Kormányváltó hangulat vagy sem?

A Szonda Ipsos közvélemény-kutató intézet legújabb jelentése szerint jelenleg nem tapasztalható kormányváltó hangulat, míg a Gallup szerint a szavazók kabinetváltást szeretnének. A Szonda azt írja: a közhangulatra az is jellemző, hogy egyre többen gondolják úgy: a választás valamiféle „élet-halál kérdés".

MNO
2006. 03. 23. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg a választásra jogosultak 61 százaléka úgy véli, hogy az áprilisi választások első fordulójában leadja voksát. Bár a részvételi hajlandóság hétről hétre emelkedik, még mindig elmarad a négy évvel ezelőtt mért 69 százalékos szinttől. A közhangulatra az is jellemző, hogy egyre többen gondolják úgy: a választás valamiféle „élet-halál kérdés”. Az ország szempontjából 66, saját élete szempontjából 54 százalék érzi sorsdöntőnek, hogy ki győz – állítja a Szonsa Ipsos legfrissebb felmérésükre hivatkozva.

A felmérés szerint kevesebben igénylik a kormány távozását, mint maradását (35 illetve 45 százalék). Figyelemre méltó, hogy az MSZP hívei körében erősebb a jelenlegi hatalmi viszonyok fennmaradásának kívánalma, mint a fideszesek között a változás akarása (98, illetve 90 százalék). Az emberek kétharmada kettőnél több pártot szeretne látni a törvényhozásban.

Az MSZP-nek és a Fidesznek egyformán aktív és eltökélt a tábora. A választókorúak 20 százaléka – 1,6 millió ember – azt mondja, hogy április 9-én biztosan elmegy szavazni, és voksát a szocialistákra adja. 1,6 millió választóra számíthat biztosan a Fidesz is. Ennél feltehetően nagyobb támogatottságot szerez mindkét politikai erő, hiszen jelentős belső tartalékokkal rendelkeznek, de a hátralévő időszakban még a bizonytalanokból verbuválódó tábort is toborozhatnak. Valószínűnek tűnik, hogy az MSZP a kampányban még megerősítheti bizonytalan, nyolc százalékot kitevő híveit. A Fidesznek az efféle belső tartaléka valamivel kisebb a Szonda szerint: hatszázalékos (félmilliós), ebből fakad a választókorúak körében mért hátránya. A részvételi szándék és a szavazati valószínűségek március közepi szintje alapján az MSZP-nek legkevesebb 2,2 millió szavazója lehet az első fordulóban, de a mostaninál nagyobb részvételi aktivitás és a pártokhoz nem kötődők magához csábítása esetén van esélye annak, hogy száz-kétszázezerrel meghaladja azt. A Fidesz- KDNP listájának legalább 2,1 millió szavazója lehet, de náluk is bővülhet néhány százezerrel a támogatottság.

Az SZDSZ tartja az öt százalékot, s ez a biztos szabad demokrata szavazói kör jelenleg 200 ezer főt tesz ki. További reményt adhat a liberális pártnak az a kétszázaléknyi aktív választó, aki legalább 50 százalék esélyt ad arra, hogy az SZDSZ-re voksol. Nem kizárt az MDF bekerülése sem, bár a párt ezúttal is az idei évre jellemző háromszázalékos biztos pártválasztói körrel rendelkezik – jelentette a közvélemény-kutató cég a Népszabadság szerint.

Gallup: A szavazók kormányváltást szeretnének

A célegyenesbe lendülő kampány hatására a korábbiaknál többen rendelkeznek pártpreferenciákkal, és ezt telefonon a megkérdezettek 68, személyesen pedig 71 százaléka meg is osztotta Gallup kérdezőbiztosaival – olvasható a közvélemény-kutató cég honlapján.

A Fidesz a megkérdezettek körében két százalékkal vezet az MSZP előtt. Az SZDSZ a teljes népességben négy, az MDF két százalékot ért el.

A személyes megkérdezés során a megkérdezettek 61 százaléka mondta teljesen biztosra a választáson való részvételét (ugyanez az arány 71százalék volt a telefonos minta esetében). Azok között, akik a választáson való részvételüket biztosnak gondolják, jelenleg 17 százalék nem tudja még hogy kire szavazna, vagy nem kívánja megmondani.

Az elmúlt napokban végzett személyes mérés adatai alapján még mindig a nagyobbik kormánypártot támogatók tábora az elkötelezettebb (76 százalék ígéri biztosra magát az urnáknál, míg a Fidesz hívei közül csak 71 százalék mondja biztosra részvételét), így a teljes népességben mért Fidesz előny a biztos szavazó pártválasztók között „elolvad”, sőt, ebben a körben nominális, 1 százalékos MSZP előnyt találunk. A kerekített adatok szerint ebben a körben az SZDSZ 5, az MDF 4 százalékon áll.

A preferencia kérdésre nem válaszoló, de kormányváltást remélő válaszadók (2százaléka) pontosan ugyanannyian vannak mint a hasonlóan „szemérmes”, de a kormány maradását remélő választók (2 százalék). – Ha az ő „voksaikat„ hozzászámítjuk a pártpreferenciájukat elárulók adataihoz, akkor a teljes népességben változatlanul kis Fidesz előnyt találunk – írja a Magyar Gallup Intézet.

Kiegyenlített a helyzet a lehetséges kormányváltás megítélését illetően: a biztos szavazók között négy százalékponttal magasabb csak a kormányt megtartani akarók aránya a kormányváltást kívánókénál. A helyzet kiegyensúlyozottságát mutatja, hogy ugyanezek a válaszadók között két százalékponttal többen érzékelnek a környezetükben kormányváltó hangulatot, mint kormánybarát véleményeket.

A preferencia kérdésre nem válaszoló de kormányváltást remélő válaszadók (2 százalék) pontosan ugyanannyian vannak mint a hasonlóan „szemérmes”, de a kormány maradását remélő választók (2 százalék). – Ha az ő „voksaikat” hozzászámítjuk a pártpreferenciájukat elárulók adataihoz, akkor a teljes népességben változatlanul kis Fidesz előnyt találunk – olvasható a Magyar Gallup Intézet honlapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.