Devizahitelek: kockázat a forintválság árnyában

Elemzők továbbra is aggasztónak látják, hogy emelkedhetnek a devizahitel-adósok terhei. Hosszabb futamidejű lakáshitelnél százezer forintos lehet a többletkiadás. A napokban a Goldman Sachs befektetői csoport nem zárta ki a forintválság lehetőségét.

MNO-összeállítás
2006. 03. 06. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érzékelhetően emelkedhetnek a következő években a hazai devizahitel-adósok terhei – aggódnak az elemzők. Úgy látják, hogy a gyengülő forint, az euró és a svájci frank kamatának emelkedése, valamint a nemzetközi befektetési hangulat romlása futamidőtől és hitelösszegtől függően jelentősen megnövelheti a havi törlesztőrészleteket – írja a Napi Gazdaság.

Az Erste Bank várakozásai szerint a jelenleg 2,5 százalékos eurókamat 3,25 százalékon stabilizálódhat a következő években, a frank március közepén várhatóan 1,25 százalékra emelkedő kamata pedig 2-2,25 százalék körül állapodhat meg. Fórián Szabó Gergely, a CA IB vezető elemzője elmondta: huszonöt bázispontos kamatnövekedés néhány száz forinttal drágíthatja a törlesztőrészleteket. A lakáshiteleknél jellemző hosszabb, 15-20 éves futamidőnél azonban összességében már ez is százezer forintos többletkiadássá nőheti ki magát. A finanszírozók egy ideig persze lenyelik a kamatkülönbözetet, különösen ha éles a verseny, hosszabb távon azonban mindenképpen továbbhárítják az ügyfelekre.

Ha bedől a forint...

Mindez eltörpülne azonban egy esetleges masszívabb forintgyengülés várható hatásai mellett. Ennek pedig igen nagy a valószínűsége. „Véget ért a kegyelmi időszak, amikor súlyos belső és külső egyensúlyhiány mellett maradt stabil a forint” – hívja fel a figyelmet a jelenlegi helyzet tarthatatlanságára Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője. „A piac előbb-utóbb büntetni fog, ez pedig markáns gyengülést jelenthet” – teszi hozzá. A Raiffeisen Bank az év végére 260 forint/euró körüli árfolyamot vár (jelenleg 254 körül alakul a kurzus), más elemzők azonban a 265, sőt a 270 forint/eurós árfolyamot sem tartják elképzelhetetlennek. Az elmúlt napok némi ízelítőt adtak ebből: az euró több mint két forintot erősödött a bankközi devizapiacon.

Mint arról az MNO korábban beszámolt, nem zárta ki a forintválság lehetőségét pénteki elemzésében a Goldman Sachs befektetői csoport, melynek elemzői szerint nem valószínű, hogy a jelenlegi „egyensúlyozó mutatvány” folytatható, ha pedig a választások után nem történik javulás a költségvetésben, előbb-utóbb kialakul a valutaválság. A cég szerint a 2006-os költségvetési hiány valós mérete „valószínűleg sok piaci szereplőt meg fog lepni”, és megvan a kockázata a kétszámjegyű százalékos hiánynak. A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) devizastratégája elemzésében szintén rámutatott: leginkább a forint gyengülése valószínű a régióban. Bár a visegrádi országok mindegyikében ismert téma az euró-bevezetéshez szükséges reformfolyamat lelassulása, a régióban a leginkább a forint gyengülése valószínű. Az áprilisi választások, illetve az euró-bevezetés csúszása ebben fokozott befolyásoló szerepet játszhat – írta tegnap feltörekvő piaci elemzésében John Harrison, a Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) devizastratégája. A DrKW szerint a forint várakozásuk szerint fokozatosan tovább gyengülhet a 260-270-es árfolyamszintek felé. Szombaton Domokos László, a Fidesz gazdasági programszóvivője a Sachs elemzésére reagálva megjegyezte: lassan már számon tartani sem lehet a vezető hazai és külföldi szakemberek, nemzetközi elemző cégek, európai uniós illetékesek által megfogalmazott súlyos bírálatokat, melyek a Medgyessy-Gyurcsány-kormány költségvetési és pénzügypolitikáját érik. Figyelmeztetett: nem kizárt a forintválság lehetősége, s ez utóbbi közvetlenül fenyegetné a magyar emberek, a családok, a vállalkozók anyagi biztonságát

Begyűrűző kamatnövekedés?

Huszonöt bázisponttal 2,5 százalékra emelte alapkamatát az Európai Központi Bank csütörtökön. A svájci jegybank március 16-i ülésén szintén huszonöt bázisponttal emelhet, így az alapkamat 1,25 százalékra nőhet – vélik az elemzők. És a sorozatnak nincs vége: az Erste Bank várakozásai szerint az eurókamat 3,25 százalékon stabilizálódhat a következő években, a frankkamat pedig 2-2,25 százalék körül állhat be.

Hétfőn reggel nem változott a forint jegyzése a bankközi devizapiacon, az euró árfolyama a péntek délutáni árfolyammal megegyező 254,65/75 forinton állt. A portfolio.hu információi szerint az elmúlt hét végén Londonban olyan piaci pletykák is terjedtek, hogy az MNB 254-es árfolyamszint felett interveniálhat a forint védelmében. Ennek jelei ugyanakkor egyáltalán nem látszanak, a pletyka bizonyára megalapozatlan volt.

Napi Gazdaság, MNO, Magyar Hírlap, teletext.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.