Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin Szakértők új olajválságtól tartanak című írásában foglalkozik az energiaárak drámai emelkedésével. Az írás szerint egyelőre nem látható a fordulat.
A szakértők szerdán már hordónkénti 80 dolláros olajárral számoltak. Ebben az esetben könnyen 1,50 euróba kerülhet egy liter benzin. Különösen az iráni atomkonfliktus és a küszöbönálló szabadságolási szezon járul hozzá az áremelkedéshez.
„Ha az iráni atomvita tovább éleződik, akkor igen rövid időn belül a hordónkénti 80 dollár feletti olajár is lehetséges” – nyilatkozta Claudia Kemfert, a Deutschen Institut für Wirtschaftsforschung (DIW) energiaszakértője. Ez a német benzinkutáknál 1,50 eurós literenkénti benzinárat jelenthet. „Ha Irán, mint olajszállító állam kihullana, akkor nagyon gyorsan a hordónkénti 100 dollár fölé is emelkedne az olajár – nyilatkozta. „Akkor robban a benzinár és egy kemény energiaválságot is megélünk.“
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német lapban Martin Lutz Beckstein az EU-t teszi felelőssé a hibás integrációs politika miatt című cikkében foglalkozik a német belügyminiszteri konferencia elnökének reményeivel.
A belügyminiszteri konferencia elnöke, a bajor miniszter Günther Beckstein (CSU), szerint az EU is felelős az elhibázott németországi integrációs politikáért. Pontosan az olyan rendkívüli esetek, mint a török Hatun Sürücüé azt mutatják, hogy pontosan az olyan rendíthetetlen integráció-megtagadókkal szemben kell javítani a rendelkezésre álló külföldi jog eszközökön. Sajnos az EU a múltban számos hibás döntést hozott ebben a kérdésben – nyilatkozta Beckstein a lapnak, mert az EU „elviselhetetlenül” szűkre szabja a nemzetállamok mozgásterét. Az unió hamisan értelmezett bevándorlási politika fátyla alatt egyre szélesebbre tárta a nem EU tagállamokból érkező külföldiek bevándorlási és maradási lehetőségeit, ugyanakkor behunyta szemét integrációs problémák előtt, folytatta bírálatát Beckstein.
A berlini tartományi bíróságon tárgyalták a Sürücü esetet, ahol az áldozat családja megmutatta, hogy csak megvetéssel képes viszonyulni a német jog- és értékrendszerhez. „Szégyenletes lenne, ha már ilyen személyek esetében sem sikerülne a németországi tartózkodásukat megakadályozni” – fogalmazott Beckstein. A CSU elnöke, Edmund Stoiber is követelte a család kiutasítását.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német lapban Uwe Schmitt Az örök Hitler című írásában arról elmélkedik, létezhet-e politikai szónoklat, politikai publicisztika az ostmarki diktátorra történő hivatkozás nélkül.
A közelmúltban Katrina Vanden Heuvel, a Nation című baloldali amerikai magazin főszerkesztője felszólította országa politikusait, hogy hagyjanak fel a megszokottá vált idióta szokásukkal, melyben Hitler- és holokauszt analógiákat vagdalnak egymáshoz. A hasonlatok mindig is sántítottak, s a nyilvános viták elég kemények anélkül is, hogy az amerikaiak kedvenc ellenségére hivatkoznának. Vanden Heuvel javaslata meglepően világos és természetesen elfogadhatatlan. Hogyan beszélne akkor így Donald Rumsfeld egy olyan személyről, mint Hugo Chavez: „Törvényesen választották – amint Adolf Hitlert is törvényesen választották”? Miként beszélhetne a republikánus szenátor Rick Santorum, amikor politikai ellenfelének az akcióját is Adolf Hitlerre hivatkozva utasította vissza.
Harry Belafonte például az amerikai hátországvédelmi minisztérium munkatársait a Gestapohoz hasonlította; a NAACP nevű fekete érdekvédelmi szervezet egyik vezetője, Julian Bond azzal gyanúsította a republikánusokat, hogy legszívesebben az „amerikai lobogó mellé a horogkeresztes zászlót vonnák fel”. Míg a konzervatívok gurujának számító Grover Norquist szerint a nagyon gazdagok örökösödési adója olyan, mint a holokauszt moralitása, csak a lakosság egy kis százalékát érinti, és akkor rendben van.
Vanden Heuvel elmulasztotta, hogy valamit nyújtson a Hitler hasonlatok helyett, pl. idézeteket a Ku Klux Klan vezetőitől, a 30-as évek vezető amerikai antiszemitáitól, a habzó szájú McCarthy szenátortól – ez azonban nem lenne elég kemény fegyver a Capitoliumban folyó mindennapos megsemmisítő háborúban.
Egy amerikai politikai adatbank szerint a múlt hónapban az ottani média 350 alkalommal említette Hitlert, s már itt van az iráni elnök személyében Amerika „új Hitlere”. A németek számára marad a bizonyosság: Hitler megmarad, mint az örök rosszfiú márkaneve.
Összeverték a románok, mert magyar - videó