többen az erős euró miatt nem kelnek át az óceánon, ez ugyanis jelentősen megdrágítja az ittlétet. Az árak eközben széles skálán mozognak, hiszen bár a jegyek többségét 25 és 60 dollár közötti áron kínálják, a jégkorongdöntőért már 650 dollárt kell fizetni, míg a jégtánc fináléjának prémium jegye 1470 dollárba kerül.

A téli olimpiára való utazások iránti magyarországi érdeklődés gyakorlatilag zérus – összegezhetők a Napi Gazdaság által megkérdezett utazásszervező irodák tapasztalatai. Az árak nagyon magasak, az olimpia idejére egy kétfős apartman bérleti díja egy hétre az 500-600 ezer forintot is elérheti. Nemcsak az olimpiai helyszínek, hanem a Torinóhoz közel – akár francia területen – fekvő síterepek árai is jelentősen magasabbak a játékok idején. Sőt, az olimpia negatívan is befolyásolhatja az utazási szándékokat, s nemcsak a magas árak miatt, hanem a várható tömeg, valamint út- és (sí)pályalezárások miatt – olvasható a Napi Gazdaságban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.