Hazánk kockázatos befektetési terep az év elemzője szerint

Magyarország kockázatos befektetési terep – véli Samu János, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője. A szakértő szerint ma a legfontosabb kérdés az, hogy milyen intézkedéséket hoz a választások után felálló új kormány, mivel ezek meghatározzák majd az államháztartási hiány alakulását, s ebből adódóan az eurócsatlakozás időpontját és a befektetők viselkedését is.

MNO
2006. 04. 20. 6:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Magyarország kockázatos befektetési terep„, emiatt az új kormánynak meg kell győznie a befektetőket arról, hogy elkötelezett a reformok mellett – jelentette ki Samu János, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője, akit a Napi Gazdaság az idei évben is a legjobb a makroelemzőnek választott.

A szakember úgy látja, ma a legfontosabb kérdés, hogy milyen intézkedéséket hoz a választások után felálló új kormány, mivel ezek meghatározzák majd az államháztartási hiány alakulását, s ebből adódóan az eurócsatlakozás időpontját és a befektetők viselkedését is. A költségvetési hiányról szólva Samu János úgy fogalmazott, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az erre az évre tervezett hiány jóval magasabb. Az első negyedévben az intézmények által elköltött, központi támogatásokból finanszírozott költségek aránya az egész éves előirányzathoz mérten most egyharmados, szemben a mostani ciklus első két évének 25 százalékos arányával, illetve a még korábbi 20 százalékkal. Ekkora tehát még nem volt – véli Samu.

Az elemző rámutatott, kiigazítás nélkül 2014-re csúszik az euró bevezetése, de legkedvezőbb esetben is csak 2011-ben válthatja le az euró a hazai fizetőeszközt. Ehhez azonban jelentős állami leépítésekre, a nyugdíjindexálás és a gázár-kompenzáció átalakítására, valamint egyes feladatok ellátásának finanszírozásába a magánszféra bevonására van szükség. Samu János várakozásai szerint egyébként az idei évben a GDP-arányos államháztartási deficit 8,3 százalékkörül alakul majd, mely 450 milliárd forinttal haladná meg a pénzügyi tárca prognózisában szereplő 1543 milliárd forintos (6,6 százalékos) értéket.

Samu szerint amennyiben a kormány nem lépi meg a szükséges lépéseket, úgy a forint várható gyengélkedése okozná az infláció emelkedését, amennyiben meglépi, akkor pedig bizonyos szabályozott árak, esetleg egyes adókulcsok emelkedése lenne árnövelő tényező.

(Napi Online, Tőzsdefórum)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.