Jelenleg a választásra jogosultak 61 százaléka úgy véli, hogy az áprilisi választások első fordulójában leadja voksát. Bár a részvételi hajlandóság hétről hétre emelkedik, még mindig elmarad a négy évvel ezelőtt mért 69 százalékos szinttől. A közhangulatra az is jellemző, hogy egyre többen gondolják úgy: a választás valamiféle „élet-halál kérdés”. Az ország szempontjából 66, saját élete szempontjából 54 százalék érzi sorsdöntőnek, hogy ki győz – állítja a Szonsa Ipsos legfrissebb felmérésükre hivatkozva.
A felmérés szerint kevesebben igénylik a kormány távozását, mint maradását (35 illetve 45 százalék). Figyelemre méltó, hogy az MSZP hívei körében erősebb a jelenlegi hatalmi viszonyok fennmaradásának kívánalma, mint a fideszesek között a változás akarása (98, illetve 90 százalék). Az emberek kétharmada kettőnél több pártot szeretne látni a törvényhozásban.
Az MSZP-nek és a Fidesznek egyformán aktív és eltökélt a tábora. A választókorúak 20 százaléka – 1,6 millió ember – azt mondja, hogy április 9-én biztosan elmegy szavazni, és voksát a szocialistákra adja. 1,6 millió választóra számíthat biztosan a Fidesz is. Ennél feltehetően nagyobb támogatottságot szerez mindkét politikai erő, hiszen jelentős belső tartalékokkal rendelkeznek, de a hátralévő időszakban még a bizonytalanokból verbuválódó tábort is toborozhatnak. Valószínűnek tűnik, hogy az MSZP a kampányban még megerősítheti bizonytalan, nyolc százalékot kitevő híveit. A Fidesznek az efféle belső tartaléka valamivel kisebb a Szonda szerint: hatszázalékos (félmilliós), ebből fakad a választókorúak körében mért hátránya. A részvételi szándék és a szavazati valószínűségek március közepi szintje alapján az MSZP-nek legkevesebb 2,2 millió szavazója lehet az első fordulóban, de a mostaninál nagyobb részvételi aktivitás és a pártokhoz nem kötődők magához csábítása esetén van esélye annak, hogy száz-kétszázezerrel meghaladja azt. A Fidesz- KDNP listájának legalább 2,1 millió szavazója lehet, de náluk is bővülhet néhány százezerrel a támogatottság.
Az SZDSZ tartja az öt százalékot, s ez a biztos szabad demokrata szavazói kör jelenleg 200 ezer főt tesz ki. További reményt adhat a liberális pártnak az a kétszázaléknyi aktív választó, aki legalább 50 százalék esélyt ad arra, hogy az SZDSZ-re voksol. Nem kizárt az MDF bekerülése sem, bár a párt ezúttal is az idei évre jellemző háromszázalékos biztos pártválasztói körrel rendelkezik – jelentette a közvélemény-kutató cég a Népszabadság szerint.
Gallup: A szavazók kormányváltást szeretnének
A célegyenesbe lendülő kampány hatására a korábbiaknál többen rendelkeznek pártpreferenciákkal, és ezt telefonon a megkérdezettek 68, személyesen pedig 71 százaléka meg is osztotta Gallup kérdezőbiztosaival – olvasható a közvélemény-kutató cég honlapján.
A Fidesz a megkérdezettek körében két százalékkal vezet az MSZP előtt. Az SZDSZ a teljes népességben négy, az MDF két százalékot ért el.
A személyes megkérdezés során a megkérdezettek 61 százaléka mondta teljesen biztosra a választáson való részvételét (ugyanez az arány 71százalék volt a telefonos minta esetében). Azok között, akik a választáson való részvételüket biztosnak gondolják, jelenleg 17 százalék nem tudja még hogy kire szavazna, vagy nem kívánja megmondani.
Az elmúlt napokban végzett személyes mérés adatai alapján még mindig a nagyobbik kormánypártot támogatók tábora az elkötelezettebb (76 százalék ígéri biztosra magát az urnáknál, míg a Fidesz hívei közül csak 71 százalék mondja biztosra részvételét), így a teljes népességben mért Fidesz előny a biztos szavazó pártválasztók között „elolvad”, sőt, ebben a körben nominális, 1 százalékos MSZP előnyt találunk. A kerekített adatok szerint ebben a körben az SZDSZ 5, az MDF 4 százalékon áll.
A preferencia kérdésre nem válaszoló, de kormányváltást remélő válaszadók (2százaléka) pontosan ugyanannyian vannak mint a hasonlóan „szemérmes”, de a kormány maradását remélő választók (2 százalék). – Ha az ő „voksaikat„ hozzászámítjuk a pártpreferenciájukat elárulók adataihoz, akkor a teljes népességben változatlanul kis Fidesz előnyt találunk – írja a Magyar Gallup Intézet.
Kiegyenlített a helyzet a lehetséges kormányváltás megítélését illetően: a biztos szavazók között négy százalékponttal magasabb csak a kormányt megtartani akarók aránya a kormányváltást kívánókénál. A helyzet kiegyensúlyozottságát mutatja, hogy ugyanezek a válaszadók között két százalékponttal többen érzékelnek a környezetükben kormányváltó hangulatot, mint kormánybarát véleményeket.
A preferencia kérdésre nem válaszoló de kormányváltást remélő válaszadók (2 százalék) pontosan ugyanannyian vannak mint a hasonlóan „szemérmes”, de a kormány maradását remélő választók (2 százalék). – Ha az ő „voksaikat” hozzászámítjuk a pártpreferenciájukat elárulók adataihoz, akkor a teljes népességben változatlanul kis Fidesz előnyt találunk – olvasható a Magyar Gallup Intézet honlapján.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője