Sok kérdést és aggályt vet fel az ekho bevezetése

A Fidesz kormányra kerülése esetén mindenképpen felülvizsgálja az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulást (ekho), az MSZP pedig bizonyos kifutási idő után finomítana rajta. A lapkiadóknál már elkezdődött a munkát végzők ekhósítása, mivel az adómoratórium 2006. június 30-val lejár.

MNO
2006. 03. 10. 7:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ekho a Fidesz kormányra kerülése esetén is megmaradna, ám ketté kell választani az adózást és a járulékfizetést, át kell gondolni, lehet-e a járulékfizetést önkéntessé tenni, s újra kell gondolni a közteher mértékét is, valamint azt, hogy más szakmák bevonhatóak-e az ekho alá – ismertette pártja elképzeléseit Tállai András, a Fidesz adóügyekben illetékes politikusa.

Hozzátette: az adómoratórium 2006. június 30-i határidején a Fidesz sem módosítana, vagyis júliustól a színlelt szerződések esetén az adóhatóság a „megspórolt” adók és járulékok bírsággal növelt utólagos befizetésére kötelezheti mindkét felet, ráadásul a büntetőjogi fenyegetettség is fennáll. Azt szocialista politikusok is elismerik, hogy a megoldás nem tökéletes, de mint Kovács Tibor (MSZP) mondta: kifutási időt kell adni a jogszabálynak, majd át lehet gondolni, miként lehet azon finomítani.

A lapkiadók nem várják meg a moratórium lejártát, már jóval előtte lépnek. A Ringier-nél már kezdetét vette a munkavállalók „ekhósítása”. A lapkiadó még az első negyedévben szeretné az átállást véghezvinni. Az Axel Springernél várhatóan legtöbben az április elsejei bérfordulóval váltanak az új adózási formára. A Világgazdaság számításai szerint amennyiben az érintettek áttérnek az ekhóra, „hazavitt” jövedelmük harmadáról-negyedéről lesznek kénytelenek lemondani – feltéve, ha a kifizető összes kiadása változatlan marad. Ha munkaviszonyra váltana egy evás, akkor jövedelmének felével számolhat.

A törvény azokat akarja legalizálni, akiket eddig színlelt szerződéssel foglalkoztattak, ugyanakkor ezeknek csak szűk körére (a művészeti ágakban és a médiában dolgozókra) terjed ki, és teremt számukra kedvező adózási feltételeket, így indokolatlanul diszkriminál – mondta Trinn Gábor, ügyvéd. Azok az ugyancsak színlelt szerződéssel foglalkoztatottak, akikre nem terjed ki a törvény hatálya, alappal vetik fel, ők miért maradtak ki a szabályozásból. A törvény jogi pontatlanságain, félreérthető megfogalmazásain túl az ügyvéd alapvetően elhibázottnak, alkotmányos szempontból is aggályosnak tartja annak célját.

(Forrás: Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.