Szakirodalmat olvasnak a rabok?

Novák Zoltán, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) kulturális és szabadidős tevékenységet felügyelő őrnagya saját korábbi börtönmunkája alapján is tudja, hogy a fogvatartottak nemcsak olvasnak, hanem szívesen írnak is verseket.

MNO
2006. 01. 24. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem könyvtáraikról híresek a túlzsúfolt hazai börtönök, pedig a fogvatartottak legalább 70 százaléka könyvtárhasználó. Az egyik fegyház toplistája szerint a legolvasottabb regény A Keresztapa. A Nemzeti Kulturális Alap támogatja az elöregedett börtönkönyvállomány frissítését.

A hazai börtönkönyvtárakat a hetvenes-nyolcvanas években kezdte nagyobb figyelem övezni – a rendszerváltás után aztán ez lelohad! – , amikor nyugat-európai példák alapján nálunk is fölfedezték az úgynevezett biblioterápia jelentőségét a betegek, a hátrányos helyzetű rétegek és az elítéltek körében. Bartos Éva, a Könyvtári Intézet igazgatója emlékeztet: már a pedagógiai apostolnak kikiáltott Makarenko is főként Gorkij műveinek olvasásával és feldolgozásával próbálta talpra állítani a háborúban szüleiket vesztett gyerekek önbizalmát. A gulágon irodalmi műveket magoltak be a rabok, vagy – hogy hazai példát említsünk – Recsken Faludy György rabtársai vésték emlékezetükbe a költő új verseit.

A könyvtárba jönni is élmény

Szerencsére már más időket élünk, ám a versek ma is fontosak a börtönökben. Novák Zoltán, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) kulturális és szabadidős tevékenységet felügyelő őrnagya saját korábbi börtönmunkája alapján is tudja, hogy a fogvatartottak nemcsak olvasnak, de szívesen írnak is verseket, olykor leveleiket is versben fogalmazzák. Mégsem a költészet a legnépszerűbb olvasmány a „sitten”, ahol az őrnagy szerint legalább 70 százalékos a könyvtárlátogatók aránya.

A Népszabadság találomra megkérdezte a Szegedi Fegyház és Börtön (1150 fogvatartott) könyvtárának toplistáját. Eszerint M. Puzo A Keresztapa című műve a legnépszerűbb. Ez, a második helyezett Vesztőhely című Ajtmatov-regénnyel együtt a bűnmítosz iránti érdeklődésre utal. Idesorolható még Fowles listán szereplő, A lepkegyűjtő című regénye. Inkább a rejtelem és a kaland keresésére mutat a Da Vinci-kód, a Harry Potter, a Piszkos Fred, a kapitány vagy a Fegyverek szava népszerűsége. A. Tolsztoj Pinocchio-feldolgozása, az Aranykulcsocska viszont a mese iránti vágyról árulkodik. – Sokan a börtönben kapnak rá az olvasásra és a mesékkel kezdik – magyarázza Novák őrnagy. A listán szereplő cigány nyelvkönyvről megjegyzi, a nem cigány származásúak is forgatják, hogy jobban el tudjanak igazodni a börtön világában. (Egy legutóbbi fölmérés szerint a fogvatartottak 24,8 százaléka cigánynak vallja magát, további 12 százalék nem ad egyértelmű választ.)

A legtöbben azért szeretnek könyvtárba járni, mert így kiszabadulnak a zárka falai közül, válogathatnak, nézelődhetnek, és ez már felüdülés, még ha könyvet nem kölcsönöznek is.

Ötmilliós juttatás az NKA-tól

A BVOP-n kapott adatok szerint 2004-ben 303 ezer kötet könyv volt 36 hazai intézetben. Ennek alapján a 16 441 (tavaly 16 426) fogvatartott mindegyikére 18 kötet jutott – ez megközelíti a nemzetközi könyvtáros-szervezet, az IFLA börtönkönyvtári munkacsoportjának ajánlásában szereplő 20-at. Az ajánlás azonban az éves beszerzést két könyvben határozza meg fejenként, ehhez képest a nagy létszámú intézetekben fél kötet, másutt egy kötet fejenként az „elvárt” beszerzés. Ezt sem tudják mindenhol tartani. Ahol kevés a pénz, ott átcsoportosíthatják az erre szánt összeget. A BVOP minden évben külön céltámogatást juttat a börtönöknek könyvtárgyarapításra, 2004-ben 3,9, tavaly 4 millió forintot tudott adni. Vannak intézetek, ahol 400-700 ezer forintot is költenek évente könyvvásárlásra, másutt viszont vagy a lerongyolódó betűt olvassák a fogvatartottak, vagy maguk hozatnak be olvasnivalót.

Ennek tükrében szinte mennyei manna az az ötmillió forint, amelyet legutóbbi döntése alapján a Nemzeti Kulturális Alap könyvtári kollégiuma szán a börtönkönyvtárak gyarapítására. A testület elnöke, Komlósi József azt mondta: hamarosan pályázatot írnak ki. A mostani elképzelés szerint a megyei könyvtárakon keresztül juttatnák el a könyveket az intézetekbe. Novák őrnagy üdvözölte a hírt, megjegyezve: esetleg pályáztatni lehetne a beszállító könyvterjesztőket, hogy minél több könyvet lehessen vásárolni ebből a pénzből.

Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.